Co to jest smycz behawioralna?

wpis w: Szkolenie psa | 0
Książka, która uświadomi Ci jak mądry jest Twój pies Kliknij>>

Smycz behawioralna zwana czasem ringówką, smyczą Cesara Millana jest niczym innym jak kawałkiem linki(łańcuszka) uformowanym w kształcie pętli, która po założeniu na szyje psa przy naciągnięciu zaciśnie się wprowadzając znaczny dyskomfort. W zależności od długości takie pętle mogą być obrożami lub całymi smyczami. Ważne, by smycz nie była zrobiona ze zbyt cienkiego sznurka i posiadała stopery, które zabezpieczą pętle przed rozluźnianiem i zsuwaniem się w dół szyi.

Zobacz książkę, która zmieni Twoją komunikację z psem Kliknij

Zanim zastosujesz smycz Cesara Millana

Smycz tego typu jest NARZĘDZIEM, którym mogą posługiwać się tylko i wyłącznie osoby z doświadczeniem. Nie powinna być używana przez osoby, które tracą cierpliwość i mają skłonność do szarpania smyczą. Także dzieci nie powinny wyprowadzać psów na takich obrożach/smyczach. Jeśli, któreś z powyższych zdań jest o Tobie to naprawdę nie posługuj się taką pętlą. Lepiej dla Twojej relacji ze zwierzakiem i zdrowia psa będzie gdy poprosisz o pomoc trenera.

Ringówka jest narzędziem i powinna być stosowana w procesie nauki psa. Dobrze wyszkolony pies nie musi i nie powinien być wyprowadzany tylko i wyłącznie na takiej obroży.

NIGDY!

Nie używaj tego typu narzędzi, gdy Twój pies stale i bez opamiętania ciągnie i napina obrożę behawioralną. W takim przypadku poproś o pomoc specjalistę.

Zasady posługiwania się obrożą(smyczą) behawioralną

Przede wszystkim jeden zdawało by się drobny szczegół, który ma ogromne znaczenie na to czy obroża Cesara Millana (choć to nie on ją wymyślił) będzie działać a Twój pies będzie się szybko uczył. Sposób zakładania! Jeśli prowadzisz psa przy swojej lewej nodze to gdy staniesz przed psem obroża powinna układać się w kształt litery P. Na filmie załączonym w tym poście jest to doskonale wytłumaczone i pokazane dlaczego jest to tak ważne. Pamiętaj także o tym, by pies zawsze w trakcie treningu z taką obrożą znajdował się po Twojej lewej stronie.

Jak zakładać obrożę behawioraną?

Obroża powinna być założona wysoko, zaraz za uszami psa. By spełniała swoje zadanie i była bezpieczna musi być zawsze w takim miejscu. Nie może zwisać niczym korale na szyi. Jeśli w trakcie spaceru zsuwa się w dół natychmiast ją popraw.

Długość obroży

Obroża behawioralna, czy to łańcuszkowa czy z linki nie powinna być za długa. W przypadku tej wykonanej z łańcuszka to powinna ona przechodzić dosyć ciasno przez głowę psa tak by pozostało kilka centymetrów luzu na pracę obroży. W przypadku obroży wykonanej z linki musi ona posiadać stoper, którym regulujemy długość, ale nie może ona być za długa.

Jak pracować obrożą zaciskową?

Jeśli prowadzisz psa na smyczy behawioralnej i chcesz skorygować jego postępowanie to ruch obroży powinien być delikatny i płynny. NIE MOŻE to być szybkie szarpnięcie. Dodatkowo kierunek ruchu Twojej dłoni powinien być do góry, prostopadle do głowy psa. Nie zaciskaj obroży w bok czy do tyłu psa. Bardzo ważne jest by presja jaką wywierasz na psa ringówką była bardzo krótka. Dla psa zaciśniecie się linki wokoło szyi jest bardzo nie przyjemne. Dlatego bardzo ważna jest precyzja by pies wiedział, które z jego zachowań korygujesz. Dla przykładu pies idzie przy Twojej nodze zaczyna ciągnąć. Ty w tym czasie zaciskasz smycz behawioralną ale nie zwalniasz zacisku natychmiast gdy pies hamuje tylko „holujesz” go do swojej nogi. Tym samym sprawiasz, że pies czuje ogromny dyskomfort nie tylko w momencie gdy wyprzedzi Cię, ale także gdy ma do Ciebie przyjść i w skrajnym przypadku gdy idzie w końcu przy nodze. Korygowanie tego typu prowadzi wprost do kolejnych problemów. W opisanym tutaj przykładzie gdy pies zaczyna ciągnąć, delikatnie i płynnie zaciskasz obrożę a następnie gdy tylko pies wyhamuje, Ty zwalniasz smycz odwracasz się i jeśli to konieczne delikatnym „pyknięciem” zachęcasz psa do podążania za Tobą a gdy zrównuje się z Twoimi nogami chwalisz.

