Kagańce ratują życie. Tyczy się to psów, które ugryzły dziecko czy dorosłego człowieka. Dają tzw. drugą szansę na zmianę zachowania i pozwalają na trenowanie z psem.
Spis treści
Jaki kaganiec wybrać dla psa?
Na rynku znajduje się wiele rodzajów kagańców. Wykonane są z różnych tworzyw – od metalowych, przez materiałowe po wykonane z lekkiego ale bardzo wytrzymałego tworzywa sztucznego.
Generalnie zaleca się posiadanie dwóch rodzajów kagańca. Jeden to materiałowy, który dosyć ciasno oplata pysk psa uniemożliwiając mu otworzenie pyska i ugryzienie. Drugi to kaganiec ergonomiczny, który może być stosowany w dłuższym przedziale czasu i służyć do codziennego użytku .
Przymierzając kaganiec nie zakładaj go na pysk psa! Przyłóż z boku i sprawdź czy będzie ok. W razie potrzeby skonsultuj się ze sprzedawcą lub zrób przymiar długości pyska psa z patyka. Takie podejście zaoszczędzi ci mnóstwa czasu na naukę. „Spalenie” kagańca i siłowe założenie go „tylko na chwilę” może skutecznie zblokować czworonoga.
Kaganiec materiałowy
Taki kaganiec stosujemy przez bardzo krótki okres czasu, np. przy badaniu przez weterynarza, gdy zależy nam by pies nie szczekał i nie miał możliwości ugryzienia.
Pamiętaj, że pies w takim kagańcu nie ma swobodnej możliwości oddychania. Przy dłuższym noszeniu grozi mu niedotlenienie i przegrzanie! Trzymanie psa dłużej niż parę minut w takim kagańcu jest niedopuszczalne.
Taki kaganiec na allegro kupisz już za około 10 zł kliknij
Kaganiec koszykowy ergonomiczny
Takie kagańce mogą być wykonane z różnych materiałów – skóry, metalu, twardego plastiku czy innego tworzywa sztucznego. Dobry kaganiec tego rodzaju jest elastyczny ale pies nie ma możliwości rozciągnięcia go siłą swoich mięśni i ugryzienia choćby tylko przednimi zębami.
W takim kagańcu pies ma możliwość otwierania pyska, picia wody czy też możesz podkarmiać go smaczkami. Dzięki temu pies może swobodnie oddychać, węszyć czy szczekać jednak nie może ugryźć.
Pamiętaj, by odpowiednio dobrać rozmiar kagańca do psa. Kaganiec o jeden rozmiar za duży nie będzie wielkim problemem, jednak za mały może poważnie zaszkodzić Twojemu psu. Pies w za małym kagańcu będzie miał problem ze swobodnym oddychaniem i tym samym grozi mu przegrzanie. Dodatkowo za mały kaganiec może frustrować psa i wywoływać agresję.
Taki kaganiec kupisz tutaj. Jego cena wacha się od 20-120 zł.
Czy mój pies musi chodzić w kagańcu?
Jeśli Twój pies nie jest agresywny, nie miał epizodów z pogryzieniem innego psa lub człowieka to nie. Jednak taka umiejętność jest bardzo przydatna. Kaganiec jest niezbędny gdy musisz użyć komunikacji publicznej typu autobus czy pociąg. Przyda się także podczas wizyty u weterynarza, gdy pies się boi czy kiedy nie mamy pewności co do zachowania psa, gdy ten będzie miał po raz pierwszy kontakt z dziećmi.
Umiejętność spokojnego spaceru w kagańcu przydaję się także gdy chcesz puścić psa luzem, a ten lubi zjadać coś co znajdzie w trawie. Kaganiec może zaoszczędzić wiele problemów szczególnie wtedy, gdy ktoś rozsypuje trutki lub nafaszerowane haczykami kawałki kiełbasy.
Co daje kaganiec?
