Site icon Jak wytrenować psa

Jaka obroża dla psa?

W sprzedaży znajdziesz setki rodzajów smyczy dla psa. Jak wybrać tą najbardziej odpowiednią? Poniżej krótki poradnik jaką i dlaczego wybrać obrożę.

Obroża płaska, łańcuszkowa, zaciskowa, półzacisk a może kolczatka?

To zależy! Przede wszystkim weź pod uwagę w jakim celu zakładasz psu obrożę. Inną obrożę założysz szczeniakowi a zupełnie inną możesz założyć dorosłemu psu, który na skutek różnych zaniedbań ma mnóstwo problemów i zaczynasz go szkolić. Dobór obroży zależy także od tego jakiej smyczy używasz. O wszystkich tych aspektach przeczytasz w tekście poniżej.

Co zrobić by pies ładnie chodził na smyczy?

Bez względu jaką obrożę wybierzesz to by pies ładnie chodził na smyczy musi zrozumieć czym jest presja i w jaki sposób się jej pozbywać. Gdy nauczysz psa prostej zasady ustępowania od presji to zamiast szamotaniny, nerwów czy strachu psa uzyskasz jasną komunikację z psem, który o wiele wiele szybciej będzie się uczył. Opis nauki odpuszczania od presji znajdziesz tutaj: Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy.

Obroża dla szczeniaka


Jeśli masz szczeniaka i dopiero uczysz go chodzić na smyczy to powinno zacząć się od płaskiej obroży zapinanej klasyczną klamrą jak do paska. Płaska obroża dla szczeniaka powinna być dosyć szeroka. Zapewni to przede wszystkim bezpieczeństwu młodemu psu, który nie ma opanowanego chodzenia na smyczy, łatwo się rozprasza, napina obrożę lub wyrywa nieoczekiwanie w pogoni za wszystkim co go zainteresuje. Psu po prostu nie stanie się krzywda gdy zbyt mocno napnie smycz.

Pamiętaj, że szczeniak szczególnie dużych ras rośnie bardzo szybko. Nie ma co inwestować w wymyślne obroże. Ważne by poza kryterium długości obroży brać także pod uwagę jej szerokość. Jeśli obroża na początku będzie zbyt szeroka to nic nie szkodzi. Ważne by była nie była za cienka i zbyt luźna

Jak ciasno powinna być zapięta obroża?

Jeśli mówimy o płaskich obrożach to taka obroża powinna być zapięta na tyle ciasno by pies nie mógł się z niej oswobodzić ale jednocześnie mógł bez przeszkód oddychać. Jeśli budowa ciała twojego psa sprawia, że może on łatwo oswobodzić się z obroży to zastosuj obrożę pół zaciskową. Dotyczy to szczególnie psów których głowa jest szeroka tak jak szyja i nie ma znaczącego „odcięcia” głowy od szyi.

Jak sprawdzić czy obroża nie jest za ciasna?

Częstą praktyką jest wsadzenie dwóch palców na płask pomiędzy obrożę a skórę psa. Jeśli palce wchodzą dosyć swobodnie, jest jeszcze odrobina luzu i pies dalej może spokojnie oddychać to jest ok. Da Ci to około 2cm luzu.

Jak szerokość obroży dla psa?

Literatura fachowa podaje, że obroża powinna być szeroka jak dwa kręgi szyjne psa. Skąd masz wiedzieć jak szerokie są kręgi Twojego psa? Pies jak każdy ssak ma 7 kręgów szyjnych. Zmierz długość szyi podziel przez siedem i pomnóż wynik razy dwa. Otrzymasz wtedy przybliżony wynik. Jeśli w sklepie nie ma idealnie szerokiej obroży to zawsze równaj do góry i wybierz szerszą niż Twój wynik.

Jak zapinana powinna być obroża?

Najbezpieczniejszą formą zapięcia jest klasyczna klamra jak przy skórzanych paskach dla ludzi. Jeśli szkolisz psa lub pies ma tendencję do napinania smyczy i obroży to taka forma zapięcia będzie najlepsza. Sprawdzi się także markowa obroża z zapięciem typu Cobra.