Czy obroża typu Cesar Millan jest na zawsze?

Tak jak pisałem powyżej. Tak obroża nie powinna być używana na co dzień przez całe życie psa. Jest to skuteczne narzędzie w procesie nauki psa. Nie przysparza bólu jak kolczatka ale nie jest też komfortowa dla czworonogów. Jeśli Twój pies potrafi wszystko gdy ma na sobie taką obrożę, a na zwykłej płaskiej zaczyna „się gubić” to spróbuj założyć dwa typy obroży podpiąć obydwie na dwie osobne smycze i tak trenuj by pies nigdy nie wiedział, na której obroży idzie Po pewnym czasie użyj tylko jednej smyczy i podpinaj do różnych obroży. Po pewnym czasie obroża behawioralna nie będzie potrzebna.

Obrożę tego typu zdejmuj gdy puszczasz psa luzem czy gdy bawi się z inny psami. Jest to krytyczne dla bezpieczeństwa Twojego psa w przypadku gdy pogoni za czymś i np. zahaczy się o gałąź. Chęć pogoni lub powrotu do Ciebie może spowodować, że pies sam się udusi.

Obroża typu ringówka może także skrzywdzić psa, który bawi się z Twoim.

Kiedy stosować obrożę behawioralną?

Taka obroża jest dobrym narzędziem do nauki psa. Gdy Twój pies jest agresywny do innych psów, ma kłopot z chodzeniem na luźnej smyczy to zastosowanie takiego narzędzia może przynieść świetne rezultaty. Bardzo ważne by robić to wszystko z głową i mając zawsze na uwadze troskę o psa.

Jaka jest różnica między smyczą a obrożą behawioralną?

Różnią się one długością. Po prostu do obroży behawioralnej musisz jeszcze podpiąć zwykłą smycz. W przypadku dużych psów czasem wystarczy zakładanie dodatkowo obroży behawioralnej do zwykłej obroży, która jest podpięta do smyczy.

Jak zakładać obrożę behawioralną?

Przede wszystkim, gdy pies chodzi przy Twojej lewej nodze to patrząc od przodu psa obroża musi przyjąć kształt litery P. Po drugie musi być zawsze wysoko, zaraz za uszami psa gdy zjeżdża na dół szyi jak korale trzeba ją poprawić.

Czy obroża behawioralna jest bezpieczna?

Jeśli używasz jej rozsądnie. Nie przykładasz siły, zaciskasz ją płynnie i niezbyt mocno to tak. W przypadku gdy na takiej smyczy psy wyprowadzane są przez dzieci, ludzi o niskiej cierpliwości lub gdy pies jest bardzo pobudzony i silny to przestaje być ona bezpieczna dla psa.

Jak długo stosować smycz behawioralną?

Używaj jej tylko w momencie treningu lub gdy spodziewasz się zachowania, które chcesz skorygować. Używaj zamiennie lub jednocześnie obroży behawioralnej i zwykłej płaskiej. Nie puszczaj psa luzem z obrożą behawioralną. Może to być dla niego śmiertelnie niebezpieczne.

Obroża behawioralna kontra kolczatka

Poprawnie założona i używana obroża behawioralna będzie bezpieczna i skuteczna. W odróżnieniu od kolczatki nie sprawia psu bólu.

Czy obroża behawioralna a pozytywne szkolenie psa.

Obroża behawioralna podobnie jak kolczatka nie jest uznawana przez osoby, które szkolą psy tylko w oparciu o pozytywne metody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.