Bieganie z psem – jak rozpocząć przygodę z czworonogiem?

[Artykuł Sponsorowany]

Nie od dzisiaj wiadomo, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Co jednak zrobić, aby jeszcze mocniej zacieśnić więzy pomiędzy czworonogiem a jego właścicielem? Odpowiedź brzmi następująco: uprawiajmy z pupilem przynajmniej jeden ze sportów kynologicznych. W tym celu warto, abyśmy zaopatrzyli się w odpowiednie akcesoria, które ułatwią rozpoczęcie takiej zabawy połączonej z wysiłkiem fizycznym.

Coś więcej niż spacer

Miłośnicy psów każdej rasy wiedzą, jak ważna jest aktywności na świeżym powietrzu. Ale ludzie, którzy dopiero przygarnęli czworonoga, często przez brak czasu, nie poświęcają nowemu przyjacielowi należytej uwagi. Ot jeden krótki spacer na tydzień i tyle. Okazuje się jednak, że takie zwierzę potrzebuje znacznie więcej ruchu, aby zachować dobry stan zdrowia i kondycję.

Jeżeli chodzi o sport z psem, to jest kilka ciekawych opcji do wyboru, dostosowanych do konkretnej rasy, wielkości, możliwości oraz wieku pupila. Zwykłe bieganie jak najbardziej jest zalecane, ale z czasem warto zdecydować się na kolejne, bardziej skomplikowane, uprawiane regularnie, dyscypliny o charakterze ogólnorozwojowym. Należą do nich m.in.:

  • tor przeszkód (profesjonalna nazwa – Agility);
  • rzucanie frisbee (czyli Dogfrisbee);
  • bieg zawierający elementy gier na orientację (tzw. Dogtrekking);
  • bieg psa obok jadącego roweru (Bikejoring);
  • praca z tekstylnym aportem (Dummy);
  • gra z piłką wyrzucaną przez maszynę (tzw. Flyball);
  • psi fitness.

Odpowiednie akcesoria

Jak już wyżej było wspomniane, zabawa z czworonogiem w formie danej dyscypliny, wymaga pewnych narzędzi. Możemy je znaleźć w większych sklepach sprzedających różne produkty dla czworonogów albo w typowym miejscu oferującym głównie przedmioty dla zwierząt. Szeroki wybór sprawi, że na spokojnie przejrzymy ciekawe produkty dla pupila. Chcąc uprawiać sport z psem, mogą przydać się m.in. dedykowane akcesoria: obroża odblaskowa, gwizdek do tresury, smycz treningowa o odpowiedniej długości, a także specjalne szelki, amortyzator do smyczy, szarpak i inne przedmioty, dzięki którym zapewnimy bezpieczeństwo i wygodę naszemu czworonogowi.

Przygoda i przyjemność

Nie możemy jednak zapomnieć, że sport z psem powinien być przede wszystkim dobrą zabawą dla obu stron. Zmuszanie pupila do dłuższej, wytężonej aktywności fizycznej to kiepski pomysł. Każdą z wymienionych powyżej dyscyplin traktujmy więc jak przygodę! Szczególnie kiedy uprawiana jest w sposób amatorski.

Dzięki licznym, nowoczesnym akcesoriom treningowym (często mamy do wyboru nie tylko specjalnie gwizdki ultradźwiękowe do tresury, ale również zestawy złożone z obroży oraz elektronicznego pilota), rozpoczęcie takiej przygody (im wcześniej, tym lepiej) przyniesie dużo przyjemności. Wspólny ruch powoduje przecież integrację psa z całą rodziną, budowanie więzi oraz wzmacnianie przyjaźni i wzajemnego zaufania, a do tego rozwój psychofizyczny czworonoga

Nic zatem dziwnego, że psie sporty z dnia na dzień są coraz bardziej popularne. To dobra informacja dla każdego, kto kocha domowe zwierzęta.

Dodaj komentarz