Site icon Jak wytrenować psa

Mój pies boi się wyjść z domu. Jak mu pomóc?

co zrobić gdy pies boi się wyjść z domu

Problem lęku u psa jest niezwykle złożony i szeroki. Pies może bać się dosłownie wszystkiego. Lęk może być także różnej wielkości. Może u psa wywołać niewielką reakcję typu warknięcie czy obszczekanie ale może wywołać paniczną reakcję gdzie wystraszony pies zacznie uciekać biegnąc przed siebie głuchy na wszelkie wołanie nie zważając na nic co może mu zagrażać.

Przede wszystkim sprawdź zdrowie psa!

Stan lękowy to jeden z gorszych stanów w jakim może się znaleźć pies. W przypadku lęku pies cierpi nieprzerwanie co przekłada się na cały dobrostan Twojego psa. Dlatego jeśli masz „lękowego psa” musisz jak najszybciej wdrożyć plan naprawczy. Nie zwlekaj ani jednego dnia.

Pierwsze co musisz zrobić to sprawdzić parametry psa. Szczególnie jeśli lęk wystąpił nagle, z dnia na dzień pies zaczął bać się wychodzić z domu. W tym celu umów wizytę u weterynarza i poproś o rozszerzony zestaw badań obejmujący badania tarczycy, trzustki oraz inne zalecone przez weterynarza parametry zdrowia psa. Jeśli Twój pies cierpi na jakąś chorobę może ona objawiać się właśnie lękiem. Wyleczenie jej sprawi, że pies może wrócić do normalności bez dodatkowych treningów. Z drugiej strony treningi i przełamywanie lęków z psem, chorym mija się z celem i najzwyczajniej w świecie będą nieefektywne.

Zdrowy pies boi się wychodzić z domu co robić

Pierwsze co to postaraj się ustalić czego boi się pies. W tym wpisie zakładamy, że pies boi się wyjść z domu i w zasadzie nie wiadomo co powoduje ten lęk jednak gdy już wyciągasz psa na spacer może on ci pokazać na wiele sposobów, że nie chce iść w danym kierunku, że kuli się, podkula ogon gdy np. mijasz jezdnie, samochody, może jakiś warsztat albo pies za płotem sąsiada?

Czego może bać się pies?

Przeanalizuj dokładnie sygnały jakie daje ci pies, poproś kogoś z domowników o pomoc. Wszelkie informacje mogą Ci pomóc. Nawet jeśli się pomylisz i nie to co sądzisz będzie źródłem lęku to i tak będziesz bliżej sukcesu niż starając się błądzić we mgle bez wiedzy:) Gdy będziesz wiedzieć czego boi się pies możesz zacząć planować spacer tak by unikać tych rzeczy i dopiero gdy wypracujesz u psa spokojne wychodzenie na spacer zaczniesz pracować nad mijaniem tych wszystkich rzeczy, których boi się pies.

Pokonanie lęku u psa

Musisz wiedzieć, że pokonywanie lęków u psa nie jest sprawą szybką i przyjemną. Pies może objawiać lęk na różne sposoby i z różnym natężeniem. Jeśli lęk u Twojego psa jest paniczny nie bój się poprosić o pomoc trenera/behawiorystę czy lekarza weterynarii. Ten ostatni może przepisać ci leki, które pomogą wyciszyć psa i zacząć z nim pracę. Po zakończonej terapii leki odstawisz a pies będzie się cieszył życiem przy Twoim boku. Zaufanie jakie u niego wypracujesz będzie bezcenne.

Poniżej przedstawię ci kilka rad i kroków jakie możesz podjąć w treningu. Nie traktuj jednak tego jako recepty na wszystko. Udokumentuj na początku zachowanie psa. Najlepiej nakręć film jak zachowuje się pies przed spacerem i w trakcie niego. Jeśli nie widzisz postępu dzwoń po pomoc do ludzi, którzy w Twojej okolicy trenują psy i mają doświadczenie z lękowymi psami.

Zadbaj o bezpieczeństwo psa.

Nie dopuszczalne jest by w trakcie ćwiczenia z psem utracić nad nim kontrolę w postaci wypięcia się smyczy czy wyślizgnięcia się z obroży czy szelek. Jeśli pies silnie reaguje, chce się oswobodzić stosuj odpowiednie szelki lub dwie obroże. Możesz także posługiwać się jednocześnie szelkami i obrożą.

Nie kuś, nie przekupuj jedzeniem czy zabawką

Jeśli pies nie chce za bardzo wychodzić na zewnątrz, ale już chętniej podąża za smaczkiem czy zabawką to znaczy, że lęk w psie nie jest jeszcze najwyższy. W tym wpisie pokonanie stresu przed wyjściem z domu ma polegać, między innymi, na skojarzeniu psu, że wyjście z domu kończy się czymś przyjemnym. Będzie to jedzenie lub zabawa ale co ważne to skojarzenie zawsze wywołujemy w kolejności stresor ->jedzenie (zabawa). Tak po prostu następuje warunkowanie u zwierząt i ludzi. Dla przykładu jeśli ukochany/ukochana osoba zaproponuje Ci pójcie na lody po dentyście (jeśli sam zabieg u lekarza nie będzie zbyt traumatyczny), to istnieje spore prawdopodobieństwo, że po kilku takich wizytach zaczniesz je kojarzyć nie z lękiem przed zabiegiem tylko miłą chwilą z bliską ci osobą po zabiegu. Jeśli jednak ktoś tak Ci bliski zaproponuje lody a następnie zaprowadzi do dentysty to kolejne propozycje wyjścia na lody możesz potraktować podejrzanie szczególnie gdy w trakcie zabiegu poczujesz coś nieprzyjemnego.

