Czyli co zrobić by szczenię załatwiało się na dworze a nie w domu.
Nauka psa czystości nie jest sprawą szybką. Bywają szczeniaki, które załapią w mig o co chodzi innym potrzeba czasu. Gdy uczysz psa sztuczek możesz wydać komendę typu „daj łapę” i naprowadzić psa na wykonanie zadania lub po prostu oczekiwać wykonania, gdy pies już wie o co chodzi. W przypadku załatwiania się na dworze nie masz takiej opcji i możliwość treningu oraz nagrodzenia pożądanego zachowania zachodzi tylko gdy psu faktycznie zachce się siku lub kupę.
Spis treści
Zachowaj spokój przy nauce wychodzenia na dwór
Dlaczego zachowanie spokoju jest tak ważne? Przede wszystkim szczenię nie rozumie co robi źle. Po drugie krzycząc na psa, który właśnie sika możesz w prosty sposób zakodować w psie, że przy Tobie nie wolno mu tego robić. Pies zacznie wtedy tak kombinować by zniknąć ci z oczu a starszy pies poczeka aż wyjdziesz by muc powiedzieć „Uffff! Nie ma go/jej! Teraz możemy się w spokoju załatwić!” Często też psy, które zaczną się bać załatwiania przy opiekunie będą obawiać się załatwiać na zewnątrz.
Trening czystości szczeniaka – 3 podstawowe zasady
Jeśli chcesz odnieść szybko sukces w nauce czystości psa zapamiętaj trzy podstawowe elementy nauki: planowanie dnia psa, trening i kontrola szczeniaka.
Zaplanuj dzień szczeniakowi i sobie
Wprowadź stałe godziny karmienia psa. Pies do 6 miesiąca życia powinien jeść 3 razy dziennie, starsze dwa razy na dobę. To naprawdę ułatwi Ci wychwycenia momentu w którym pies będzie chciał się załatwić.
Co ile wychodzić ze szczeniakiem na dwór?
Szczeniaki do 9 tygodnia życia wyprowadzaj co dwie godziny. Gdy szczenię jest pomiędzy 10-14 wyprowadzaj je co 3 godziny a po 14 tygodniu zwiększaj powoli ten czas.
To nie wszystko. By nauczyć psa wychodzenia na dwór wychodź z nim zawsze gdy:
- szczeniak obudzi się
- po każdym posiłku
- po zabawie w domu lub treningu
Czy wyprowadzać szczeniaka w nocy?
Wiele szczeniąt potrafi przespać całą noc bez wstawania i załatwiania się. Wielu opiekunów wiedząc o tym, oczekuje, że tak samo szczenię powinno zachować się w dzień i że doskonale wie co robić by nie sikać w domu. To nie jest prawda! Działa tu biologia psa a nie jego świadome decyzje. Nocą cały organizm psa zwalnia, serce, nerki, jelita. Wszystko odpoczywa i pracuje wolniej.
Zabieraj zatem swojego szczeniaka w połowie nocy na spacer by mógł spokojnie się wysikać i zrobić kupę. Nie baw się wtedy z psem, nie rozbudzaj go. Nie pozwalaj też na węszenie. Zrób wszystko na niskich emocjach i wracajcie do łóżek:)
Dostęp do wody
Nie zabieraj psu wody. Szczenię jak i dorosły pies powinien mieć do niej stały dostęp. Nie wydzielaj racji wody psu bo wszelkie niedobory wody obrócą się momentalnie w szereg chorób psa.
Jeśli Twój pies ma wprowadzoną klatkę kennelową to wodę trzymaj na zewnątrz.
Wodę możesz zabrać szczeniakowi na 2 godziny przed zaplanowanym ostatnim spacerem sanitarnym
Nauka wychodzenia na dwór – co robić a czego unikać
Przede wszystkim wybierz podłoże na jakim chcesz by załatwiał się pies lub jakie masz do dyspozycji. Jeden rodzaj podłoża i na początku jedno miejsce gdzie będziesz zabierać psa. Szczenię bardzo szybko przyzwyczaja się do załatwiana swoich potrzeb na określonym podłożu. Widać to bardzo często u dorosłych psów, jedne wolą wysoką trawę inni przeciwnie, jeszcze inny pies wybierze betonowy chodnik.
Dlatego tak ważne jest by nie używać mat czy podkładów. Dobrze też jest zwinąć na czas nauki dywan czy ograniczyć inne miejsca gdzie pies mógłby się załatwić (łóżko, kanapa etc.). Po prostu gdy szczenię polubi i zaakceptuje matę to mając ją pod nosem nie będzie jej szukał na dworze. Z trawnikiem nie ma tego problemu gdy mały pies wybierze trawnik na miejsce załatwiania swoich potrzeb to zacznie wstrzymywać ich załatwianie lub da ci znać, że chce iść zobaczyć co na trawniku „słychać”.
Zabieraj psa w wybrane przez siebie miejsce. Oczywiście możesz zabierać psa na spacery ale jeśli trenujesz to trenuj przy pomocy jednego miejsca. Konsekwencja jest tu kluczowa.
