Site icon Jak wytrenować psa

Mój pies chce się witać ze wszystkimi, co robić?

Podbieganie psa do obcych ludzi i radosne witanie się z nimi to często występujący problem opiekunów psa. Takie podbieganie może wystraszyć obcą osobę. Gdy połączone jest ze skakaniem i opieraniem się łapami o człowieka to także dużą irytacją witanego. Mogą do tego dojść koszty pralni czy odkupowania zniszczonych ciuchów. Dlatego warto zadbać o to by pies nie proszony nie podbiegał do obcych , a gdy już ktoś go przywoła to żeby takie witanie było grzeczne i bez zbędnych emocji psa.

Skakanie psa przy przywitaniu jest dosyć prostym do rozwiązania problemem. Dla pocieszenia dodam, że dużo lepiej jest mierzyć się z takim problemem niż ze szczekanie na obcych czy dopadaniem do nich by ich ugryź.

Przeczytaj poniższy tekst i gdy zastosujesz się do rad z konsekwencją to w ciągu kilku tygodni zapomnisz o problemie.

Dlaczego pies skacze na człowieka?

Aby rozwiązać problem skakania przez psa należy przyjrzeć się co się dzieje gdy pies decyduje się na takie witanie człowieka. Teorie o chęci dominacji psa nad człowiekiem od razu odłożył bym gdzieś daleko. Powód jest o wiele bardziej prozaiczny. Pies po prostu po takim skoku dostaje to czego tak naprawdę potrzebuje czyli uwagę człowieka, często też takie zachowanie kończy się nieświadomym nagrodzeniem psa.

Możesz zapytać, ale jak to dostaje to czego chce jak to go nagradzam?
Jeśli nie głaszczesz psa przy takich skokach i witaniu się to faktycznie nagradzanie psa nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. Przeanalizujmy kilka typowych scenariuszy takich sytuacji by dostrzec gdzie następuje nagradzanie psa za skakanie.

Pierwszą typową sytuacją jest powrót do domu. Wchodzisz, pies zaczyna cieszyć się i skakać na Ciebie. Mówisz „NIE, siad!” i pies siada. Cudownie, gdzie tu nagroda? Nagrodą dla psa jest wtedy to, że spojrzysz na niego, zejdą z Ciebie złe emocje, które pies doskonale wyczuwa, padnie pochwała za wykonany siad, pogłaskanie będzie tu wisienką na psim torcie.

Pies po kilku takich przywitaniach tworzy łańcuch zachowań, który doprowadza go do nagrody. Nawet jeśli zaczyna się to od zebrania ochrzanu od właściciela lub krzyku „Nie,siad!”. Pies ma w nosie początkowe nerwy i straty skoro za chwilę zrobi wszystko to o co prosisz i dostanie za to rzecz bezcenną: uwagę przewodnika. Szczególnie tyczy się to tzw. twardych psów na których krzyki nie robią specjalnego wrażenia

Podobnie jest w innym typowym scenariuszu czyli skakaniu na przywitanie w czasie spaceru. Kiedy taki skok kończy się pogłaskaniem przez obcego po głowie i powiedzeniu czegoś w stylu „nic się nie stało, wypierze się” to mamy do czynienia z ewidentnym nagrodzeniem psa i nie świadomym psuciem go przez nieznajomego.

Jednak gdy pies skacze na człowieka rozlega się krzyk i nerwówka to nagrodzenie psa nie jest już takie oczywiste. Przede wszystkim musisz sobie zdawać sprawę, że jeśli nie masz przetrenowanego z psem słowa „Nie!” to takie słowo dla psa nie znaczy kompletnie nic. Pies po prostu skacze słyszy nie, w tym czasie już zdążył odebrać nagrodę. Nagrodą tutaj jest fakt tego, że mógł podejść, że powąchał obcego, że ten go dotknął, może nawet odepchnął(świetny początek zabawy), że coś tam sobie krzyknął, że obcy zaczął coś mówić do Ciebie. To wszystko jest dla psa nagrodą.

Dlatego od samego początku posiadania psa warto go nauczyć co znaczy „Nie!”, że każde wypowiedzenie tego słowa niesie ze sobą konsekwencje, które nie koniecznie są przyjemne dla psa.
O nauce co znaczy „Nie” pisaliśmy przy okazji tekstu Marker braku nagrody(straty) Zapoznaj się z tym tekstem a uzyskasz niezastąpiony sposób komunikacji z psem.

Jak oduczyć psa skakania przy powitaniu?

