Jak zrobić długą linkę, smycz treningową

Jeśli szukasz taniego sposobu na wykonanie wytrzymałej, długiej linki treningowej to ten wpis jest dla Ciebie. Takie długie smycze robiłem gdy byłem wolontariuszem w sopocki schronisku Sopotkowo, tak więc są sprawdzone na naprawdę dużych i mocno ciągnących psach.

Wszystkie użyte produkty kupisz w sklepie budowlanym i sklepie dla szewców czy kaletników. Jeśli nie chcesz szyć sklep dla kaletników możesz ominąć. Podane poniżej wymiary służą do zrobienia linki treningowej dla średnich i dużych psów. Dla psów mniejszych lepszym rozwiązaniem będzie kupienie linki wykonanej z nowoczesnych, lekkich materiałów.

Polecam każdemu z was skontaktowanie się z najbliższym schroniskiem i zapytaniem ich czy nie potrzebują kilku dłuższych smyczy. Może się okazać, że przy okazji robienia smyczy dla siebie także odrobiną pracy i niewielkim kosztem wesprzecie lokalne organizacje pro zwierzęce.

Zrobienie takiej linki treningowej nie wymaga specjalnych umiejętności manualnych. Najtrudniejszym i wymagającym ostrożności może okazać się wykończenie przeciętej linki. Ja po prostu opalam końcówkę nad zapalniczką. I tu trzeba uważać bo rozgrzanym plastikiem łatwo się poparzyć. Możesz jednak poprosić zawczasu obsługę sklepu budowlanego o przecięcie linki na równe odcinki. Ich narzędzie od razu ładnie przypali końcówkę tak by się nie pruła.

Podana poniżej grubość linki to 0,8cm. Moim zdaniem jest to optymalny rozmiar. Cieńsze wpijają się w dłonie a grubsze są po prostu za grube i za ciężkie. Dla mnie optymalna długość linki treningowej to około 8 metrów.

Co potrzeba do zrobienia smyczy dla psa?

  • Linka nylonowa z rdzeniem 0,8cm(sklep budowlany)
  • Karabińczyk średniej wielkości(sklep budowlany)
  • Duża igła(sklep dla szewców) ok 2zł
  • Gruba nić 0,8mm (sklep dla szewców) 10m za około 4 zł
  • taśma izolacyjna(sklep budowlany)

Zrobienie linki treningowej krok po kroku

1) Przez linkę przeciągnij nić. Ja używam około jej jednego metra. Zaczynasz od wewnątrz linki tak by po przyłożeniu linki do siebie, węzeł kończący nić był wewnątrz.

2) Po przyłożeniu jak powyżej końcówki linki zszyj ją kilkukrotnie z resztą linki. Sposób szycia nie musi być jakiś elegancki. I tak to wszystko ukryjesz.

3) Po zszyciu linki dość ciasno obwiń ją, jak poniżej, pozostałą nicią(dlatego używam tak dużo nici na początku).

4) Na koniec przeszyj linkę nicią tak by zrobić węzeł i można było odciąć igłę.

5) By przedłużyć żywotność smyczy nić zabezpieczam przed przetarciem taśmą izolacyjną. Po pewnym czasie gdy zauważysz na niej przetarcie możesz sprawdzić czy nić nie jest także przetarta i jeśli wszystko jest ok to zabezpieczasz smycz ponownie owijając nić taśma izolacyjną.

6) Ja na długich linkach robię co pewien odcinek węzeł. Taki węzeł pomaga zatrzymać psa poprzez przydaptanie linki gdy linka wypadnie wam z dłoni. Ok. 20cm przed końcem linki robię jeden grubszy węzeł tak by wiedzieć, (czując w dłoni) że linka kończy się i pies nie może wybierać jej dalej.

Długa linka treningowa bez nici i szycia.

Taką linkę jak powyżej możesz zrobić bez użycia nici i igły. Możesz po prostu posłużyć się np. węzłem podwójnej ósemki. Taka smycz będzie tak samo użyteczna jednak moim zdaniem taki węzeł na szyi psa to dodatkowy ciężar.

Poniżej film pokazujący jak zrobić taki węzeł.

Wady i zalety długich linek treningowych z linki nylonowej.

Podstawową zaletą tak zrobionej linki jest jej wytrzymałość i cena. Gdy zrezygnujesz z szycia i posłużysz się karabińczykiem ze starej smyczy to koszt zrobienia linki zamknie się w około 18zł.

Wadą w porównaniu do linek z nowoczesnych materiałów typu Biothane jest fakt brudzenia się i nabierania wody. Nie każdemu odpowiada to ile piachu może taka linka na sobie nieść. Do tego gdy pies przejdzie przez wodę linka nasiąka nią i staje się dodatkowym ciężarem. Dla dużych psów nie będzie to raczej problemem.

Mimo wymienionych wad zachęcam do wykonania czy to dla siebie czy pobliskiego schroniska kilku takich smyczy.

Dodaj komentarz