Dziś o jednym z częściej występujących problemów z psem. Nie jest to problem typowo behawioralny. Niechęć psa do obcinania pazurów najczęściej wynika z dwóch powodów pierwszy to lęk przed nieznanym zabiegiem drugi powód to lęk przed bólem, jaki pies poznał przy nieumiejętnym obcięciu w przeszłości. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku można jednak u psa wypracować zaufanie i zniwelować strach przed zabiegami pielęgnacyjnymi. Dodatkowo poniższe kroki zmieniają zabieg pielęgnacyjny w pełnoprawne ćwiczenia na odwagę psa oraz budują zaufanie do przewodnika. Opisana tu metoda z powodzeniem może być także stosowana gdy pies boi się czesania.
Dobrej jakość obcążki możesz kupić na Allegro już za około 40zł. Kliknij tutaj by zobaczyć dobrą ofertę.
Spis treści
Pies panicznie boi się obcinania pazurów
Przyzwyczajenie psa do zabiegów pielęgnacyjnych takich jak podcinanie pazurów nie jest sprawą szybką dającą się wypracować w jeden wieczór. Jak zwykle w przypadku psów należy uzbroić się w cierpliwość i poświęcić na to kilkanaście dni. Na szczęście wystarczy codziennie pochylić się nad problemem na dosłownie kilkanaście sekund. Takie podejście jest o wiele bardziej humanitarne i nie naraża psa na ogromny stres jak w przypadku siłowego załatwienia problemu np. przytrzymując psa. Pozwoli ci także zaoszczędzić czas i pieniądze gdyby obcięcie pazurów miało odbywać się tylko w gabinecie weterynaryjnym.
Czym obcinać psu pazury
Pierwsze co musisz zrobić to wybrać narzędzie jakim się chcesz posługiwać. Do obcinania pazurów możesz użyć albo cążek albo pilnika. Bezprzewodowy pilnik w dobrej cenie kupisz tutaj. Nie ważne co wybierzesz to kroki opisane poniżej musisz zastosować tak samo. W przypadku cążek(nożyczek) pamiętaj by były one ostre w przeciwnym razie zanim dojdzie do obcięcia pazura będzie on najpierw miażdżony co sprawi psu ogromny ból. Doświadczenie bólu może zniweczyć Twoje wielotygodniowe przyzwyczajanie psa do tego zabiegu. W przypadku pilników (najczęściej elektrycznych) sprawa jest o tyle łatwa, że tępym pilnikiem będziesz jedynie psa głaskać po pazurach.
Jak przyzwyczaić psa do obcinania pazurów?
Na dole tego artykułu zamieszczam film video pokazujący dokładnie krok po kroku jak sprawić by pies bez lęku dawał obciąć sobie pazury. Spostrzegawczy obserwator dojrzy od razu pewien drobny szczegół ci skupieni na psie usłyszą o nim dopiero pod koniec filmu. Warto jednak dla czytających ten tekst od razu dać małą podpowiedź. Chodzi o cążki, które od początku leżą na widoku. Co to daje? Ano to, że pies nie koduje sobie widoku wyciągniętych nagle nożyczek z serią zabiegów jakim będzie poddawany. Dlatego pierwsze co zrób to połóż swoje narzędzie do obcinania pazurów tak by pies je non stop widział. Fajnie jeśli rozbijesz naukę na kilka tygodni i pozwolisz by pies widział cążki lub pilnik przez kilka dni.
Pierwsze podejście do obcięcia pazurów
Pierwsze co musisz zrobić to załóż psu obrożę i smycz. Jest to o tyle istotne, że pies który nie będzie chciał współpracować może spróbować ucieczki. Jeśli ta mu się uda to kolejne podejścia będą o wiele trudniejsze. Smycz pomoże ci powstrzymać ucieczkę i a pies będzie musiał spróbować innej strategii w momencie gdy odczuje stres. Pamiętaj jednak by nie dopuszczać do stresu, zero krzyku, zero szarpania. Tracisz cierpliwość, ok. Daj psu łatwą komendę tak by sesja zakończyła się sukcesem i zakończ ją.
Krok drugi – podaj łapę
W kolejnym etapie uczymy psa dawania łapy nawet jeśli pies ma tą sztuczkę doskonale opanowaną to i tak warto ją poćwiczyć i dobrze nagradzać czymś dobrym. Warto już w tym momencie wprowadzić marker nagrody. W wielkim skrócie marker nagrody jest to dźwięk(słowo tak lub kliknięcie klikerem) po którym pies natychmiast dostaje nagrodę. Dzięki temu zaznaczasz psu co robi dobrze a pies wie, że za chwile pojawi się smaczek. Marker ten wykorzystywany będzie w kolejnych krokach tego kursu. Przyda ci się on także przy innych ćwiczeniach.