Na początku dobre wieści. Bez znaczenia jest fakt czy masz szczeniaka czy dorosłego psa. Nie jest to specjalnie trudne. Przy odrobinie wiedzy i konsekwencji pies szybko załapie o co chodzi i jak należy się zachować. Potem tylko będziecie potrzebować trochę czasu by utrwalić zachowanie.

Poniżej kilka przykładowych sytuacji i sposobów ich rozwiązania. Możesz je stosować na przemian i zobaczyć, która się sprawdza. Nie sugeruj się tym, że piszę np. o szczeniaku rozwiązanie problemu skakania możesz znaleźć tam nawet gdy Twój pupil ma już kilka lat .

Od razu uprzedzam, zapomnij o krzykach, o podnoszeniu kolana, kopaniu (nawet najdelikatniejszym), stawaniu na tylne łapy psa, uderzania w nos itp. Takie rozwiązywanie problemu może zadziałać ale może wywołać kolejne o wiele poważniejsze problemy. Jeśli pies połączy ból z postacią obcej osoby to może to doprowadzić do agresji. Pies nie połączy tego ze swoim niepożądanym zachowaniem tylko przejdzie od razu do rozwiązywania problemu w psi sposób.

Jeśli nie nauczyłeś psa co znaczy „Nie!” to nic do niego nie mów.

Szczeniak (mały pies) skacze przy przywitaniu

Problem skakania na ludzi zaczyna się najczęściej gdy pies jest małym szczenięciem. Podskakiwanie, wspinanie się na nogi pozwala psu na kontakt z Twoją dłonią, nawet jeśli nie dotykasz wtedy dłońmi psa to sam fakt bycia tak blisko, Twoja uwaga jest dla psa spełnieniem psich oczekiwań.

Co w takim razie robić? Spróbuj zignorować psa. Nic nie mów, nie opędzaj się. Kontroluj gdzie jest pies i co robi ale nie patrz na niego, nie czekaj w bezruchu aż przestanie. Po prostu ignorowanie psa. Gdy ten tylko odpuści, odejdzie od Ciebie itp. poproś by usiadł. Gdy tylko to zrobi, spokojnie pochwal psa, od razu daj nagrodę w postaci spokojnego pogłaskania psa i przygotowanego wcześniej smaczka. Pamiętaj, że psem przy przywitaniu targają wysokie emocje. W takim stanie psu ciężko skupić się na zadaniu, a gdy w końcu je wykona nie możesz tych emocji ponownie wywoływać i podkręcać. Dlatego ważne jest by nagradzanie w treningu było baaardzo spokojne.

Gdy masz już to przetrenowane na sobie poproś o pomoc w treningu pozostałych domowników i znajomych, którzy wpadną cię odwiedzić przy okazji pouczą psa:)

Pies skacze na obcych w trakcie spaceru

To także częsty problem jaki możesz mieć ze swoim psem. Tutaj warto przyjrzeć się bardziej sprawie i sprawdzić kiedy tak naprawdę zaczyna się problem. Nie zdajemy sobie bowiem sprawy, że skakanie psa na ludzi zaczyna się chwilę wcześniej. Już w momencie gdy pies dostrzeże lub poczuje zapach znajomej osoby, która to po skoku mniej lub bardziej świadomie nagradza psa, zaczyna się problem. Dlatego gdy tylko widzisz, że zaczyna się nakręcanie psa to zastosuj techniki opisane w teksie Jak uspokoić psa?. Umów się ze znajomym na poćwiczenie takich sytuacji. Gdy już podejdziesz ze spokojnym psem do osoby to ten powinien poprosić psa by ten usiadł a gdy pis posłucha się pies powinien zostać spokojnie pochwalony i pogłaskany jeśli to nie wywołuje wybuchu emocji. A następnie porozmawiaj chwilę ze znajomym ignorując psa. Po minucie odejdź w przeciwnym kierunku niż napotkana osoba. Jeśli pies nie wytrzymuje i zrywa się do skoku odwróć się i odejdź bez słowa i nerwów. Przy kolejnej próbie stań ciut dalej od witanej osoby. W następnych próbach pracuj odległością i powoli zmniejszaj dystans.

Czasem wybuch emocji zaczyna się w momencie gdy witasz się ze znajomym, zwykłe „cześć” czy „dzień dobry” powoduje, że wystrzał emocji. Dlatego warto wziąć psa na spacer i odczulić psa na takie zwroty jak „cześć” czy „dzień dobry”. Jak to zrobić? Po prostu witaj się z drzewami, słupami czy z kimś niewidzialnym. Pies po kilkudziesięciu takich przywitaniach zacznie coraz słabiej reagować, aż w końcu przestanie to wywoływać w nim emocje. Warto takie ćwiczenia robić gdzieś gdzie nie ma ludzi. Społeczeństwo raczej sceptycznie reaguje na ludzi, którzy mówią dzień dobry do drzewa czy kubła na śmieci.

