Nosework, czyli zabawy węchowe dla Twojego psa

Czym jest nosework, dla jakiego psa i jakie są jego korzyści? W jaki sposób trenować go z psem? Jak organizować zabawy węchowe dla psa w domu? Tego i innych rzeczy dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym jest nosework?

Nosework to coraz popularniejszy sport polegający na wyszukiwaniu przez psa konkretnych zapachów i wskazywanie ich przewodnikowi za pomocą wyuczonego sygnału. To forma aktywności wymagająca od psa zaangażowania jego najważniejszego zmysłu, jakim jest węch. W porównaniu do nas, ludzi, psi nos jest o wiele potężniejszy – gdy my czujemy zapach dania, pies potrafi rozpoznać każdy jego składnik z osobna. Zapachy te analizuje nie tylko w nosie, ale także w jamie ustnej. Dodatkowo, może on węszyć każdą dziurką nosa niezależnie od siebie, a także robić to niezależnie od oddychania, w związku z czym analizuje zapachy także na wydechu. W związku z tymi wszystkimi umiejętnościami nic dziwnego, że to właśnie głównie nosem psy poznają świat.

Dla jakiego psa nosework?

Największym plusem jest to, że nosework może być trenowany przez psy w każdym wieku, bez przeciwwskazań. Dzięki temu, że stymuluje psi mózg do pracy, opóźnia procesy starzenia i ma szereg innych zalet, o których poniżej. Nie ma też znaczenia wielkość, budowa ciała, czy rasa. Nie powoduje kontuzji, a wręcz jest często jedną z niewielu dozwolonych aktywności dla psów po urazach, czy zabiegach.

Jakie płyną z niego korzyści?

Nosework to świetna zabawa, w której pies osiąga wiele sukcesów, dająca dużo satysfakcji zarówno jemu, jak i przewodnikowi. Dodatkowo, przy młodszych psach, jest to świetny sposób na wyładowanie energii, męczący go dużo szybciej niż trening fizyczny. Już 15 minut pracy nosem może zmęczyć psa równie mocno co porządny, długi spacer. Zaspokaja to jego potrzebę pracy oraz zwiększa samodzielność i pewność siebie – w końcu pies musi sam wygłówkować, w jaki sposób zdobyć nagrodę. Rozwijamy też jego koncentrację, cierpliwość i wyładowujemy stres. Jest to szczególnie ważne przy psach zmagających się z agresją, czy lękiem.

Zabawy węchowe w domu

No dobrze, skoro wiemy już jakie są zalety pracy węchowej, to w jaki sposób zorganizować psu zabawę węchową? Moim ulubionym sposobem jest wykorzystywanie tego, co mamy akurat pod ręką 😊 Poniżej kilka propozycji:

  1. Mata węchowa – do kupienia w wielu sklepach. Smakołyki umieszczamy między kawałkami materiału, spomiędzy których pies musi je „wywęszyć”. Polecam także zrobienie jej samodzielnie, dzięki czemu możemy zużyć stare ubrania – przyjemne z pożytecznym 😉 Jak to zrobić dokładnie tutaj: Mata węchowa DIY.
  2. Zabawki węchowe do kupienia – obecnie na rynku jest ich cały ogrom. Przez kule węchowe, labirynty, dywaniki z naszytymi skrytkami, interaktywne zabawki, gry logiczne… Jestem pewna, że każdy znajdzie coś odpowiedniego, niezależnie na jakim poziomie zaawansowania jest jego pupil.
  3. Zabawki DIY – czyli moje ulubione 😊 Polecam wykorzystywać wszelkie papierowe przedmioty, które normalnie poszłyby do kosza – rolki po papierze toaletowym, czy ręcznikach papierowych, opakowania po jajkach, kartony. W przypadku rolek wystarczy napchać do nich smakołyków, zagiąć na końcach, by nie było do nich łatwego dostępu i dać psu. Opakowanie po jajkach po napełnieniu smaczkami polecam owinąć gumkami recepturkami. Dla bardziej zaawansowanych gagatków, polecam owinąć nasze zabawki w koc i zawiązać na go supeł. Można dodatkowo powtykać gdzieniegdzie w koc dodatkowe smakołyki. W ten sposób powstała zabawka zajmie naszego psa na dłużej.

Zabawy węchowe na spacerze? Jak najbardziej!

Pracę nosem można przenieść także na spacer, zwłaszcza na trasach, gdzie nasz pupil zna każdy zakamarek. Wystarczy kilka smakołyków rozrzucić w trawie, by pies musiał je sam znaleźć. Bardziej miękkie przysmaki można umieścić też np. na gałązkach krzewu. Sposób ten sprawdza się także fajnie, gdy potrzebujecie np. odebrać paczkę z Paczkomatu – wy macie wolne ręce, a Wasz pies zajęcie 😉

Uwaga! Jeśli Wasz pupil ma problem z wynajdowaniem w trawie i zjadaniem nieczystości na spacerze, polecam wprowadzić komendę „szukaj” i mówić ją przed rozpoczęciem każdej zabawy. Dodatkowo koniecznie pies musi znać polecenie „zostaw”/”fe”. O tym, dlaczego jest to tak ważne przeczytacie tutaj.

Profesjonalny trening noseworkingu

Możecie także spróbować swoich sił w zawodach noseworkingu organizowanych przez Nosework Polska oraz Polską Ligę Nosework. To jednak wymaga wypracowania z psem rozpoznawania konkretnych, ukrytych próbek zapachowych. Poza tym, konieczne będzie nauczenie psa sygnalizowania w określony sposób znalezienia ich. Do naszego, ludzkiego, obowiązku należeć będzie także bezbłędna identyfikacja tych sygnałów.

Odsyłam do filmików, na których pokazane jest to w praktyce:

How to teach your dog scent detection

Nosework – jak zacząć? Wprowadzanie zapachu przez parowanie z jedzeniem

Nosework z psem – czym jest i jak zacząć?

Proces nauki detekcji próbek zapachowych wymaga cierpliwości i konsekwentnej pracy. Pies musi nauczyć się samodzielnie szukać rozwiązań, bez naszej pomocy. Dla wielu zwierzaków stanowi to wyzwanie, więc nie możemy wywierać na nich zbyt dużej presji.

Polecam także udać się na kilka zajęć z doświadczonym trenerem, który wprowadzi Was w świat noseworku. Ważne, by poznać efektywne techniki, dzięki którym z czasem Wasz pies będzie coraz szybciej i skuteczniej znajdował próbki zapachowe, a komunikacja między Wami będzie przejrzysta dla obu stron.

Materiały dodatkowe

Jeśli spodobały Wam się zabawy węchowe z psem i chcielibyście bardziej rozwinąć swoje zainteresowania, zachęcam do zapoznania się z poniższymi pozycjami:

„Nosework. Poznaj fascynujący świat psiego nosa” – P. Awecki, S. Trambacz-Oleszak

„Nosem psa” – Alexandra Horowitz

Mam nadzieję, że swoim wpisem zachęciłam Was do zabaw węchowych z Waszymi pupilami. Gwarantuję, że obie strony będą zadowolone i na tym skorzystają 🙂

Dodaj komentarz