Daj się przytrzymać
Ciekawym krokiem w poniższym filmie jest moment z około 5:10 filmu. Proste ćwiczenie, które ogromnie pomaga w osiągnięciu celu. Jest to zwykłe złapanie psa za obrożę, trwa ono dosłownie kilka sekund a następnie pada słowo „tak”(marker nagrody) i pojawia się smaczek. Ważne jest by wszystko czego uczysz psa rozbijać na drobne kroczki. Czym drobniej tym nauka pójdzie prościej. Kolejnym krokiem jest przytrzymanie psa za obrożę i jednocześnie dotknięcie łapy psa. Za każdym razem gdy wykonujesz to ćwiczenie daj psu znać kiedy robi dobrze i nagradzaj go. Ważne by nie robić tego ćwiczenia zbyt gwałtownie. Najpierw trzymaj psa za obrożę jednocześnie głaszcz psa po łapie, dopiero w kolejnych sesjach wprowadź krótkie przytrzymanie. Jeśli pies próbuje cofnąć łapę przytrzymaj ją, zwróć się spokojnie do psa a gdy pies się uspokoi od razu powiedz tak, puść i daj smaczek.
W kolejnym etapie zmień łapę psa, na której trenujesz a następnie w postawie stojącej przejdź z ćwiczeniem do tylnych łap. Powtórz ten etap naprawdę wiele, wiele razy nawet gdy masz pewność, że pies się nie stresuje gdy jest dotykany i przytrzymywany za łapy. Stopniowo także wydłużaj czas przytrzymania ich.
Nożyczki do obcinania pazurów
Jeśli Twój pies pozwala przytrzymywać się za łapy, nie ma problemów by zjeść smaczka gdy ty w tym samym czasie, gmerasz przy pazurach, to znaczy, że możesz pójść krok dalej. Jeśli pies dalej jest nie swój cofnij się o kilka kroków w tej lekcji.
Skoro Twój pies znosi już pierwsze pozorowane zabiegi czas pójść na przód i wprowadzić do gry narzędzie, którego będziesz używać. Ale spokojnie to jeszcze nie pora na pierwsze cięcie. Do tego czasu pies widział cążki lub pilnik gdzieś obok w trakcie ćwiczeń.
Poproś psa by położył się przy Tobie lub usiadł, gdy jest spokojny nagródź go smaczkiem jednocześnie unikaj nakręcania psa, ot spokojna pochwała i coś do żarcia. Teraz weź cążki do ręki jeśli pies poderwie się by powąchać to co bierzesz do ręki pozwól mu na to, pochwal go i nagródź tak jak by zrobił coś wyjątkowego. Każdy powrót nosa do narzędzia pochwal i nagródź jak zauważysz, że pies robi już to intencjonalnie to super. Możesz iść w nauce dalej i wydać dźwięk cążkami lub włączyć na chwilę elektryczny pilnik. Jeśli nie, musisz podobnie jak przy oswajaniu psa z dotykiem popracować drobnymi kroczkami nad zaufaniem do narzędzi.
Pod żadnym pozorem nie wywieraj presji na psa. Siłą nie przekonasz go do tego, że cięcie pazurów to fajna zabawa i bardzo opłacalna.
Trochę udawania
Podsumujmy:
- Twój pies pozwala Ci na dotykanie swoich wszystkich łap
- Możesz dotykać pazurów oraz przytrzymać przez chwilę psią łapę w swojej dłoni
- Pies nie boi się widoku cążek lub innego narzędzia
- Pies zna i akceptuje dźwięk narzędzia
Teraz możesz trochę poudawać. W filmie poniżej pokazane jest to na 11minucie. Co ważne i na co chciałbym Cię uczulić to obserwowanie psa i jego reakcji. Weź do ręki cążki poproś psa o łapę jak tylko ją poda zbliż narzędzie do pazurów. Jeśli pies wycofuje się i sprawia wrażenie wystraszonego to delikatnie możesz go przytrzymać ale nie za długo nawet jeśli nie zdążysz zbliżyć narzędzia. Puść łapę i z euforią w głosie pochwal psa i daj jakiś fajny smaczek (możesz użyć innego niż do tej pory). Jeśli pies próbuje odejść przytrzymaj go. Jeśli wytrzyma to przytrzymanie nagródź go tak jak za wykonanie jakiejś sztuczki. Cofnij się także w ćwiczeniach o kilka kroków a gdy ćwiczysz przyłożenie narzędzia do pazurów staraj się powolutku wydłużyć czas kiedy narzędzie jest blisko. Gdy pies spisze się i pozwoli na to by narzędzie było trochę dłużej nagródź go czymś wyjątkowym, wyjątkowej ilości i formie. Pamiętaj o Twojej intonacji.