Stwórz nowe rytuały, zakończ stare zwyczaj

Walkę z lękiem u psa zacznij od zerwania ze wszystkim co psu może kojarzyć się z wyjściem na spacer. Czym więcej wyeliminujesz skojarzeń tym lepiej. Takimi skojarzeniami, które w psie mogą zacząć wywoływać lęk przed nie uchronnym wyjściem na spacer mogą być:

  • Zakładanie obroży. Załóż ją najlepiej rano na długo przed wyjściem na pierwszy spacer.
  • Smycz. Jeśli to możliwe nie pokazuj psu obroży jak najdłużej to możliwe.
  • Ubieranie się, zakładanie butów i cały Twój rytuał. Tutaj też lepiej założyć buty pochodzić po domu. Dać psu ochłonąć. Można dać mu smaczka tak by zaczął dobrze kojarzyć Twoje przygotowania
  • Mówienie „spacer”,”idziemy” etc. Nic nie mów. Tak będzie najlepiej

Zmień porę spaceru

Jeśli podejrzewasz, że lęk u psa mogą wywoływać np. dzieci, ruch samochodowy etc. To o ile to możliwe dobrze jest na początku zmienić porę tak by uniknąć nadmiaru stresu. Gdy pokonasz już wstępnie lęk i opory z wychodzeniem zaczniesz psa stopniowo wystawiać na dodatkowe bodźce. Na początku, ale także w trakcie całego szkolenia psa warto ułatwiać mu zadania. Staraj się nie zmieniać pory o której wychodzisz.

Ustal stałą trasę spaceru

Zastanów się i obserwuj psa. Ustal 4-5 punktów na trasie. Pierwszy to np. trawnik przed domem. Tu pies robi siku. Dalej niech to będzie np. ławka przy chodniku. Tu możesz chwilę się zatrzymać dajesz psu powąchać słupek, siknąć etc. Możesz też nie robić nic. Idziesz dalej i zatrzymujesz się na jakimś trawniku tu pies też może porobić coś lub nic możesz też, jeśli pies nie jest totalnie zestresowany, coś z psem poćwiczyć. Niech to będzie coś niezwykle prostego co pies potrafi w domu ale tutaj niech to Cię teatralnie ucieszy, daj psu w nagrodę dobrego smaczka i idziesz do kolejnego punktu. Trasę ustawiasz tak by na koniec wrócić do domu, jeśli to możliwe nie wracając po wcześniejszych punktach spaceru.

Stała trasa spaceru jest niezwykle istotna w procesie pokonywania lęku i panowania nad emocjami. Pies po prostu wie co go spotka za każdym wyjściem z domu. Ułatwi Ci to także w zdobycie zaufania u psa.

Takiej stałej trasy i zajęć musisz trzymać się nawet przez dwa miesiące. Po tym czasie możesz zacząć lekko modyfikować trasę. Ale te modyfikacje powinny odbywać się w ramach tych samych punktów trasy. Po prostu zmieniasz jedynie kolejność. Ten spacer może wydawać ci się nudny i z pewnością dla ciebie taki będzie. Dla psa jednak po kilku takich wyjściach będzie jasne gdzie idzie i co może go tam spotkać (a starasz się by nic złego go tam nie mogło spotkać)

Kończ spacer czymś przyjemnym

Gdy już wrócisz do domu lub ogrody, gdzie pies się o wiele lepiej czuje i wiesz, że nic go nie wystraszy to możesz zaoferować psu jedzenie, zabawę czy choćby miskę wody. To zawsze będzie się dobrze psu kojarzyć.

Jak sprawdzać postępy i to czy pies się mniej boi?

Próbuj co jakiś czas w trakcie spaceru zaoferować psu coś dobrego do jedzenia lub zabawę. Zobaczysz, że za każdym wyjściem pies będzie bardziej skory do zjedzenia lub zabawy.

Jak dalej pokonywać lęki psa?

Gdy już pies chętniej wychodzi na spacery możesz przede wszystkim dodawać nowe punkty spaceru a w późniejszym czasie zacząć go wystawiać na inne zjawiska, które go stresowały. Cokolwiek by to nie było pamiętaj by pracować odległością i pokazywać to coś psu z większego dystansu by potem ten dystans powoli zmniejszać.

Pies się zapiera i nie chce iść.

To się dosyć często zdarza gdy pies boi się. W takim momencie musisz po prostu odwrócić się i delikatnie napiąć smycz by pies ruszył. Pamiętaj by robić to delikatnie, nie dopuszczając do uwolnienia się psa z obroży lub szelek.

Czy mogę zachęcać psa smaczkiem?

Unikaj kuszenia smaczkami. Jeśli pies jest naprawdę silnie zestresowany nie weźmie nic do jedzenia. Gdy jednak chęć na smaczka jest silniejsza niż lęk pies może zacząć wykorzystywać Cię i prezentować pewne zachowania tak by dostać coś do jedzenia.

Spacer terapeutyczny psa – co to jest

Jest to taki rodzaj spaceru, który poprzez swoją stałość i brak bodźców wywołujących lęki psa sprawia, że pies przyzwyczaja się do otoczenia, coraz pewniej w nim się zachowuje i przestaje odczuwać lęk. Taki spacer poza stałymi punktami wykonywany jest także o stałych porach dnia.

Exit mobile version