Musisz pamiętać, że sam fakt spokojnego noszenia kagańca nie rozwiązuje problemów psa. Zapobiegasz jedynie skutkom. Tak więc jeśli Twój pies jest agresywny czy sfrustrowany, to po założeniu kagańca dalej taki będzie. Rozważ trening pod okiem trenera by nauczyć psa spokojnego mijania innych psów. Możesz także nauczyć się co powoduje frustracje psa i zapewniać mu ćwiczenia czy inne rozrywki, które tą frustrację zniwelują. Nie oznacza to, że pies nie będzie musiał chodzić w kagańcu. Jednak na pewno Ty jak i on będziecie spokojniejsi, a spacery będą o wiele wiele bardziej przyjemne.
Jak oswoić psa z kagańcem?
Co będziesz potrzebować:
Pamiętaj by w sklepie nie przymierzać kagańca zakładając go na pysk!
Cały proces bardzo dobrze pokazany jest na filmie poniżej. Pamiętaj, że parominutowy film jest wynikiem montażu wielu minut czy godzin ćwiczeń. Cały proces rozciągnij w czasie.
Krok 1: Zacznij od pokazania psu kagańca. Gdy pies tylko spojrzy na kaganiec, powącha go, dotknie łapą czy w jakiś inny sposób wejdzie w interakcje z kagańcem, to pochwal go i daj smaczka. Jeśli używasz klikera to także on będzie pomocny. Takie nagradzanie powtórz w kilku sesjach trwających kilka minut. Nic na siłę!
Krok 2: Wykorzystaj ciekawość psa. Pokaż mu kaganiec, a gdy ten wsadzi pysk do środka natychmiast go pochwal, cofnij kaganiec i daj smaczka. Na tym etapie ważne jest by nie oswajać psa z kagańcem przez dłuższy czas. Pies tylko na ułamek sekundy wsadza pysk do środka i od razu otrzymuje pochwałę, a kaganiec się cofa.
Krok 3: Gdy pies oswoi się z widokiem kagańca i będzie zbliżał do niego nos połóż na spodzie dłoni smaczek i ustaw kaganiec tak by pies mógł wziąć smaczek tylko gdy wsadzi pysk do środka kagańca. Możesz też podawać smaczek trzymając go w palcach i bardziej kusić nim psa by ten wsadził po niego nos:). Jest to najtrudniejszy krok i jeśli pies niechętnie go wykonuje to cofnij się do poprzednich kroków. Możesz też użyć bardziej atrakcyjnej dla psa nagrody w postaci innego smaczka czy kawałka surowego mięsa.
Krok 4: Pomiksuj wcześniejsze kroki, cofnij się do pierwszego na kilka chwil.
Krok 5: Wydłużanie czasu w jakim pies będzie utrzymywał pysk w kagańcu. Tu najlepiej sprawdzi się masło orzechowe czy odrobina innego tłuszczu. Wysmaruj środek kagańca masłem orzechowym i pozwól psu wsadzić tam nos. Możesz delikatnie podpuszczać psa i zabierać mu sprzed nosa kaganiec by jeszcze bardziej zmotywować go zabawą do oswojenia się z tym dziwnym przedmiotem. Gdy ten w końcu zacznie wylizywać tłuszcz pozwól mu spokojnie to zrobić. Nie wykonuj na początku żadnych ruchów gdy pies robi to nieufnie. Nie staraj się od razu zapinać kagańca. Niech pies najpierw skupi się na maśle i wytrzyma w ten sposób 10-15 sekund. Stopniowo wydłużaj ten czas. Gdy pies wyliże tłuszcz pokaż mu smaczek i powoli podaj przez kaganiec.
Gdy osiągniesz efekt w postaci spokojnie trzymającego pysk w kagańcu psa, który czeka na dalszy bieg wydarzeń możesz próbować zapinać kaganiec na szyi psa. Pamiętaj by zapięty kaganiec także pozostawiać na początku na kilka sekund i stopniowo wydłużać ten czas.
Jeśli pies wytrzymuje w zapiętym kagańcu dłuższą chwilę możesz zacząć go głaskać, spacerować odrobinę po mieszkaniu czy podwórku. Pamiętaj by kaganiec kojarzył się jak najlepiej psu. Nic na siłę.
