8 najlepszych miejsc na spacer z psem w Gdańsku

W ostatnich latach Gdańsk rozwija się w bardzo szybki tempie. Miasto powiększa swoje granice ale także zabudowuje się każde wolne miejsce. Coraz trudniej znaleźć choćby kawałek większego trawnika o polanach można w zasadzie zapomnieć. Dlatego co raz trudniej o dobre miejsce gdzie można pospacerować z psem i  pójść go luzem. Poniżej zestawienie miejsc gdzie można iść z psem w Gdańsku. Nie jest to ranking miejscówek, wszystkie wymienione miejsca spacerowe są naprawdę wartymi odwiedzenia.

Park Oruński

To chyba jeden z najbardziej psiolubnyuch parków w Gdańsku. W odróżnieniu od Parku Oliwskiego nie ma tu zakazu wchodzenia z psami. Są wydzielone i oznaczone trawniki, na których obowiązuje zakaz wyprowadzania psów. Warto ten zakaz respektować tak by nie generować niepotrzebnych animozji. W całym parku są o wiele lepsze miejsca gdzie można posiedzieć z psem.

Do Parku Oruńskiego możesz przyjechać autem i zaparkować je przy ulicy Nowiny. Jest tu niewielki parking i latem bywa ciasno ale zawsze możesz zaparkować ciut dalej np. przy kawiarni  Kuźnia i podejść z psem te 200m.

Największym atutem parku są stawy. Tu latem bez problemu możesz psu pozwolić psu wejść do wody. Brzeg jest łagodny więc możesz bezpiecznie trenować tu aport z wody. Do tego  przy samych stawach są spore  trawniki na których można rozłożyć się z kocem i miło spędzić czas.

Z parku można także podejść niedawno oddaną do użytku asfaltową dróżką  do położonego wyżej wybiegu dla psów. Obok wybiegu mamy cały kompleks placów zabaw dla dzieci i boisk sportowych. To też idealne miejsce na rodzinny wypad z dziećmi i psem. O tym czy warto zabierać psy na wybiegi i kiedy to robić przeczytasz TUTAJ!!!! Za wybiegiem dla psów jest także duży zbiornik retencyjny w jednym z jego narożników jest łagodne zejście do wody. Tu także możesz pozwolić psu wejść do wody.

W samym parku obok muszli koncertowej jest stroma dróżka, która prowadzi do  zbiornika wodnego, który jest zarówno punktem widokowym jak i miejscem, które od późnej wiosny do jesieni można zwiedzać. Jednak do samego zbiornika nie można wchodzić z psem.

Trójmiejski Park Krajobrazowy

TPK Ciągnie się w zasadzie wzdłuż całego trójmiasta aż po Rumię. Jest to w zasadzie las o złożonym typie. Występują tu zarówno płaskie  odcinki jak i strome zbocza swoim wyglądem przypominające Bieszczady. Niestety las jest użytkowany gospodarczo przez leśników ze wszystkimi tego konsekwencjami. Dlatego w trakcie spaceru możesz natknąć się na całkowicie wycięte połacie lasu, zniszczone drogi i zebrane w wysokie stosy drewno.

W lesie także możesz wejść na asfaltowe lub szutrowe drogi tworzone przez leśników by szybciej i łatwiej wywozić drewno z lasu. Wyjątkowy charakter i urok lasu psują także głębokie doły i rowy tworzone przez służby. Trwające od 10 lat protesty mieszkańców nie robią na leśnikach wrażenia i nie widać by coś w temacie intensywności wycinek  miało się zmienić.

 Z racji dobrych dróg w lesie poza ciężarówkami leśników jest mnóstwo rowerzystów, zarówno tych jeżdżących powoli całymi rodzinami jak i pędzącymi góralami😊

 TPK to idealne miejsce na leśny spacer z psem, jesienią możesz połączyć go z grzybobraniem. Z racji dróg i ścieżek możesz też pobiegać tu z psem lub pojeździć na rowerze w towarzystwie czworonoga.

Pamiętaj, że TPK to las. Z racji tego aż roi się w nim od dzikich zwierząt dlatego bez względu na wszystko trzymaj psa na smyczy lub długiej lince.

Plaże nad Bałtykiem.

Plaże to idealne miejsce na spacer i wybieganie psa. Poza sezonem letnim nie ma większych obostrzeń co do ich użytkowania z psami. Pamiętaj jednak, żeby nie wchodzić do rezerwatów dzikich zwierząt, nie pozwalać psom płoszyć ptactwa kryjącego się na wydmach.

Warto do tego przestrzegać kilku zasad na samej plaży w stosunku do innych psów i ludzi. Oczywistością jest sprzątanie po psach. Jednak już mniej oczywistą sprawą jest uszanowanie innych psów, szczególnie tych w treningu i tych które reagują agresywnie na inne psy. Jeśli widzisz, że ktoś z na przeciwka idzie z psem na smyczy lub przywołuje swojego psa  to zapnij także swojego psa i nie pozwól podbiegać mu do nieznajomych. Nawet jeśli Twój pupil to najprzyjaźniejszy pies na świecie.

Atak mew na psy

Małe psy trzymaj na plaży bezwzględnie na smyczy. Osobiście byłem świadkiem uprowadzenia małego yorka przez mewę srebrzystą i utopieniu psa przez nią 100 metrów od brzegu. Duże psy także potrafią być atakowane przez mewy szczególnie gdy stracą gniazdo i są z tego powodu niesamowicie rozzłoszczone.