Nagradzaj psa natychmiast
Oznacza, to że musisz mieć przygotowane i mieć zawsze przy sobie smaczki. W momencie gdy Twój pies zaczyna sikać lub robi kupę chwalisz go. Gdy tylko skończy (naprawdę natychmiast) pod jego nosem powinien pojawić się smaczek. Raz jeden raz dwa a czasem ekstra premia tzw. jack pot z kilku kawałeczków czegoś wyjątkowego. Jeśli smaczek do psiego pyska trafi po kilku sekundach lub później to uwierz, że pies już nie potraktuje tego jako nagrodę za wykonanie kupy na trawniku.
Co gwarantuje, a co rujnuję naukę czystości
Aby osiągnąć sukces w treningu czystości należy:
- Obserwować psa i wychodzić zawczasu na dwór
- Nagradzać go natychmiast po załatwieniu się
- Nie dopuszczenie by pies załatwił się w domu
Oczywiście bardzo trudno jest być non stop przy psie tak by nie miał opcji załatwienia się . Wystarczy, że zagapimy się w nasz ulubiony serial a pies w tym czasie zacznie sikać.
Co zrobić gdy przyłapiemy psa na sikaniu w domu?
Przede wszystkim dajmy psu znać komendą przerywającą, żeby przestał. Nie jest to proste i pies nie od razu będzie wiedział i też mógł zatrzymać coś co właśnie robi. Mimo wszystko powiedz „NIE!” lub „Stój!” coś co lekko zaszokuje psa i zwróci jego uwagę. Podejdź do szczeniaka spokojnie i zabierz go w wybrane wcześniej miejsce. Jeśli szczenię dokończy tam sikanie to jesteś o krok bliżej do sukcesu. Nawet jeśli akcja zaczęła się w domu. Tutaj także należy się smaczek!
Czego nie robić w nauce utrzymywania czystości?
Absolutnie nie karz psa, nie używaj do tego rąk. Spotyka się jeszcze opiekunów, którzy uważają, że zamoczenie psiego nosa w odchodach to jakiś sposób nauki. Nie, nie jest to nauka a zwykłe znęcanie się nad zwierzęciem.
Tak jak pisałem powyżej karanie psa, szczególnie w trakcie załatwiania się może spowodować wiele niechcianych komplikacji. Pies może zacząć bać się załatwiać przy Tobie co utrudni ci skuteczną naukę.
Jeśli znajdujesz w domu kałużę sików lub odchody psa to jedyne pretensje możesz kierować do siebie. Pies był poza Twoją kontrolą i obserwacją. Nie przerwano procesu i pies nie mógł dokończyć go na zewnątrz. Tylko człowiek jest tu winny. No chyba, że pies nam się rozchorował.
Klatka kennelowa w treningu czystości
Styl życia, praca, dzieci mogą spowodować, że nie jesteśmy w stanie kontrolować każdego kroku naszego małego psa. Dlatego warto rozważyć wprowadzenie klatki kennelowej. Dobrze wprowadzona klatka może pomóc Ci w skutecznym treningu czystości oraz skróci czas nauki. Jak wprowadzić klatkę opisaliśmy w artykule Klatka kennelowa – zabawy klatkowe. Pamiętaj, że pies w takiej klatce ni może przebywać zbyt długo. Podobnie jak nie może być traktowana jako kara.
Jak nauczyć psa sygnalizowania potrzeb?
Przede wszystkim wybierz mądrze sygnał jaki ma dać ci pies. Odradzam szczekanie. Po pierwsze jeśli masz sąsiadów może im to przeszkadzać, szczególnie w nocy. Po drugie nagradzasz spacerem szczekanie. Co gdy szczeniak zacznie oczekiwać nagrody szczekając na inne psy, ludzi czy w innych sytuacjach?
Popiskiwanie czy siadanie przed drzwiami wydają się dobrymi sygnałami. Możesz także nauczyć psa używać specjalnego dzwonka, którym da ci znać o potrzebie wyjścia.
Czego nie wybierzesz to nauka sygnalizowania sprowadza się do tego, że gdy tylko pies gdy zaprezentuje jakieś zachowanie np. usiądzie bezpośrednio pod drzwiami, to musi to spowodować natychmiastową Twoją reakcję czyli otworzenie drzwi i wyjście na dwór. Dlatego warto by pies miał na sobie obrożę, a smycz i smaczki były przygotowane. Warto też mieć bluzę i buty, które szybko założysz do wyjścia( jeśli możesz trzymaj je za drzwiami).
Takie siad możesz także wydać jako komendę ale nagrodą za nie nie będzie smaczek czy pochwala ale wyjście na dwó.
- Technologie w Opiece nad Zwierzętami: Jak Inteligentne Urządzenia Poprawiają Zdrowie Zwierząt - 16 września, 2024
- Jak dbać o psa? Witaminy, maść, masełko… Co jeszcze? - 4 lipca, 2024
- Drób w diecie psa — co wybrać, indyk, kaczka czy kurczak? - 8 kwietnia, 2024