Czym zajmuje się chirurgia weterynaryjna? Wyjaśniamy!

Tak samo jak ludzie, tak i zwierzęta potrzebują czasem specjalnego leczenia operacyjnego. Zajmuje się nim właśnie chirurgia weterynaryjna, którą tworzą wykwalifikowani weterynarze chirurdzy. Przeprowadzają oni zarówno rutynowe, jak i bardziej zaawansowane zabiegi, dzięki którym każdego dnia ratują życie czworonożnych przyjaciół. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Kim jest chirurg weterynarz?

Chirurg weterynarz to lekarz weterynarii, który posiada dodatkowe kwalifikacje umożliwiające mu leczenie zwierząt poprzez procedury chirurgiczne, zarówno w celu eliminacji wszelkiego rodzaju chorób, jak i usuwaniu nowotworów, naprawę urazów mechanicznych czy sterylizacji oraz kastracji zwierząt. Zajmuje się nie tylko diagnozowaniem, lecz także przygotowywaniem zwierzęcia do zabiegu oraz sprawuje opiekę pooperacyjną. Bardzo często chirurg weterynarz współpracuje też z innymi specjalistami weterynarii, szczególnie podczas konsultacji kwalifikujących czworonoga do zabiegu, jak i przy bardziej skomplikowanych zadaniach na stole operacyjnym.

Poznaj różne obszary chirurgii weterynaryjnej

W obrębie chirurgii weterynaryjnej można wyróżnić różne obszary specjalności. Na pierwszym miejscu stoi chirurgia ogólna, która specjalizuje się w rutynowych, standardowych zabiegach. Pozostałe odnogi to między innymi chirurgia ortopedyczna, kardiologiczna, a także neurologiczna czy okulistyczna. Bardzo ważną część stanowi też chirurgia onkologiczna, w ramach której pracują specjaliści pomagający zwierzętom zmagającym się z nowotworami. Może obejmować zarówno usuwanie guzów, jak i radioterapię czy chemioterapię.

Veterinary concept. Cute jack russel terrier poses at vet office, being examined by professional vet, has serious disease. Male pet owner comes with dog to see doctor. Dog health and diagnostic

Jakie zabiegi przeprowadza się u psów i kotów?

W profesjonalnych klinikach weterynaryjnych takich jak https://www.levet.pl/46638-chirurgia przeprowadzane są różnorodne zabiegi, wśród których znaleźć można zarówno te lecznicze, jak i profilaktyczne i rutynowe, którymi właściciel raczej nie powinien się martwić. Jakie są najczęściej przeprowadzane operacje?

  1. Kastracja i sterylizacja – zwiększanie świadomości na temat bezdomności wśród niechcianych kociąt i szczeniąt, a także wiedzy na temat odpowiedzialnej hodowli sprawiło, że właściciele coraz chętniej zaczęli podejmować decyzję o sterylizacji bądź kastracji swoich pupili – są to zabiegi, które pozwalają zapobiegać rozrodowi u zwierząt.
  2. Operacje ortopedyczne – wśród psów i kotów bardzo często zdarzają się wypadki, dlatego też w klinikach weterynaryjnych regularnie przeprowadzane są zabiegi ortopedyczne, a szczególnie naprawa złamań kości oraz chirurgia stawów.
  3. Usuwanie ciał obcych z przewodu pokarmowego – niektóre czworonogi, wbrew zakazom, próbują zjeść wszystko – nierzadko zdarza się, że są to elementy plastikowe i śmieci, które zagrażają im życiu. Wtedy z pomocą przychodzi chirurg zwierzęcy, który przeprowadza specjalistyczny zabieg usuwania takiego przedmiotu z przewodu pokarmowego.

Dodaj komentarz