Szybka metoda oduczenia psa skakania na przywitanie

Dosyć szybką i skuteczną metodą na nauczanie psa, że skok na przywitanie to dla niego same straty jest metoda polegająca na tym, że gdy wchodzisz do mieszkania a pies wykonuje skok na przywitanie odwracasz się i wychodzisz. Pies bardzo wysoko ceni sobie kontakt z człowiekiem i możliwość z nim przebywania. Pies, który nie zaznał krzywdy od człowieka będzie ufnie lgnął do człowieka. Gdy po skoku bez słowa wyjdziesz i odczekasz chwilę aż psa zejdą emocje to ten szybko załapie, że zaraz po skoku wszystko na czym mu zależy znika za drzwiami. W tej metodzie ważne jest by nic nie mówić i nie robić oraz by wyjście i zniknięcie nie trwało zbyt długo. Musisz wyczuć po jakim czasie emocje z psa schodzą na taki poziom, że panuje nad swoim zachowaniem jednocześnie będąc dalej w fazie treningu a nie zaczynania wszystkiego od początku.

Taką naukę warto zacząć od osoby na widok, której pies naj mniej się ekscytuje a następnie zmieniać je do tej najbardziej „ukochanej” przez psa 🙂

Powstrzymanie psa przed skakaniem

Powyższe metody możesz stosować zarówno na spacerze jak i w domu. Takie treningi psa bazują na pokazaniu psu oczekiwanego zachowania (spokojnego stania lub siedzenia) i nagradzaniu tych ich przy jednoczesnym niedopuszczeniu do błędu(odległość czy nastąpienie stopą na smycz). Czym więcej prób na różnych osobach i w różnych miejscach tym lepiej.

Istnieje jeszcze inne metody, która uczy psa, że konsekwencją niepożądanego zachowania może być coś czego pies się nie spodziewa i nie jest dla niego przyjemne. Taką metodą może być przytrzymanie psa zaraz po skoku blisko siebie i nie pozwolenie mu na odejście czy zeskoczenie i stanie przy nas. Psy bardzo nie lubią gdy ogranicza im się ruch. Budzi to w nich duży poziom stresu. Z takim metodami należy być jednak bardzo ostrożnym. Czasem przynoszą one szybko pożądane efekty jednak budują one konflikt pomiędzy psem a człowiekiem. W przypadku twardszych psów mogą wywołać lawinę problemów. Wystarczy, że pies przy takim przytrzymaniu chwyci człowieka zębami a ten od razu puści psa. Wtedy pies momentalnie wie co zrobić gdy po skoku na człowieka zostanie przytrzymany. Jeszcze gorzej gdy użyje zębów gdy obcy człowiek będzie chciał go pogłaskać lub odepchnąć a pies odbierze to za próbę przytrzymania. Dlatego unikaj metod awersyjnych przy rozwiązywaniu tak prostych problemów jak skakanie na przywitanie.

Co oznacza skakanie psa na człowieka?

Skakanie psa to nic innego jak chęć zwrócenia na siebie uwagi i otrzymanie do tego jeszcze jakiejś bardziej namacalnej nagrody jak pogłaskanie. Ignoruj takie zachowani a pies szybko przestanie skakać.

Pies ze schroniska skacze co robić?

Bez znaczenia jest to czy pies jest duży, czy mały, z hodowli czy schroniska. Oduczasz go tak samo, w sposób opisany powyżej. Jedyna bardzo ważna uwaga przy psach uratowanych ze schroniska jest taka by problemów psa nie próbować rozwiązywać w pierwszych dniach gdy pies jest pod naszym dachem i nie wszystkich na raz. W pierwszych dniach daj psu przyzwyczaić się do nowego miejsca i zapewnij spokój. Na treningi przyjdzie jeszcze czas?

Labrador skacze i gryzie

Bez znaczenia jest tu rasa psa. Czy to labrador czy owczarek niemiecki czy kundel ze schroniska. Wszystkie psy skaczą w tym samym celu. Naucz psa co znaczy słowo nie, ignoruj złe zachowanie a nagradzaj te pożądane. Zobacz nasze teksty na ten temat a szybko ogarniesz problem.

Exit mobile version