Klatka kennelowa – zabawy klatkowe

Czym jest klatka kennelowa?

Klatka kennelowa to nic innego jak zamykana, ażurowa klatka wykonana z metalu lub materiału. Wydawać się może, że zamykanie psa w klatce jest nieludzkie i męczymy naszego pupila. Nic bardziej mylnego! Taka klatka ma zapewnić naszemu psu poczucie bezpieczeństwa i bezpieczne schronienie w czasie gdy nie ma nas w domu lub gdy ktoś nas odwiedza a pies nie przepada za obcymi. Dzięki klatce nauczysz psa także utrzymywania czystości. Aby jednak tak się stało musisz dobrze i jak zwykle powoli wprowadzić ją w psie życie. Jeśli masz już klatkę ale pies nie chce z niej korzystać lub jest w niej niespokojny to przeczytaj poniższy artykuł i przepracuj temat klatki kennelowej ze swoim psem jeszcze raz.

Pamiętaj! Pies musi wchodzić do klatki sam.

Jak dobrać klatkę do psa?

Pierwsza sprawa to materiał z jakiego wykonana jest klatka kennelowa. Zaleca się używanie klatek metalowych. Klatki kennelowe materiałowe sprawdzą się bardziej w transporcie lub dla małych spokojnych psów.

Jaki rozmiar klatki dla psa?

Wielkość klatki kennelowej. Klatka musi być na tyle duża by pies wszedł do niej, mógł spokojnie usiąść i położyć się na boku. Klatka nie może być za duża, tak by pies nie podzielił jej na strefę wypoczynku i strefę załatwiania potrzeb fizjologicznych. Dobrze by było by pies nie musiał pochylać łba przy wchodzeniu do niej przez drzwi.

Jak wprowadzić klatkę do życia psa

Gdy już masz wybraną i złożoną klatkę włóż do niej koc. Zamknij ją i postaw w widocznym dla psa miejscu. Na początku nie pozwalaj psu wchodzić do klatki. Jeśli się nią zainteresuje to dobrze jednak pozostaw ją tak na 2-3 dni.

W kolejnych dniach otwórz klatkę i zabezpiecz drzwiczki przed przypadkowym zamknięciem. Jest to bardzo ważne by drzwi w klatce nie zamknęły się za psem przypadkiem gdyż może to wystraszyć psa. Pies musi wiedzieć także, że to Ty a nie kto inny odpowiada za to kiedy klatka i czy w ogóle jest zamknięta.

Jeśli pies interesuje się klatką to dobrze. Jeśli nie to zachęć go do tego. Na początku połóż kilka smaczków zaraz przy wejściu. Jeśli pies podejmie wyzwanie i weźmie je połóż je trochę głębiej. I tak krok po kroku aż pies cały wejdzie do środka.

Jeśli pies jest już na tyle zapoznany z klatką kennelową, że wchodzi cały możesz dać mu gryzak lub ulubioną zabawkę gdy tylko wejdzie do środka. Nie zamykaj jednak klatki. Nie próbuj reakcji psa bo możesz „spalić” klatkę i cała Twoja praca pójdzie na marne.

Po pewnym czasie, gdy pies już bezproblemowo wchodzi do klatki możesz spróbować przenieść do niej miskę z wodą i miskę z jedzeniem. Gdy pies zje w klatce możesz przejść do kolejnego etapu.

Spróbuj teraz usiąść przy klatce i zachęcić psa do wejścia do środka, nie ważne czy położysz tam smaczki czy miskę z jedzeniem. Ważne by pies wszedł na moment do klatki przy Tobie. Jeśli to zrobi, spróbuj na chwilę go zatrzymać w klatce. Możesz też zamknąć na chwilę klatkę, dosłownie na parę sekund. Nawet jeśli pies zachowuje się spokojnie nie zamykaj go na dłużej. Od razu przerywaj trening gdy tylko widzisz zdenerwowanie psa czy pierwsze obawy paniki.

