Wybiegi dla psów są niezwykle popularne wśród posiadaczy psów. Niestety wraz z ich popularnością rośnie liczba całkiem przypadkowych osób, które pojawiają się na nich wraz ze swoimi pupilami. Co zrobić by Twój pobyt z psem na wybiegu był bezpieczny dla Twojego psa, Ciebie i ewentualnie innych ludzi i zwierząt na wybiegu? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Poniżej kilka przykładów z komentarzem.
Spis treści
Czy wybieg dla psa jest bezpieczny?
Wybieg dla psa poza ogrodzeniem i zamykającymi się furtkami powinien mieć ustawione przeszkody, słupki itp. Zanim pozwolisz psu przeskakiwać przeszkody upewnij się, że wszystko z nimi jest w porządku.
Bezpieczeństwo to jednak nie tylko infrastruktura wybiegu. Dla Twojego psa jest to ogrodzony teren, z którego w razie problemów nie ma opcji ucieczki. Dlatego gdy na wybiegu są inne psy mniej to na uwadze a w razie problemów okaż psu wsparcie lub wyjdź z nim z wybiegu.
Wybieg bez kontroli
Jeśli nie masz opanowanego przywołania awaryjnego i ogólnie pies ma jeszcze braki w wyszkoleniu to odpuść spacery i swobodne bieganie po wybiegach dla psów. Ma to szczególne znaczenie gdy na wybiegu znajdują się inne psy. W takich przypadkach braki w wyszkoleniu psa tylko będą się pogłębiać a Ciebie będzie kosztować o wiele więcej pracy nauczenie psa przychodzenia na komendę. Dzieje się tak ponieważ nagrodą za nie posłuszeństwo dla psa będzie zabawa z innym czworonogiem. A Tobie będzie niezwykle ciężko konkurować o uwagę Twojego psa z innymi psami.
Wybieg jako miejsce treningu
Jeśli chcesz potrenować na wybiegu dla psów komendy, które wiesz, że Twój pies potrafi wykonać np. w parku będąc na smyczy to wybieg dla psów będzie dobrym miejscem do spróbowania. Gdy pojawi się na nim jeszcze inny pies to poprzeczka dla Twojego psa będzie już naprawdę wysoko postawiona. Jeśli Twój pies będzie jednak potrafił się skupić na Tobie i wykonać to o co go prosisz to gratulujemy. zabawa z innym, odpowiednim dla Twojego psem będzie w pełni zasłużona.
Teren bezpośrednio przy wybiegu dla psów to także świetne miejsce do treningu. Jeśli Twój pies ma problemy z agresją smyczową, jest reaktywny, czy ciężko mu się skupić to możesz popróbować treningu przy samym wybiegu. Zacznij od większych odległości, takich gdy zauważysz, że pies zauważył inne zwierzęta na wybiegu. Następnie wraz z postępami w nauce zbliżaj się do ogrodzenia wybiegu tak aż osiągniesz oczekiwane cele bezpośrednio przy siatce.
Inne psy na wybiegu
Jeśli na wybiegu są inne psy, których nie znasz to zanim wejdziesz przyjrzyj się nim. Czy nie ma wśród nich agresywnego lub skorego do dominacji osobnika. Podpytaj opiekunów, czy będzie ok, jeśli wejdziesz ze swoim psem. Wybieg jest oczywiście wspólnym placem, jednak uszanuj to gdy ktoś był przed Tobą a kontakt z Twoim pupilem może nie być bezpieczny dla innego.
Tak jak pisałem wyżej wybieg dla Twojego psa jest miejscem, z którego w razie problemów nie ma opcji ucieczki. Jeśli zauważysz, że zabawa z innym psem zaczyna przybierać zły obrót to przerwij zabawę. Stań pomiędzy psami tyłem do swojego psa. Czasem pomaga takie chwilowe wstrzymanie zabawy. Jeśli to Twój pies ma problemy z zabawą z innymi psami dobrze sprawdza się także tzw. time out-y. Zapinasz swojego psa na smycz i odprowadzasz w narożnik wybiegu i karzesz mu tam spokojnie odczekać kilka minut. Jeśli Twój pies nie potrafi zachować spokoju to niestety musisz opuścić wybieg i potrenować nad samokontrolą psa i dopiero wtedy wrócić na wybieg.