Wyspa Sobieszewska

Podobnie jak TPK wyspa to głównie las. Dosyć rzadki dużo w nim słońca. Idealnie nadaje się na spacery z powodu dużej ilości dróg i ścieżek. W samym lesie jest dużo miękkiego podłoża. Psy mogą tu węszyć do woli. Chodząc poza ścieżkami uważaj na doły. Są to pozostałości po wojnie lub po nielegalnym wydobywaniu bursztynu. Podobnie jak w innych lasach tutaj także musisz trzymać psa na smyczy.

Kleszcze na Wyspie Sobieszewskiej.

Rozmawiając z weterynarzami z Trójmiasta  często usłyszysz o ostrzeżeniach o kleszczach. Lekarze przestrzegają przed nimi i zalecają zabezpieczanie psów. Podkreślają także dużą ilość kleszczy roznoszących babeszjozę i inne groźne choroby właśnie w rejonie wyspy sobieszewskiej.

Stocznia Gdańska

Jeśli chcesz pospacerować  z psem w bardziej przemysłowych okolicznościach przyrody to tereny dawnej stoczni gdańskiej są do tego idealne. Teren jest w przeważającej części uprzątnięty jednak możesz natknąć się na niebezpieczne dla psa wystające pręty, resztki danych zabudowań i tym podobne miejsca. Latem gdy działa 100cznia, Ul Elektryków i inne miejsca poza spacerem z psem możesz także coś zjeść, wypić zimne piwko czy spotkać się w większym gronie znajomych. Przy wszystkich lokalach dostępna jest woda dla psów. Łagodne zejście do wody  jest w okolicach Mlecznego Piotra jednak odradzam wprowadzanie psa do kanałów portowych. Stromy brzeg, przepływające jednostki i wysoka fala mogą sprawić, że pies wpadnie w tarapaty.

Główne miasto

Z terenów stoczni gdańskiej możesz przejść bezpośrednio na teren głównego miasta. Zwanego także nie poprawnie gdańską starówką. To także fajne miejsce na spacer z psem jednak najlepiej to miejsce odwiedzać poza sezonem i weekendami.  Chodzenie z psem w tłumie turystów jest mało przyjemne i cały spacer sprowadza się głównie do uważania na innych ludzi.

Oliwa

To jedna z najstarszych i najpiękniejszych dzielnic Gdańska. W Oliwie polecam spacery po starych przedwojennych uliczkach, przy których stoją kamienice niezniszczone działaniami w latach wojny. Dużo tu zieleni i naprawdę można podziwiać  architekturę. W Oliwie także możesz wejść do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, wejść na Pachołek by podziwiać piękną panoramę miasta. Wejście na wieżę widokową może być trudne dla psa z racji ażurowych schodów.

Park Oliwski

To miejsce mało przyjazne psom. Cały park oznaczony jest zakazem wejścia z psami, jednak ten zakaz nie ma mocy prawnej i można go traktować  bardziej jako prośbę lokalnych władz. Na chwilę pisania tego tekstu straż miejska czy policja  nie może wystawić Ci mandatu za wejście do Parku Oliwskiego. Ja osobiście odradzam spacery z psami w tym parku. Nie ma w nim zbyt wielu miejsc gdzie spokojnie możesz pobyć z psem. Do tego dochodzi tłum ludzi i dzieci. Dużo lepiej jest we wspomnianym Parku Oruńskim.

Dolne Miasto

Dolne miasto w ostatnich latach przeżywa swój renesans. Coraz więcej ulic i budynków jest tu remontowanych i odnawianych. Jest kilka knajp w tym pyszny i popularny NIE/Mięsny gdzie kuchnia dostępna jest zarówno kuchnia vege jak i mięsna z wydaniu bliskowschodnim. Dolne miasto to także bastiony. Idealne miejsce na pobieganie z psem i pozwoleniu mu na polataniu samopas po trawnikach. W kilku miejscach możesz także pozwolić psu wejść do wody.

Park im. Regana

Ostatnie miejsce ale chyba najlepsze dla wszystkich psiarzy miejsce w Gdańsku. Park jest olbrzymi. Pełno w nim polan, lasów, wybiegów dla psów. Dużo w nim ścieżek idealnych dla biegaczy i rowerzystów. Dużym atutem poza terenami parkowymi i lasem jest plaża i dojście do morza. Do dyspozycji jest także molo. W okresie letnim sporo tu turystów. Ale ilość miejsca jest naprawdę duża i tłumy nie są tu problemem. Przy samym morzu dużo jest też knajpek gdzie możesz zjeść rybę i wypić zimne piwko. Do większości lokali możesz wejść z psem i dostać dla niego miskę z zimną wodą.

Park w Brzeźnie

To dużo mniejszy park niż opisywane wcześniej parki. Jego największym atutem jest bliskość do morza i możliwość wejścia na główki portu widok morza, wchodzące do portu statki, różnego rodzaju jednostki operujące na zatoce to naprawdę piękny widok. Jest tutaj także działający cały rok psi wybieg na plaży.

Czy do Parku Oliwskiego mogę wejść z psem?

Park objęty jest zakazem wprowadzania psów jednak nie ma on mocy prawnej i jest raczej prośbą lokalnych władz niż faktycznym zakazem. Jednak sam park jest mało atrakcyjny dla psów i ich opiekunów. W Gdańsku są dużo fajniejsze miejsca do spacerowania.

Czy w lesie muszę mieć psa na smyczy?

Tak, mimo że prawo mówi o tym, że pies musi być pod kontrolą i nie precyzuje dokładnie jak ta kontrola ma być sprawowana to w lesie pies powinien być na smyczy lub długiej lince. Głównie z powodu dzikich zwierząt, którym należy się spokój jak i ze względu na bezpieczeństwo samego psa.

Dodaj komentarz