Site icon Jak wytrenować psa

Jacek Gałuszka – live dlaczego pies mnie nie słucha

Niezwykle ciekawy live omawiający podstawy treningu z psem. Jacek Gałuszka opowiada na co zwrócić uwagę trenując psa, omawia przyczyny niepowodzeń oraz jak przeprowadzać takie treningi.

Warto śledzić kanał pana Jacka. Jest on trenerem i behawiorystą z 20-sto letnim stażem i ogromnym doświadczeniem. W swoich materiałach dokładnie opowiada o danych problemach z psem czy sposobie treningu. Nie są to marketingowe filmiki, które mają na celu tylko i wyłącznie sprzedanie nam jakiegoś kursu czy usługi trenowania psa.

Całe nagranie trwa lekko ponad godzinę. Jest to naprawdę esencja wiedzy bez zbędnego przegadania i rozpłynięcia się w temacie psów. W trakcie oglądania zwróć uwagę na pewne aspekty omówione w tym filmie, takie jak:

Pies nie domyśli się o co nam chodzi


Jasna i klarowna komunikacja z psem to podstawa. Czy jesteś pewny, że nauczyłeś psa danej komendy i pies wie co ma robić, gdy ją usłyszy? Zanim zaczniesz cokolwiek wymagać od psa najpierw dokładnie mu to pokaż, potem trenuj, a następnie wymagaj – w praktycznie każdej sytuacji.

Skup uwagę psa

Zacznij od nauki psa skupienia na sobie. Dopiero wtedy ucz wszystkiego innego.

Metoda „click and voice”

Czyli jak uczyć psa prostych komend. Metoda składa się z czterech elementów:
– Powiedz (komendę)
– Pomóż, czyli naprowadź psa na to, czego od niego oczekujesz
– Pochwal
– Powtórz komendę po poprawnym wykonaniu

Ćwicz w różnych miejscach

To, że pies potrafi daną komendę wykonać w jednym miejscu nie oznacza, że będzie wiedział co zrobić będąc w zupełnie w innej sytuacji.

Dodaj komendy optyczne

Z filmu dowiesz się dlaczego warto dodawać do wymawianych poleceń także komendy optyczne, np. gest ręką.

Ton głosu i presja na psie

Dlaczego ton głosu jest tak istotny i czy pies na pewno się nas nie słucha. A może w tym czasie chce nam coś powiedzieć?

Czy jesteś pewny, że jesteś ciekawszy dla psa niż otoczenie

Czyli dlaczego pies przestaje na nas zwracać uwagę i czy smaczki w kieszeni są najlepszym rozwiązaniem.

Pobudzenie i ekscytacja psa

Zwróć także uwagę gdy jest mowa o tym kiedy nagradzać smaczkiem, a kiedy zabawką. W jakich momentach lepiej podkręcać psa, a kiedy warto na spokojnie dać się mu skupić.

Oczekiwania względem psa

W filmie usłyszysz także dlaczego musisz ważyć swoje oczekiwania i dlaczego czasem warto odpuścić. Pan Jacek dokładnie tłumaczy jak trenować psa w coraz trudniejszych (bardziej stresujących) warunkach.

Jak zacząć spacer z psem

Na sam koniec w filmie poruszony został temat komendy „spokój”, tego kiedy zaczyna się spacer i jak go naprawdę rozpocząć.

Przywołanie awaryjne

Wielokrotnie poruszany temat w liva’ach pana Jacka. Niezwykle ważna umiejętność, której nauczysz się z tego ebooka:https://jacek.wesolalapka.pl/ebook-prezent/

Zachęcamy do subskrypcji kanału pana Jacka:
[https://www.youtube.com/channel/UCjByaKXfuGgR1VrYMm2XMIg]

Dlaczego pies mnie nie słucha?

Najprawdopodobniej Twój pies jest zbyt rozproszony lub w ogóle nie potrafi się skupić na Tobie.

Co zrobić by pies mnie słuchał?

Noś ze sobą smaczki. Często chwal psa. Stosuj metodę losowego nagradzania. Baw się z psem. Naucz psa patrzenia w oczy. Jak to robić dowiesz się w tym artykule.

Co zrobić by pies do mnie przybiegał gdy biega luzem?

Z pomocą przychodzi tutaj przywołanie awaryjne. Jak nauczyć tego psa dowiesz się pobierając 3 stronicowy ebook.

Czy gwizdek na psa jest konieczny?

Jeśli potrafisz głośno gwizdać to nie.

Kiedy nagradzać psa zabawką a kiedy smaczkiem?

Nie ma na to prostej odpowiedzi. Jedna z reguł jest taka, że ucząc komendy najpierw używasz smaczka (precyzja). Zabawką podkręcasz psa i tym samym wypracowujesz prędkość wykonania komendy.

Gdzie trenować z psem?

Zacznij od własnego mieszkania lub tam gdzie pies czuje się najbezpieczniej i nie ma dla niego nic czego nie zna. Takie miejsce powinno być w nudne dla psa i nic go tam nie będzie rozpraszać dopiero później zmieniaj miejsca na co raz to bardziej rozpraszające.

Pies nie słucha i ucieka

To częsty problem. Czy jesteś pewien, że to że wołasz psa oznacza coś pozytywnego dla niego smaczek, zabawa, głaskanie? A może gdy wołasz psa to tylko po to by zapiąć smycz i wrócić do domu? Jeśli to drugie to nieświadomie karzesz psa zabierając mu przyjemność wolnego biegania. Gdy zapinasz psa na smycz daj smaczek, przejdź się jeszcze z nim w jakieś miejsce, pobaw się zabawką.
Pamiętaj by psa wołać zawsze miłym i pełnym zaangażowania tonem głosu.

Pies nie reaguje na wołanie

Zapnij na obroży psa długą linkę i odejdź z jej drugim końcem. Przywołaj wesoło psa i gdy ten zwróci na ciebie uwagę pokaż zabawkę lub smaczek. Jeśli nie działa przeczytaj ten artykuł opisaliśmy tu więcej pomocnych trików.

Pies na spacerze nie zwraca na mnie uwagi

Przeczytaj nasz artykuł o skupianiu psa na sobie (nauka patrzenia w oczy). Potem zacznij ćwiczyć to gdzieś na zewnątrz. Najpierw w nudnym dla psa miejscu potem w coraz to bardziej rozpraszającym miejscu. Miej zawsze smaczki w kieszeni. Pomocny także będzie artykuł „Gdzie trenować z psem”

Pies nie reaguje na imie

Weź w rękę garść drobno pokrojonej parówki lub innych smaczków. Podejdź do psa wymów jego imię ciepłym tonem głosu i od razu daj smaczek zrób tak 3-4 razy. Po pewnym czasie powtórz to ćwiczenie. Zrób tak 3-4 powtórki. Następnie stań trochę dalej tak by pies musiał wykonać jakiś ruch w twoją stronę imię i gdy tylko pies ruszy w Twoją stronę pochwała i smaczek.

Nigdy nie używaj imienia psa do wyrażania negatywnych emocji.

Pies się zapiera i nie chce iść

W takim momencie nie napinaj, nie ciągnij psa i nie krzycz na psa. Poluźnij smycz. Wypowiedz spokojnie imię psa a gdy ten się spojrzy na ciebie pochwal go i daj smaczek. Jeśli nie chce iść w danym kierunku odwróć się do niego plecami i delikatnie napnij smycz i daj jasny sygnał, że idziecie tam a nigdzie indziej. Cierpliwości!

Exit mobile version