Ważne jest także by pies widział co robisz. Próby zasłaniania czy robienia czegoś z zaskoczenia mogą zadziałać na początku ale gdy naprawdę przytniesz psu pazur to zaskoczenie obróci się przeciwko Tobie a pies straci całkowicie zaufanie do Ciebie.
Zanim przytniesz psu pazury
Zanim pierwszy raz użyjesz cążek lub pilnika przyjrzyj się pazurom swojego psa. Zajrzyj pod ich spód. Możesz także mocną latarką podświetlić je z boku by zobaczyć co jest w środku. Najważniejsze przy cięciu jest to by nie dopuścić do naruszenia macierzy. Jeśli to zrobisz pies poczuje ogromny ból i całe Twoje wielotygodniowe plany trafi szlag. Dlatego lepiej obciąć za mało niż za dużo. Pamiętaj by pazur przyciąć pod odpowiednim kontem (patrz rysunek powyżej) i powtórzę to jeszcze raz używaj ostrych i profesjonalnych narzędzi.
Najlepiej przyciąć psu wszystkie pazury które tego wymagają. Jeśli pies się niecierpliwi odpuść ale pamiętaj, że zanim wyjdziesz na spacer przynajmniej w jednej łapie wszystkie pazury powinny być przycięte. Unikniesz w ten sposób możliwości połamania dłuższego, nie obciętego pazura.
Staraj się jednak by wszystkie pazury były obcięte w tym samym czasie.
Nie ma większego znaczenia czy pies siedzi czy leży w trakcie zabiegu. Postaraj się dostosować do psa. Zabieg nie jest dla niego komfortowy nawet jeśli wprowadzisz go tak jak to tu opisujemy, dlatego warto robić wszystko tak by to psu było jak najlepiej
Pierwsze przycięcie pazurów
Dobra! Jeśli masz pewność, że pies akceptuje Twoje udawane zabiegi przy łapach to pora na pierwsze cięcie. Poza narzędziem przygotuj sobie coś naprawdę wyjątkowego dla psa. Gdy już złapiesz kończynę psa i dokonasz pierwszego cięcia (lub dotknięcia włączonym pilnikiem elektrycznym) to MUSI nastąpić eksplozja radości podobna do tej gdyby pies wykonał jakąś arcytrudną sztuczkę. Pełna teatralnej radości i kilku smaczków lądujących w pysku psa(lub zabawa ulubioną zabawką) i tak z każdym pazurem każdej łapy. Na początku staraj się nie nadwyrężyć cierpliwości psa jeden dwa pazury i chwila przerwy.
Jak ćwiczyć obcinanie pazurów
Wszystkie kroki opisane powyżej wykonuj powoli w wielu podejściach(sesjach). Zachowaj cierpliwość i spokój. Całe szkolenie rozłóż sobie na kilkanaście dni tak by pies nie czuł presji z Twojej strony. Jeśli to konieczne lekko przytrzymuj psa ale nie siłuj się z nim i nie szarp.
Nagradzaj każdy mały krok Twojego psa. Pies buduje swoją pewność siebie za każdym razem gdy ty chwalisz go i odczuwasz przy nim radość(nawet tą trochę nad wyrost odgrywaną). Gdy pies widzi że nic złego się nie dzieje w momencie ćwiczeń pokonuje swoje lęki i staje się bardziej pewny siebie. Takie obcinanie pazurów przestaje być tylko i wyłącznie zabiegiem pielęgnacyjnym. Staje się pełnoprawnym ćwiczeniem dla psa, które zaowocuje w wielu innych momentach.
Jak obciąć pazury psu który się boi?
Przede wszystkim nie zmuszaj do niczego psa. Zdobądź zaufanie psa i zacznij dotykać przez chwilę łapy a następnie daj smakołyk. Dzięki temu pies zacznie kojarzyć, że dotykanie łap to coś przyjemnego. W kolejnych krokach pokazuj mu narzędzie do obcinania i też daj smaczek po kilku dniach ćwiczeń pies powinien już dawać obcinać sobie pazury. Przeczytaj dokładnie nasz artykuł i obejrzyj film.
Jak obciąć psu pazury?
Pazury u psa obcina się pod kątem 45 stopni. Nie za dużo tak by nie zranić psa i nie naciąć macierzy. Wszystkie pazury powinny być przycięte w miarę równo tak by nie doszło do połamania pazurów w przypadku gdy jeden zostanie dłuższy/
- Te rośliny są trujące dla Twojego psa - 12 grudnia, 2024
- Szelki dla psów – jakie są rodzaje i jak dobrać - 15 października, 2024
- Dlaczego obroża na kleszcze nie działa? - 6 października, 2024