Unikaj plastikowych zatrzasków. Takie zapięcia są na pewno szybkie i wygodne jednak potrafią wypiąć się lub pęknąć w najmniej oczekiwanym momencie. Może to wprowadzić psa w prawdziwe tarapaty gdy ten uwolni się np. przy ruchliwej ulicy.

Gdy Twój pies jest dobrze wytrenowany lub nosi obrożę tylko dla ozdoby i adresówki to masz pełną dowolność możesz używać nawet obroży z metalowym, pozłacanym zapięciem.

Obroża półzaciskowa dla psa

Obroża półzaciskowa to druga po płaskiej obroża jaką może posługiwać się praktycznie każdy właściciel psa. Nie wymaga specjalnego szkolenia dla opiekuna i odpowiednio dobrana nie sprawi psu krzywdy. Przez niektórych trenerów jest używana jako narzędzie treningowe. Świetnie sprawdzi się także jako obroża do codziennego użytku.

Jak zmierzyć Obroze Polzaciskowa?

Szerokość obroży półzaciskowej powinna być dobrana jak zwykłej płaskiej. Czyli 2/7 długości szyi psa.

Obwód takiej obroży powinien być na tyle duży by przechodziła w miarę luźno przez głowę psa i zwisała swobodnie na szyi. Podobnie jak w przypadku płaskiej obroży dwa centymetry luzu będą ok. Pamiętaj, że taka obroża powinna być u psa noszona w miarę wysoko na szyi.

Obroże zaciskowe

Bez znaczenia czy będzie do obroża zaciskowa łańcuszkowa czy zacisk z linki. Musisz wiedzieć, że jest to narzędzie treningowe służące do nauki nie do codziennego użytku. Nie dopuszczalne jest szarpanie psa przy użyciu takiej obroży. O obroży zaciskowej dla psów pisaliśmy dokładniej w tym artykule: Co to jest smycz behawioralna?

Obroża zaciskowa jak działa?

Obroża zaciskowa to pętla wykonana z grubej linki lub łańcucha. Przy zaciągnięciu nie sprawia bólu ale sprawia duży dyskomfort psu oraz utrudnia oddychania. Odpowiednie jej założenie powoduje, że po zluzowaniu pod własnym ciężarem od razu rozluźnia się.

Obroża zaciskowa jak używać?

Nie możesz jej także używać gdy pies ma tendencję do zrywów i odbiegania od Ciebie. Jej użycie możliwe jest tylko i wyłącznie na krótkich smyczach. Na długich linkach taka obroża się nie sprawdzi.

Niezwykle ważne z punktu widzenia skuteczności takiej obroży, jak i bezpieczeństwa psa, jest to jak ją zakładasz. Zasada jest taka jeśli trenujesz z psem np. luźną smycz i prowadzisz psa z lewej strony to:

Stojąc frontem do psa zakładasz obrożę tak by przyjęła kształt litery P

Jeśli prowadzisz psa z prawej strony to obroża zaciskowa powinna mieć kształt litery q.

Najlepiej widać to na poniższym filmu. Weź sobie tą radę naprawdę do serca. Szybko rozluźniająca się obroża zaciskowa to jasna komunikacja z psem. Tym samym szkolenie psa jest o wiele bardziej efektywne.

Niezwykle ważnym aspektem używania obroży zaciskowej jest jej utrzymanie jak najwyżej za uszami psa. Wymaga to częstego poprawiania obroży.

Nie mniej ważnym jest sposób w jaki zaciskasz taką obrożę. Pociągnięcie nie może być gwałtowne i zbyt silne. Także pies nie może się rozpędzać i „wpadać” na obrożę. Po zaciągnięciu obroży musisz natychmiast odpuścić i uwolnić psa od presji. Tylko taki sposób wykorzystania tej obroży nie będzie znęcaniem się nad psem, nie będzie generować konfliktów na linii pies – opiekun i będzie naprawdę skuteczne.

