Kong super zabawka dla psa

Kong to popularna „zabawka” dla psa. Celowo piszę zabawka w cudzysłowie ponieważ nie jest to przedmiot wyłącznie do zabawy. Często podawany jest psu w celach terapeutycznych. W sklepach znajdziesz Kongi w wielu rozmiarach co sprawia, że taką zabawkę idealnie dobierzesz dla psów małych jak i tych największych ras.

Co to jest Kong dla psa?

Kong to zabawka dla psa wykonana z grubej i twardej gumy. Kształtem przypomina bałwana, stożek z 3 piłek jeszcze inni widzą w nim gumę spod samochodowego silnika. Co ważne jest on pusty w środku co pozwala na nabicie go czymś pysznym dla psa co pies będzie z zapałem starał się wylizać. O tym co wkładać do konga napiszę poniżej.

Czym różnią się kongi w zależności od koloru?

Poza rozmiarem Kongi różnią się także kolorami te czarne są twardsze od czerwonych i przeznaczone są dla psów o naprawdę mocnym zgryzie i dużą chęcią do rozgryzania. Mamy też wersje konga dla szczenią jasny(wyblakły niebieski i różowy). Fioletowy kong to kolejna wersja twardości przeznaczona dla psich seniorów.

Niebieski Kong, któy jest najtrudniejszy w dostaniu jest o 25% twardszy i bardziej rozciągliwy niż standardowy kong. Dodatkowo zrobiony jest z materiału, który w przypadku połknięcia kawałka pojawi się w trakcie badania rentgenowskiego.

Co psu daje zabawa kongiem?

Wśród wielu podstawowych rad trenerów, behawiorystów oraz „zwykłych” posiadaczy psów jest ta dotycząca zakupu konga. Faktycznie cechy zabawki oraz sposób jej działania sprawiają, że ten niby zwykły kawał gumy zaczyna pełnić w życiu psa rolę terapeutyczną. Do podstawowych korzyści płynących z podawania psu konga jest wyciszenie psa, odstresowanie i skupienie na jednej rzeczy.

Także w szkoleniu psów służbowych wykorzystuje się kong to nagradzania psa za dobrze wykonane zadanie oraz na koniec sesji szkoleniowej tak by pies czuł mocne i długie wzmocnienie.

Uspokojenie psa kongiem.

Uspokojenie psa i skupienie go na jednej czynności to chyba podstawowe zadanie tej zabawki. Dzięki budowie zabawki osiągnięcie tego celu jest banalnie proste. Nabij konga czymś co pies lubi ale co będzie musiał wylizać a nie wypadnie ze środka w trakcie przewracania zabawki. Może to być sucha karma przekładana masłem orzechowym i tymże też zaklejona. Dla podbicia efektu możesz konga włożyć na jakiś czas do lodówki tak by masa jeszcze bardziej stężała. Jeśli chcesz by kong działał wyciszająco na Twojego psa nie baw się nim w aport czy przeciąganie. Dodatkowo warto ustalić pewien rytuał przed podaniem konga. Daj komendę siad poczekaj aż pies odparuje, uspokoi się choć na chwilę i wtedy podaj konga i zadbaj by pies rozpracowywał zabawkę w jednym mijescu. Gdy pies wyliże ze środka całość lub znudzi mu się ta aktywność zabierz go poza zasięg psiego pyska i wzroku. Takie wydawanie zabawki sprawi, że będzie ona miała większą wartość dla psa.

Zabawa w aport kongiem

Osobiście nie używam konga do tego typu zabaw. Kong jest dosyć twardą a zarazem sprężystą zabawką. Rzucona na twardsze podłoże odbija się i może uderzyć szybkiego psa w pysk wybijając zęby. Nie przeciągam się też kongiem z psem. Jest to moje modejście i jeśli uznasz, że Twojemu psu takie zabawy będą służyć to nic nie stoi na przeszkodzie.

Kong jako nagroda przy noseworku, detekcji i tropieniu.

W amatorskim podejściu do tych tematów możesz używać konga jako wzmocnienia. Profesjonaliści odchodzą zarówno od konga jak i piłek tenisowych. Powód jest dosyć błahy. Szmuglerzy narkotyków tną na kawałki piłeczki i kongi umieszczają je w kartonach gdzie ni ma przemycanego towaru, Tworzą w ten sposób zapach zwodnicze, które rozpraszają psa. Pies oznacza złe miejsca co sprawia, że kontrole z psem tracą sens.

Kong dla psa jak używać?

Jak wszystko co związane z psami tak i tutaj należy zachować pewien umiar i zasady bezpieczeństwa.

Przede wszystkim na początku posmaruj konga w środku odrobiną masła, gęsiego tłuszczu lub odrobiną masła orzechowego. Podaj psu i zobacz jaką taktykę obierze pies by dostać się do zawartości zabawki. Jeśli pies spokojnie położy się i będzie wylizywał zawartość to ok. Niektóre psy niestety przyjmują rozwiązanie siłowe i rozgryzają konga. W przypadku gdy pies ma silne szczęki może rozgryźć zabawkę i połknąć kawałek. Może też uszkodzić sobie zęby bo zabawka do najłatwiejszych do rozgryzienia nie należy.

