Site icon Jak wytrenować psa

Jak nauczyć psa posłuszeństwa

Posłuszny pies to zadowolony właściciel i szczęśliwy pies. Nie ma nic gorszego niż posiadanie towarzysza, z którym jest się w ciągłym konflikcie, na którego pokrzykuje się lub szarpie go smyczą. Pies, który zwraca uwagę na swojego opiekuna to także pies bezpieczny. Prawdopodobieństwo wypadku gdy pies jest dobrze wytrenowany zawsze istnieje jednak jest ono o wiele mniejsze niż w przypadku psa, który nie wie co to komenda stój, wróć czy nie wie co znaczy Fe.

Trening posłuszeństwa podstawy

Sprawdź co będzie nagrodą dla psa

Naukę posłuszeństwa psa zacznij od obserwacji psa. Obserwuj i notuj co Twój pies lubi. Czy gdy do wyboru ma smaczek lub zabawkę wybiera jedzenie czy wspólną zabawę. Czy woli szarpak od piłki a może bardziej niż zwykły smaczek ze sklepu woli suszoną rybę lub kawałeczek parówki(naprawdę malutki kawałeczek). Nie tylko jedzenie jest nagrodą. Niektóre psy uwielbiają jazdę samochodem inne kąpiel w jeziorze. Odgłos zamka otwieranych z pilota drzwi może być dla psa bardzo nagradzające. Potem wspólna przejażdżka i spacer w parku. Podobnie trenowanie nad brzegiem morza lub jeziora. Pies będzie chętnie współpracował i uczył się komend gdy zamiast smakołyka pozwolisz mu wejść do wody.

Gdy już wiesz co i jak działa na Twojego psa zapisz sobie nagrody dla psa od tych, które lubi najbardziej po te najmniej lubiane. Tak usystematyzowana wiedza pozwoli ci lepiej planować treningi.


Notuj lub nagrywaj telefonem treningi posłuszeństwa psa

Jeśli uczysz konkretnej sztuczki lub umiejętności to dobrze jest notować lub nagrywać postępy psa. Czasem wydaje się, że pies nie robi postępów, że w ogóle nie wie o co nam chodzi. Dopiero nagranie z telefonu odtworzone po czasie uświadamia nam, że jest inaczej. Z nagrań łatwo też wyłapać swoje błędy. Notowanie jest dosyć kłopotliwe i sprawdza się np. w sytuacji gdy oduczasz psa rzucania się na inne psy. Możesz wtedy notować, że pies wybucha w odległości 10m od innego psa i w trakcie szkolenia czworonoga sprawdzasz i notujesz czy odległość się zmniejsza. Brzmi to może dziwnie, ale niektóre zachowania psa naprawdę zmieniają się powoli. Na tyle wolno, że można nie dostrzegać zachodzących zmian.

Jak zacząć szkolenie?

Zanim zaczniesz tresurę psa pozwól mu na pobycie psem (węszenie, łażenie bez celu ) i załatwienie potrzeb fizjologicznych. Trenowanie psa, który się nie załatwił jest po prostu nie fair.

Rozpocząć trening musisz od wyboru miejsca. O wyborze miejsca pisaliśmy w artykule https://pies.edu.pl/gdzie-trenowac-z-psem/ Gdzie trenować z psem. Pamiętaj, że dobór miejsca to jeden z podstawowych elementów szkolenia. Zasada jest taka, że czym mniejsze umiejętności psa w danej komendzie czy zachowaniu tym mniej rozpraszające miejsce treningu. Wraz z postępami w nauce zmieniaj miejsce. Od nudnego betonowego parkingu do zatłoczonego dworca.

Jak komunikować się z psem?

Przede wszystkim spokój i bez szarpania. Bardzo długo uczono, nawet podstawowych komend, metodami tzw. pruskiej szkoły. Darciem się na psa szarpaniem go możesz osiągnąć jakieś rezultaty ale wcześniej czy później dojdziesz do ściany i pies nie będzie chciał z Tobą pracować. Zblokuje się na myśl o Twojej reakcji. Takimi metodami zamiast psa, którego pozazdrości ci każdy obserwator Twojego spaceru, będziesz miał psa wycofanego, znerwicowanego i smutnego.

Dlatego nie szarp psa i nie krzycz. Gdy tracisz cierpliwość przerwij trening. Karz psu wykonać coś co potrafi najlepiej. Niech to będzie zwykły siad, ale niech trening zakończy się sukcesem i niech ten sukces cię ucieszy. Pies nie może wrócić na posłanie w domu wylękniony w stanie konfliktu z opiekunem. Po taki zakończeniu kolejny spacer zamiast radości będzie rodził w nim stres „Co znowu dziś będzie nie tak?”.

