Site icon Jak wytrenować psa

Zostań!

Komenda zostań to jedna z częściej wykorzystywanych komend w codziennych relacjach z psem. Przydaje się zarówno na spacerach, jak i w domu. Jest wykorzystywana przy uczeniu zachowania spokoju, zwalczania lęku separacyjnego, pomaga też, gdy w czasie przebywania z psem chcemy coś zrobić.

Czy komenda zostań jest potrzeba?

Co ciekawe, niektórzy opiekunowie w ogóle nie stosują tej komendy. Nie wypowiadają jej ale jest on zawarta w każdej innej komendzie typu siad, leż, waruj itp. Po prostu pies po komendzie tego typu wie, że ma czekać na komendę zwalniająca i dopóki jej nie usłyszy spokojnie czeka.

Jaką obejmiesz metodę zależy od Ciebie. Obie są w zasadzie dobre.

Zostań – Od czego zacząć?

Jak zwykle przy uczeniu psa, bez względu na wiek, ważne jest miejsce gdzie zaczniesz uczyć psa. Powinno być to miejsce znane psu. Może być to dom i własne posłanie lub ogród. Ważne by na wstępnym etapie nauki, nic psa nie rozpraszało. Pamiętaj, że trening psa możesz zacząć gdy pies załatwił wcześniej wszystkie swoje potrzeby fizjologiczne. Daj psu chwile wcześniej pobyć psem. Niech powęszy czy pobiega.

Przydatne narzędzia

Na filmiku zamieszczonym poniżej nauka prowadzona jest na podwyższeniu. Możesz użyć do tego celu skrzynki czy europalety. W parku czy lesie możesz posłużyć się powalonym drzewem czy dużym kamieniem. Wszelkiego rodzaju podwyższenie pomaga. Jeśli nie masz nic takiego pod ręką to kawałek ręcznika, wycieraczki czy posłanie psa też będzie ok. Ważne by pies dokładnie czuł obszar, w którym ma pozostać. Taka fizyczna bariera jest niezwykle pomocna.

Ważne byś posiadał smaczki lub piłeczkę gdy pies woli pracować za zabawkę. Pies na początku powinien być na smyczy. Smycz będzie Ci służyć do asekuracji psa i pomocy mu, nie do wywierania presji.

Proces uczenia

Podstawowa zasada w tej i innych komendach to spokój. Zapnij psa na dłużą smycz, pozwól chwilę poobserwować otoczenie i dopiero wtedy przystąp do nauki. Nie łap psa za obroże, nie pochylaj się nad nim, nie krzycz ani nie szarp.

Staraj się by więcej było pochwał niż korekt. Gdy pies jest na miejscu pochwal go, mów dużo, z zaangażowaniem i radością w głosie. Gdy widzisz, że pies chce popełnić błąd staraj się pomóc mu i naprowadzać, by tego nie robił. Na filmiku poniżej zobaczysz, że gdy pies zaczyna kierować się w kierunku trenera ten szybkim ruchem podchodzi w kierunku psa tylko po to by ten nie zszedł z podwyższenia. O wiele bardzie skuteczne jest pochwalenie psa gdy wykonuje on dobrze swoją czynność niż korygowanie go.

Staraj się wykonać to ćwiczenie według poniższych etapów. Przechodź do kolejnego gdy osiągasz już dobre rezultaty we wcześniejszym.

Etap I: Zachęć psa do wejścia na podwyższenie czy inną rzecz, którą uznajesz za miejsce, w którym pies powinien pozostać. Gdy tylko to zrobi pochwal psa i daj mu nagrodę. Jest to równie ważny etap co pozostałe. Jeśli Twój pies jest lękliwy to poświęć mu więcej czasu w tym miejscu. Nie podnoś psa, nie sadzaj go na podwyższeniu. Pies musi tam wejść sam. Zaufać Tobie jak i uwierzyć w swoje możliwości.

Etap II: Gdy pies wejdzie na podwyższenie stań wyprostowany, poproś psa by usiadł lub poczekaj aż sam to zrobi. Poczekaj do momentu aż pies się uspokoi i będzie wyluzowany czekał na to, co zrobisz dalej. Gdy osiągnie ten spokój natychmiast pochwal psa i nagródź smaczkiem.

Etap III: Gdy pies potrafi spokojnie zatrzymać się na miejscu, daj krok do tyłu będąc jednak cały czas frontem do psa. Możesz wypowiedzieć komendę zostań lub nie. Ważne by Twój krok wstecz był spokojny. Gdy tylko zobaczysz, że Twój pies chce dorównać do Ciebie podejdź krok do przodu. Gdy pies pozostał na miejscu nagródź go. Jeśli jednak zeskoczył spokojnie naprowadź go na miejsce i spróbuj dać krok do tyłu. Gdy to się uda pochwal głosem psa, podejdź i daj nagrodę. Pies gdy podchodzisz musi pozostać na swoim miejscu. Jeśli siedział ale podniósł tyłek to nic się nie stało. Na dopracowywanie szczegółów przyjdzie jeszcze czas.

Etap IV: Powoli zwiększaj odległości od psa. Gdy dasz dwa czy trzy kroki do tyłu, a pies nadal jest na swoim miejscu pochwal go, podejdź i daj smaczka.

Etap V: Gdy odchodzisz na parę kroków od psa zatrzymaj się na chwilę. Postaraj się złapać kontakt wzrokowy z psem. Dopiero po chwil pochwal, podejdź i nagródź.

Kolejne etapy to odchodzenie od psa tyłem, odchodzenie na coraz większe odległości, odchodzenie szybszym tempem lub biegiem, a na koniec odchodzenie i na chwilę znikanie psu z pola widzenia.

Gdy wykonujesz te ćwiczenia w domu lub ogrodzie to nie ma większego problemu z bezpieczeństwem psa. Jednak gdy chcesz to robić na otwartym terenie upewnij się, że nic nie zagraża Twojemu pupilowi. Inny pies, ptak czy wiewiórka mogą skutecznie rozproszyć psa, który w pogoni może wpaść w niebezpieczną sytuację lub zgubić się. Każdy trening powinien być dobrą zabawą, a nie źródłem potencjalnych problemów. Miej to na uwadze.

Jak nauczyć psa zostań?

O tym właśnie jest ten artykuł i film. Uzbrój się w jakiś podest, smycz i cierpliwość. Zapewnij psu spokojne miejsce do treningu gdzie nic go nie będzie rozpraszać. Pies powinien także znać komendę siad. Gdy tylko pies wejdzie na podest wydaj komendę siad i gdy tylko pies usiądzie ty zrób delikatny i mały krok w tył. Gdy pies ruszy za tobą ze spokojem wróć z nim na podest i zacznij od początku. Pamiętaj by takie ćwiczeni przeprowadzać w seriach złożonych z 3-4 powtórzeń.

Exit mobile version