Czy kilka kongów to dobry pomysł?

Jak najbardziej tak. To nie jest artykuł sponsorowany ale kupienie kilku sztuk Konga to naprawdę dobry pomysł szczególnie gdy chcesz wychodzić na dłużej z domu i zostawiać psu coś czym może się zająć. Kilka kongów ułatwia także dbanie o ich czystość i higienę. Gdy jeden jest w myciu pies może dostać drugiego. Warto też mieć kilka rozmiarów kongów. Pamiętaj jednak by nie używać zbyt małych kongów bo te grożą zadławieniem gdy pies spróbuje je połknąć w całości.

Czy mogę zostawić konga psu?

Jeśli Twój pies nie rozgryza zabawki tylko wylizuje jej zawartość to jak najbardziej. W zasadzie po to ta zabawka została stworzona. Nabij kongi psim żarciem lub wysmaruj czymś zdrowym dla psa i pozostaw w różnych miejscach do których ma dostęp pies. Przy odrobinie szczęścia pies nawet nie zauważy braku Twojej obecności i na przemian będzie bawił się zabawką i spał. Kong pomaga w rozwiązywaniu problemów lęku separacyjnego ale nie jest remedium na te problemy. Podsunięcie psu Konga pod nos nie rozwiąże całościowo tego problemu

Kong w treningu reaktywności.

Jeśli Twój pies bucha na smyczy do innych psów, Szczeka na przejeżdżające rowery czy hulajnogi to kong może być jednym z narzędzi pomocnym w pokonaniu tych problemów. Weź nabity kong do parku gdzie są rzeczy, które stresują psa. Usiądź od stresorów w takiej odległości by pies je widział ale pozostawał w miarę spokojny. Jak pies opanuje wstępnie emocje wyciągnij konga i pozwól psu rozkoszować się jego smakiem gdy stresujące rzeczy są gdzie w bezpiecznej odległości. Potem możesz stopniowo zmniejszać odległość.

Jak czyścić konga?

Ciepła woda i szczotka jak do czyszczenia butelek wystarczą. Możesz także konga wrzucić do zmywarki. Po takim praniu opłucz dokładnie konga w środku by nie pozostał w nich detergent.

Kong w upalne dni

Jeśli chcesz możesz nabić konga jakimiś specjałami i włożyć je do zamrażarki na kilka godzin. Jako zdrowe lody możesz spróbować podać psu zmiksowaną pietruszkę i/lub marchew upchniętą w kongu.

Co włożyć do konga?

Podstawowym wypełniaczem konga może być codzienna karma psa. By nie wypadała za szybko możesz przemieszać ja z masłem orzechowym. Jesli odłożysz konga do lodówki to masa stężeje i pies będzie musiał poświęcić więcej czasu na wyciągnięci całości.

Możesz także tylko wysmarować wnętrze konga jakimś tłuszczem. Może to być masło, gęsi smalec itp. Producent tej zabawki w swojej ofercie także posiada gotowe masy wypełniające,

Doskonale sprawdzi się także mokra karma dla psów z puszki. Także tutaj warto to przechłodzić w ldówce zanim podasz psu.

Kong to także świetne miejsce na schowanie kawałków mięsa czy sparzonej wątróbki. Ja dodaje też trochę niesolonego masła orzechowego by całość była trudniejsza w wylizaniu.

Możesz z konga zrobić także lody wypełniając go zmiksowanymi warzywami(pietruszka, marchew, dynia z puszki), dodac odrobinę jogurtu. W takiej wersji możesz też dodać banana etc. Ogólnie wszystko co pies lubi i może jeść może znaleźć się w konkgu.

Jeśli nie masz czasu na miksowanie wartzyw możesz posłużyć się gotowymi obiadkami dla dzieci.

Pamiętaj! Podając przekąski do konga musisz uwzględnić ich kaloryczność w diecie Psa.

Dawaj psu tylko to co może jeść.




Czym się różnią kongi dla psów?

Przede wszystkim rozmiarami. Tu zasada jest prosta dobierz taki rozmiar konga by pies nie mógł się nim zakrztusić. Druga różnica to twardość. Te czarne kongi są twardsze od czerwonych. Wybieraj bardziej twarde zabawki, jeśli twój pies lubi rozrywać tego typu zabawki. Są też kongi dla szczeniąt. Poza rozmiarem mają też blado niebieski i blado różowy kolor.

Kong czym wypełnić?

Wszystkim co pies lubi i jednocześnie nie jest dla niego szkodliwe, banany, smaczki,sucha karma, kawałki ryby, zmiksowane owoce i warzywa. Możesz także włożyć do środka zupki dla niemowląt. To wszystko mieszaj np z niesolonym masłem orzechowym. Możesz to także chłodzić lub mrozić. Na FB jest nawet grupa (20tyś. członków) poświęcona tylko i wyłącznie temu co włożyć do konga

Dodaj komentarz