Pamiętaj także, że szybsze efekty w nauce posłuszeństwa osiągniesz gdy pies będzie miał wypracowane podstawy. Do tych podstaw należy umiejętność skupienia uwagi psa na przewodniku oraz patrzenia psu w oczy(https://pies.edu.pl/naucz-psa-patrzenia-w-oczy/).

Nie naprowadzaj psa smyczą. Lepiej sprawdzi się tu smaczek. Smycz na wstępnym etapie szkolenia zapewnia Ci i psu tylko i wyłącznie bezpieczeństwo nie służy do korygowania psa. Daj psu poznać, że Twoja fizyczna bliskość to tylko i wyłącznie pozytywne doznania. Zero szarpania, zero krzyku.

Mówienie i krzyczenie na psa

Jeśli mowa już o krzyku. Na początku nauki Twoje słowa dla psa znaczą NIC. Dla psa jest to tylko bełkot, który tylko i wyłącznie wprowadza zamieszanie w głowie psa, który chce spełnić Twoje oczekiwania. Twoje mówienie do psa to jak próba wykonywania nawet prostych obliczeń, gdy ktoś obok na głos wypowiada ciągi liczb. Bądź cicho, dopiero gdy psiak zaczyna prezentować jakieś pożądane przez Ciebie zachowanie dodaj komendę słowną a najlepiej gest.

Gesty dla psa.

Psu dużo łatwiej jest zrozumieć Twój gest czy postawę niż komendę słowną. Często możesz to zaobserwować gdy pies np. idzie na miejsce gdy ty wskażesz je dłonią. Często możesz mniej subtelnie dawać psu znać czego od niego oczekujesz nawet samemu możesz nie wiedzieć, że swoim ciałem mówisz psu co ma zrobić. Pies to dobry obserwator pamiętaj o tymi postaraj się to wykorzystywać w treningu psa.

Naucz psa, trenuj, osiągnij perfekcję i tak w kółko

Czegokolwiek nie uczysz, bez znaczenia czy jest to szczenię czy dorosły pies miej pewność, że pies wie o co Ci chodzi. Zanim zaczniesz trening danego zachowania musisz mieć pewność, że pies wie jak coś zrobić i kiedy. Takie podejście oszczędzi Ci czasu i nerwów w czasie szkolenia psa.

Czym jest szkolenie(tresura) psa?

Ważne by zdać sobie sprawę z tego, że każde wyjście z psem na spacer może zawierać elementy treningu. Nawet powinno takie być. Jednak nie jest to prawdziwy trening. Aby trening był treningiem musi zawierać pewne elementy i cechy. Trening musi mieć jakiś cel (np. nauka komendy zostań, na trawie w parku), musi trwać określony czas i składać się z pewnej ilości powtórzeń.

Jak określić cel treningu czworonoga?

Cel powinien być w miarę precyzyjny. Na tyle precyzyjny na ile precyzyjne musi być wykonanie danej czynności. Czym innym jest wykonanie danej komendy w domu czym innej na placu a czym innym na plaży pełnej innych psów. Warto już w celu treningu zawrzeć kontekst danej czynności.

Ile powinien trwać trening psa?

To zależy czy trenujesz szczeniaka czy dorosłego psa oraz od poziomu wyszkolenia na jakim znajduje się dany pies. Nie ma tu jakiś sztywno określonych ram czasowych i każdego psa należy potraktować indywidualnie. Obserwuj psa. Jeśli zauważysz znudzenie psa to znak, że trening już dawno powinien się skończyć.

Ile powtórzeń by nauczyć psa komendy?

Tu także, nie ma prostej odpowiedzi. W czasie treningu 3 max 4 powtórzenia jednej komendy. Badania nad psami nie dowiodły także by codzienne treningi powodowały, że pies uczy się szybciej niż taki, który trenuje tylko i wyłącznie dwa razy w tygodniu.

Co trenować z psem?

Trening posłuszeństwa z psem rozpisz na poszczególne etapy według swoich potrzeb. Do podstawowych komend posłuszeństwa należą: siad, waruj, zostań, stój, do mnie (przywołanie). Warto do tego repertuaru dodać podawanie łapy, przywołanie( zawołanie) awaryjne, chodzenie między nogami czy slalom między nimi.

Rozpocznij naukę swojego psa od statycznego wykonywani tych komend a następnie zacznij ich uczyć w trakcie gdy pies jest w ruchu. Jeśli masz problem z jakimś ćwiczeniem skonsultuj się z doświadczonym trenerem lub behawiorystą, który udzieli ci podstawowych wskazówek. Zgłoszenie się na samym początku ze swoim pupilem do trenera może ułatwić proces wychowania psa, poznasz podstawowe zasady treningu i otrzymasz szereg praktycznych wskazówek.