Po czym poznać, że zabaw psów jest bezpieczna?
Psy uwielbiają wzajemne gonitwy. Częstą zabawą jest także tzw. „zagryź mnie jeszcze raz”. Podkradanie aportowanego kija czy piłki. Wyczucie czy zabawa nadal jest ok wymaga odrobiny doświadczenia. Gryzienie i bójki są oczywistymi znakami, że psy nie potrafią się wspólnie bawić lub jeden nie szanuje sygnałów wysyłanych przez drugiego.
W gonitwie jeśli jeden pies ucieka przed drugim tak jak by walczył o swoje życie, ma podkulony ogon, popiskuje lub odwarkuje i szczerzy zęby to znaczy, że nie bawi się dobrze. Taką zabawę należy jak najszybciej przerwać.
Zabawa „zagryź mnie jeszcze raz” może wyglądać z zewnątrz naprawdę groźnie jednak jeśli role w tej zabawie są przez psy zmieniane i raz jeden jest „gryzącym” raz drugi, jeśli psy do siebie wracają w sposób nie sugerujący agresji(uniesiony ogon, zjeżenie ciała szczerzenie, zębów i „uśmiechu”) to wszystko jest ok.
Jeśli Twój pies w czasie zabawy chowa się za Tobą to oznacza, że oczekuje wsparcia. Gdy go nie dostanie, to kolejnym krokiem może być bronienie się. W momencie gdy pies chowa się za Tobą przerwij zabawę. Gdy pies będzie zmuszony przez obrony może w przyszłości od razu przechodzić do tego etapu. W momencie gdy nie będzie potrafił prawidłowo odczytywać sygnałów dawanych przez inne psy zostanie uznany za agresywnego.
Z jakim psami może bawić się mój pies?
Przede wszystkim żaden z psów nie może być agresywny ani też lękliwy. Pamiętaj by psy do zabawy dobierać także pod względem wagi i rozmiarów. To często pomijany aspekt a najbardziej pokojowe pacnięcie łapą przez owczarka niemieckiego w małego psa może skończyć się kontuzją tego drugiego. To prowadzi od razu do nerwów właściciela.
Jeśli psy z jakiegoś powodu nie lubią się to nic na siłę. Wybieg to ostatnie miejsce gdzie bez kontroli powinny się poznawać i tolerować.
Dzieci na wybiegu dla psów
Osobiście gdy na wybiegu znajdują się dzieci to ja nie wchodzę z psem na wybieg. Nigdy nie mam pewności co zrobi dziecko i jak odpowie na to pies. Zdarza się, że rodzice przyprowadzają swoje pociechy na wybiegi dla psów, nie mając swojego psa, by dziecko pobawiło się z psami.
Kilka zasad
Czy Wybiegi dla psów są bezpieczne?
Przeważnie, nie. Na ogrodzonym terenie pies nie ma opcji ucieczki. Często także wybiegi są popularne wśród ludzi, którzy nie przykładają większej uwagi do zachowania swojego psa. Dlatego korzystaj z nich bardzo rozważnie.
Czy wybieg dla psów są otwarte?
W czasie lockdownu musisz sprawdzaj lokalnie. Samorządy różnie podchodzą do tych obostrzeń. Parki mimo, że pozostawały otwarte to wydzielone w nich strefy dla psów bywały grodzone jak place zabaw dla dzieci.
Z jakim psem może bawić się mój pies?
Z nie agresywnym i nie lękowym psem, który jest podobny rozmiarowo i wagowo do Twojego.
- Szelki dla psów – jakie są rodzaje i jak dobrać - 15 października, 2024
- Dlaczego obroża na kleszcze nie działa? - 6 października, 2024
- Dlaczego Twój pies człapie zamiast chodzić? Zwyrodnieniowa mielopatia u psów - 2 października, 2024