Nauka siadania, leżenia, wstawania i zostawania. Sposób nr 2.

Ćwiczenie siad, leżeć, wstań, zostań na stole

Pierwsze co musisz zrobić by zastosować tą metodę to znalezienie odpowiedniego miejsca do ćwiczeń. Najważniejszym elementem tego miejsca jest to by był na nim stół. Stabilna, ciężka ława na leśnej polanie będzie idealna.

Dlaczego ćwiczenie psa na stole ma sens?

Stół, który ma swoje rozmiary i znajduje się na pewnej w łatwy sposób pomaga psu zrozumieć, że wyznaczasz pewne granice, w których pies musi pozostawać w trakcie ćwiczenia. Aby opuścić tą strefę pies musi wykonać coś więcej niż tylko krok do przodu. Musi się zastanowić, ocenić wysokość itp. To wszystko sprawia, że masz trochę więcej czasu na reakcje i ewentualne powstrzymanie psa. Jednak pies sam dużo łatwiej domyśli się, że ma pozostać na miejscu.

Inną zaletą stołu jest też fakt, że masz psa na wysokości swoich dłoni. Gdy uczysz młodego lub małego psa nie musisz się wtedy schylać, wykonywać zbędnych ruchów, które mogą sprawić, że pies zmieni pozycję, wstanie do Ciebie czy zacznie się bawić (zerwie komendę).

Jeśli posiadasz psa rasowego, którego przygotowujesz do wystaw to korygowanie postawy będzie bajecznie proste na stole.

Jak zacząć uczyć psa na stole?

Zacznij od nauki wchodzenia i schodzenia ze stołu. Unikaj wskakiwania i zeskakiwania ze stołu. Niech pies wchodzi po ławce na stół i tą samą drogą schodzi. Tak będzie dla niego zdrowiej.

Przygotuj sobie smaczki. Pamiętaj by naukę w pierwszej jej fazie prowadzić na smaczkach. Nie szczędź pochwał, głaskania ale pamiętaj, że pies chętniej pracuje i uczy się motywowany jedzeniem.

Zacznij tak jak na filmie od leżeć. Weź kawałek smaczka w dłoń i kieruj go dokładnie między łapy psa gdy ten stoi na skraju stołu. By pies wstał smaczek poprowadź do góry po zewnętrznej stronie lewej łapy psa. By pies usiadł smaczek z pozycji wstań poprowadź w górę nad nos psa. Pies powinien wtedy sam z siebie usiąść. Jak pies już wykonuje takie ruchy i przyjmuje pozycje na jakich nam zależy zacznij podkładać komendy słowne pod ćwiczenia a następnie gest ręką.

Nauka zostawania psa na stole

Tak jak pisałem powyżej, blat stołu z racji swojej wysokości, ograniczonej powierzchni i innej struktury świetnie pomoże psu zrozumieć, że komenda zostań polega na pozostaniu w tej samej pozycji jaką pies ostatnio przyjął.

By nauczyć psa zostań wystarczy, że wydasz np. komendę siad następnie zostań(Niektórzy nie dodają komendy zostań. Jest ona jakby domyślna dla wszystkich statycznych komend dla psa) a następnie oddalisz się o dwa, trzy kroki do tyłu i od razu do wrócisz do przodu i podasz smakołyk psu. Gdy Ten pozostaje spokojnie na pozycji możesz zwiększyć kryterium np. cofając się na większą odległość lub zostając w oddaleniu przez dłuższą chwilę. Pamiętaj by trenować tylko jedno kryterium jednocześnie.

Uczenie psa na stole jest tylko jednym z początkowych etapów nauki psa. Kolejne etapy prowadź już na ziemi.

Na koniec zobacz jak to robią profesjonaliści:

Czy uczenia psa komend na stole jest bezpieczne?

Jeśli będziesz stosować kilka podstawowych zasad to tak. Przede wszystkim pies musi sam wejść na stół. Nie może na niego wskakiwać i zeskakiwać. Powinien wchodzić na niego po ławce lub trapie. Pies musi być także na tyle już duży by mieć pełną koordynację ruchową

Czy uczenie psa na stole nie spowoduje, że pies będzie wchodzić na stół w domu.

Jeśli będziesz uczyć psa tylko na dworze, na ciężkich ławach to pies nie połączy tego z wchodzeniem na stół w salonie czy kuchni.

Dodaj komentarz