Część psów słucha się lepiej swojego opiekuna gdy ma na sobie obroże zaciskową. Warto wtedy spróbować i założyć taką obrożę jako dodatkową poza zwykłą płaską. Można wtedy spróbować oszukać zapinając smycz do zwykłej obroży a zacisk będzie wisiał luźno powyżej zapiętej obroży. Pies jednak nie wiedząc tego będzie starał się unikać dyskomfortu jaki daje zacisk.

Obroża zaciskowa łańcuch czy linka?

Nie ma specjalnej różnicy w sposobie działania zacisku łańcuszkowego czy z linki. Na niektóre psy jednak dźwięk jaki wydaje łańcuch będzie sam w sobie awersyjny. Da też psu kilka setnych sekundy na podjęcie decyzji zanim obroża zaciśnie się na szyi. Świadomy i sprytny opiekun może wykorzystać ten fakt i do komunikacji z psem nie będzie musiał używać siły czy słów tylko lekko zadzwoni obrożą. Często takie zadzwonienie nastąpi samoczynnie i pies dostanie jasny sygnał, że robi coś co może za chwilę wywołać dyskomfort

Obroża zaciskowa czy półzaciskowa?

Obroża zaciskowa jest narzędziem treningowym nie powinna być stosowana non stop. Półzacisk to obroża, którą także możesz używać w treningu ale nie jest tak skuteczna. Półzacisk jest pierwszym wyborem w przypadku gdy posiadasz psa, którego głowa jest mniejsza od obwodu szyi, przez co pies może bez trudu wyswobodzić się ze zwykłej obroży.

Obroża zaciskowa podobnie jak i kolczatka nie powinna znajdować się na psie gdy ten biega luzem lub bawi się z innymi psami. Obroże tego typu mogą wyrządzić sporą krzywdę psu gdy ten zaplącze się w krzakach czy w zabawie z innym psem.

Obroża zaciskowa czy kolczatka?

Kolczatka jest bardzo awersyjnym narzędziem treningowym. Zacisk, nie sprawia psu bólu i jest lepszym narzędziem w rękach amatora niż kolczatka. Nie znaczy to, że zacisk może być używany przez wszystkich i z każdym psem.

Obroża zaciskowa i smycz typu fexi

Stosowanie takiego połączenia jest totalnie bez sensu. Stosując smycz flexi i zacisk sprawiasz psu wieczny dyskomfort i podduszasz psa. Absolutnie nie stosuj takiego polączenia.

Czy używać kolczatki dla psa?

Przez wielu trenerów jest odrzucana, inni nadużywają kolczatek nie stosując ich w bezpieczny sposób. Dlatego jeśli nie trenujesz psów zawodowo lub pod okiem doświadczonego, dobrego trenera to odpuść i nie stosuj kolczatek. Jeśli wszystkie metody zawiodły, nie masz kontaktu z psem na smyczy, pies dusi się, szarpie to jak najszybciej wyszukaj dobrego trenera. Jeśli on uzna, że kolczatka to jedyne rozwiązanie to możesz spróbować. Miej jednak na uwadze jakie narzędzie trzymasz w dłoni.

Kolczatka i smycz flexi

Używanie takiego połączenia to zwykłe znęcanie się nad psem. Niestety często widoczny obrazek w trakcie spacerów.

Obrożą elektryczna / elektroniczna dla psa

Obroża elektryczna jest dosyć świeżym tematem w Polsce. Jej nieodpowiednie stosowane może wyrządzić więcej krzywdy i szkód psu niż jest to warte. Jeśli nie potrafisz nauczyć psa podstawowych zachowań przy użyciu zwykłej płaskiej obroży i smyczy to nie dotykaj obroży elektrycznej. Jest to narzędzie dla profesjonalistów. W rękach amatora istnieje zbyt duża pokusa by szybko karać psa i razić go wysokimi natężeniami.

Exit mobile version