Konsekwencja w szkoleniu psa

Konsekwencja to podstawowe hasło w szkoleniu psa. Konsekwencji wymagaj zarówno od psa w kwestii wykonywania komend jak i od siebie w kontekście gdzie i czego wymagasz od psa. Nie zmieniaj zasad w trakcie nauki. Nawet jeśli nauczysz psa czegoś nie tak to lepiej uczyć go drugi raz poprawnie niż przerywać naukę w połowie zadania. Tak będzie o wiele łatwiej zrozumieć to wszystko psu.

Zakończenie nauki psa

Bardzo ważne w trakcie nauki psa jest dawanie mu czasu na przemyślenie co tak naprawdę się wydarzyło, za co dostał nagrodę. Dlatego jeśli trenujesz coś z psem i pies wykona twoje polecenie np. położy się. To możesz w tym momencie zakończyć szkolenie. Nawet gdy pies zrobi to w pierwszych minutach treningu. Po prostu chwalisz psa, nagradzasz smakołykiem i mówisz „wolny pies” i tyle po treningu. Dajesz psu jeszcze tyle czasu ile masz i wracasz do domu. Pies będzie miał czas na to by pomyśleć co zrobił i co zrobić w przyszłości by znów dostać smakołyk. Dobrze działa tu sen, po którym psu jakby „przeskakuje klepka” i już wie o co chodzi. Widać to często przy treningu psów, którym ciężko jest się skupić lub gdy trenują coś trudnego.

Jak nauczyć psa posłuszeństwa YouTube?

Materiały z YouTuba mogą być naprawdę pomocne. Pamiętaj jednak, że nie wszystko złoto co się świeci. Często na YT pokazane jest jak w ciągu 13 minut pies radykalnie zmienia swoje zachowanie. Nie daj się zwieść. Często takie filmiki to wiele godzin treningu psa a potem szybki montaż i skrócenie historii do parunastu minut. Nie biorąc tego pod uwagę skazujesz się na frustrację a psa na niepotrzebne nerwy.

Jak nauczyć psa wracania na komendę?

Nie jest to specjalnie trudne. Wymaga jednak czasu i przestrzegania kilku zasad. Pierwsza zasada przy nauce psa to „coś pysznego z ręki opiekuna”. Nie musisz nawet wołać psa wystarczy, że pies podejdzie do Ciebie i za sam tego fakt pies powinien dostać coś naprawdę pysznego. Zasada nr 2 to nigdy psa nie może spotkać nic złego gdy zbliżył się do Ciebie. To bardzo ważna zasada na szczególnie na początku nauki. Nawet jeśli pies gdzieś odbiegł ale w końcu wrócił do Ciebie to jest to powód do pochwalenia. Poszukaj u nas także artykułu o przywołaniu awaryjnym

Jak nauczyć dorosłego psa posłuszeństwa?

Tak samo jak szczeniak. Czyli spokój, konsekwencja, częste nagradzanie. Pamiętaj także o jasnej komunikacji z psem. Nie ma tu jakiś specjalnych różnic dorosły pies często bywa bardziej opanowany niż szczenię więc może być trochę łatwiej. Przeczytaj Powyższy artykuł i kilka innych tekstów na tym blogu a szybko dojdziesz z psem do porozumienia.

Jak nauczyć psa posłuszeństwa na spacerze?

Pamiętaj by rozpocząć naukę posłuszeństwa w miejscu, które pies zna i w którym nic go nie zaskoczy. Następnie zmieniaj miejsce stopniowo, powoli na coraz trudniejsze (mieszkanie->klatka schodowa-> przed wyjściowymi drzwiami->za drzwiami->w parku->w parku gdy w oddali są inne psy->w pobliżu drugiego psa)

Dlaczego pies nie reaguje na wołanie?

Bo Twoja osoba, to co oferujesz psu jest mało warte w porównaniu do tego co oferuje psu otoczenie. Nie masz co krzyczeć i się denerwować. Zakup długą smycz, przysmaki i jakąś super zabawkę. Wyjdź z głodnym psem na spacer daj mu sporo luzu i zawołaj do siebie. Bądź przy tym teatralny. Ciesz się ponad miarę, tak jakby wydarzył się jakiś cud, mów głośno i pogodnie do psa jaki jest super dotknij go i daj smaczka. Po czym znów daj luzu i tak w kółko. Pamiętaj jednak, że nauka przywołania nie musi być taka łatwa i przyjemna.

Pies nie robi postępów

Jeśli tak jest to może to być spowodowane kilkoma czynnikami. Zaczynasz ze zbyt wysokiego progu oczekiwań. Pamiętaj by nauka psa składała się z małych kroków. Nie nagradzasz psa. Może się okazać, że coś co uważasz za nagrodę dla psa jest tylko zwykła wypłatą za to co już robi. Wprowadź do treningu inny rodzaj smaczków, nie przekarmiaj psa. Różnicuj ilość nagrody i nie dawaj jej za każdym razem. Zakup jakąś naprawdę ciekawą zabawkę dla psa.

Exit mobile version