Gdy pies już nie stresuje się zamykanymi na chwilę drzwiczkami spróbuj zamknąć go na odrobinę dłużej. Jak tylko pies wejdzie do środka podaj psu gryzak, pochwal miłym tonem i spokojnie zamknij klatkę. Jeśli widzisz, że pies spokojnie zajmuje się gryzakiem możesz stopniowo wydłużać czas zamykania psa.

Na tym etapie możesz nakryć klatkę kennelową kocem na 3/4 jej długości tak by stworzyć psu bezpieczną norkę. W kolejnych próbach stopniowo wydłużaj czas, w jakim pies przebywa w klatce. Stopniowo także oddalaj się od klatki.

Pies nie chce wejść do klatki – co zrobić?

Przede wszystkim zachowaj spokój i nie próbuj wciskać psa na siłę do środka klatki. W pierwszym kroku upewnij się, że pies nie musi pochylać się przy wejściu do środka ani przeciskać się przez za mały otwór. Jeśli to możliwe złóż klatkę tak by nie było w niej jednego z krótszych boków i wtedy zacznij zachęcać psa do wejścia tak jak opisano to wyżej.

Pomocne w nauce i oswojeniu klatki może okazać się pozostawienie jej na dłużej w widocznym miejscu przy jednoczesnym nie zwracaniu na nią uwagi. Zwykłe przechodzenie czy zabawy obok klatki mogą sprawić, że pies sam z siebie zainteresuje się nią i pozostawionymi w środku zabawkami czy smaczkami.

Czy ta klatka to tak na zawsze?

Jeśli wprowadzasz klatkę kennelową po to by nauczyć psa czystości czy zwalczyć lęk separacyjny to klatka najprawdopodobniej przestanie być potrzebna po jakimś czasie.

Jeśli zamierzasz używać klatki bo pies jest np. agresywny w stosunku do gości to bez dodatkowej pracy może ona okazać się długoterminową inwestycją. Jednak dobrze przepracowana podstawa jej wprowadzenia i używania sprawi, że będzie to całkiem wygodne rozwiązanie.

Czy mogę mieć więcej niż jedną klatkę kennelową?

Jak najbardziej tak. Przy odrobinie pracy możesz nauczyć psa by wchodził do odpowiedniej w zależności od komendy jaką wydasz.

Czym różni się klatka kennelowa od transportera

Przede wszystkim wielkością i kształtem. Transporter jak sama nazwa wskazuje służy jedynie do transportu psa, taki transport nie powinien być zbyt długi także i transporter nie musi być najwygodniejszy. Klatka kennelowa służy do dłuższego przebywania w niej psa. Pies także musi bez problemu wejść do niej, położyć się na boku czy usiąść. Musi się w niej zmieścić także miska z wodą i jedzeniem.

Jak duża powinna być klatka kennelowa

Klatka nie może być ani za duża ani za mała. Pies w klatce musi mieć możliwość siadani i wygodnego położenia się na boku. Klatka powinna być ciut dłuższa niż pies tak by zmieściły się tam miski z jedzeniem i wodą. Nie może ona być jednak za duża gdyż wtedy pies podzieli ją na strefę odpoczynku i załatwiania potrzeb fizjologicznych.

Po co klatka szczeniakowi

Klatka kenelowa to szybki sposób na naukę zachowania czystości przez szczenię. Niezbędny jest jednak odpowiedni jej dobór pod względem wielkości. Taka klatka nie może być za duża.

Jak samemu zrobić klatkę kennelową

Najłatwiej posłużyć planami dostępnymi w serwisach społecznościowych. Zdjęcia i plany znajdziesz np. na pinterest.com Wtedy klatka kennelowa może nie być zwykłym metalowym koszem a pięknie wykończonym meblem.

Czy mogę podawać lek w klatce?

Nie nawet jeśli pies przyjmuje leki bezproblemowo i zje wszystko co mu podasz. Klatka ma być gwarantem bezpieczeństwa, żadnych przykrych doświadczeń nawet jeśli wydaje ci się, że wszystko jest ok i pies bez problemu przyjmuje lek.