Kilka zasad noszenia kagańca
Czy pies musi nosić kaganiec 2021
Psy raz niebezpiecznych, psy puszczone luzem powinny zawsze nosić kaganiec. Wszystkie psy przewożone środkami komunikacji publicznej muszą mieć nałożony kaganiec.
Czy owczarek niemiecki, doberman musi nosić kaganiec?
Owczarek niemiecki podobnie jak doberman nie są uznawane za rasę niebezpieczną i nie muszą nosić kagańca. Oczywiście gdy nie są to psy agresywne w stosunku do ludzi czy zwierząt.
Czy labrador musi mieć kaganiec?
Jeśli nie jest agresywny to nie musi. Pamiętaj jednak, żeby puszczony luzem miał zawsze na pysku kaganiec.
Jak przyzwyczaić psa do kagańca?
Bardzo powoli! Zacznij od pokazywania psu kagańca, następnie zachęcaj do wsadzenia pyska. Na koniec wydłużaj czas w jakim pies trzyma pysk w kagańcu. Nagradzaj smaczkami.
Jak dobrać rozmiar kagańca dla psa?
Jeśli pies nie jest oswojony z kagańcem to nie zakładaj mu go na pysk „tylko na chwilę” w czasie przymiarki. Możesz „spalić” kaganiec i nauka chodzenia w nim zajmie Ci o wiele wiele więcej czasu. Zrób sobie przymiar z własnej dłoni lub patyka. Weź pod uwagę długość pyska i jego wysokość.
Najlepszy kaganiec jaki?
Najlepszy to taki, który jest idealnie dopasowany rozmiarem, pozwala psu swobodnie oddychać i pić wodę. Wybór materiału z jakiego został zrobiony kaganiec jest już mniej istotny.
Jak założyć agresywnemu psu kaganiec
Jeśli nie jest to Twój pies to nie wykonuj takich operacji samemu. Zadzwoń po odpowiednie służby, które użyją odpowiednich narzędzi. Jeśli jednak chodzi o Twojego psa to zapoznaj się z artykułem o nauce zakładania i przyzwyczajania psa do kagańca.
Kaganiec którego pies nie zdejmie
Większość kagańców dostępnych w sklepach (pod warunkiem, że są dobrze dopasowane) Twój pies nie zdejmie. Jeśli pies za wszelką cenę usiłuje zdjąć kaganiec to nie został on odpowiednio nauczony i oswojony z kagańcem. Poświęć kilka minut dziennie by spacer psa w kagańcu był dla Ciebie i dla niego przyjemnością.
Pies nie chce nosić kagańca
Kto by chciał? Ale spokojnie. Są metody by w kilku krokach, w kilka dni przyzwyczaić psa do noszenia kagańca. Zacznij od tego by kaganiec zawsze kojarzył się z czymś przyjemnym. Użyj do tego smaczków.
Kaganiec fizjologiczny
To najlepszy z możliwych rodzajów kagańca. Taki kaganiec pozwala na swobodne otwieranie pyska psa, picia wody czy podawania smaczków. Taki kaganiec nie powoduje niedotlenienia czy przegrzania organizmu psa. Świetnie sprawdzi się w trakcie treningu czy codziennego spaceru.
Czy pies w kagańcu może szczekać?
Jak najbardziej tak! Kaganiec musi być tak dopasowany, by pies mógł spokojnie otworzyć w nim pysk by oddychać, napić się wody czy zjeść smakołyk, ale jednocześnie uniemożliwia złapanie zębami innego psa czy człowieka. Szczekanie czy pokazywanie zębów w takim kagańcu nie będzie niebezpieczne dla otoczenia.
- Szelki dla psów – jakie są rodzaje i jak dobrać - 15 października, 2024
- Dlaczego obroża na kleszcze nie działa? - 6 października, 2024
- Dlaczego Twój pies człapie zamiast chodzić? Zwyrodnieniowa mielopatia u psów - 2 października, 2024