Długa linka w treningu psa

Temat doboru smyczy dla psa jest długi i szeroki. Jest to jeden z bardziej popularnych tematów dyskusji wśród „psiarzy”. Ilość kupionych, przez opiekunów, smyczy jest też często obiektem żartów. W tym wpisie skupimy się na jednym z rodzajów smyczy czyli długiej lince. Do tego wpisu zachęciła mnie oferta sklepu https://malier.pl. Dobranie długości, materiału, zapięcia i wykończenia nie jest prostą sprawą.

Do czego potrzebna jest długa linka treningowa?

Jak sama nazwa wskazuje do treningu. Jednak nie do każdego. Tak naprawdę używa się jej najczęściej do zapewnienia bezpieczeństwa psu a w przypadku treningu „z gryzienia” zapewnia ona bezpieczeństwo pozorantowi. Rzadko kiedy przy pomocy długiej linki daje się korekty psu. Długa linka treningowa bardzo często i całkiem dobrze sprawdza się po prostu jako długa smycz podczas codziennych spacerów. Daje ona psu względnie dużo swobody ale zabezpiecza go także przed pogonią za dziką zwierzyną czy ucieczką gdy pies się czegoś wystraszy. Długa linka świetnie sprawdzi się w codziennych spacerach z psami reaktywnymi, które nie bardzo mogą chodzić na smyczach typu flexi.

Nauka chodzenia na luźnej smyczy przy użyciu długiej linki.

Jeśli posiadasz psa lękliwego, który dodatkowo niezbyt dobrze czuje się przy człowieku i woli trzymać się trochę dalej od niego, to długa linka będzie idealna do nauki chodzenia na luźnej smyczy. Często zdarza się, że pies ciągnie na smyczy, ale wystarczy, że odejdzie na 3-4 metry i zaczyna iść normalnie. Węszy sobie czy obserwuje otoczenie. Wystarczy, że oddalił się na parę metrów od przewodnika. Takie zachowanie często obserwuje się u psów schroniskowych, które zaznały złego traktowania ze strony człowieka. Dokładny opis treningu chodzenia na luźnej smyczy znajdziesz we wpisie: Nauka chodzenia na luźnej smyczy.

Nauka przywołania

Bardzo często stosuje się także długie linki treningowe w nauce przywołania. W swoich szkoleniach nie stosuje linki przy tego typu zajęciach. Zapewniam bezpieczne miejsce, z którego pies nie może uciec i krok po kroku uczę psa przychodzenia na zawołanie. Zagrożenie w nauce psa przywołania z linką jest takie, że pies może zaprezentować zupełnie inne zachowanie gdy nie będzie miał na sobie przypiętej linki. Wie, że opiekun nie ma opcji by uniemożliwić mu oddalenie się i pies z takiej możliwości może skorzystać. Dlatego lepiej dobrze uwarunkować „do mnie” bez smyczy czy linki.

Jak długa powinna być linka treningowa dla psa?

Długie linki treningowe to linki mają od 8 metrów do 20. Dłuższych linek praktycznie się nie stosuje. Są one wtedy już zbyt ciężkie zarówno dla psa jak i przewodnika. Przy wyborze długości linki musisz określić do czego jest ci potrzebna linka. Jeśli do zwykłych spacerów do 8-10metrów w zupełności wystarczy. Przy wyborze długości zwróć także uwagę na wagę takiej linki treningowej. Zestaw smycz i obroża nie może być zbyt ciężka. Pamiętaj, że zawsze możesz zejść z szerokości linki lub jej grubości lub inaczej dobierz karabińczyk i materiał z jakich jest wykonana smycz. Musisz także uwzględnić jej wytrzymałość tak by długa i lekka linka nie pękła w momencie szarpnięcia przez psa.

Jak używać długiej linki treningowej?

To zależy do czego jej używasz. Jeśli linki używasz w nauce tropienia to w zasadzie taka linka albo leży na ziemi i jest wleczona przez psa albo jest trzymana przez Ciebie w dłoni i podążasz za psem. Niektóre psy idą wtedy całkiem spokojnie. Jednak wiele psów tropiących ciągnie i nie zważa zbytnio na człowieka.

Jeśli jednak posługujesz się długą linką w codziennym spacerze to musisz wybierać smycz tak by nie zostawiać psu możliwości wzięcia rozbiegu. Szczególnie gdy pies zostaje z tyłu i ma w zwyczaju nagle wystartować do przodu 10m linki z tyłu to w sumie 20 metrów na rozbieg w przypadku psa ważącego 30-40kg szanse na utrzymanie linki w dłoni są niewielkie. Także rozpędzona masa psa łatwo taką linkę może zerwać. Dlatego musisz bardzo uważać. Lepiej wtedy jest dobrać krótszą linkę np. 6-8metrów. Możesz także wlec część linki za sobą i dozować jej długość psu. Pamiętaj jednak by pies wtedy był zawsze przed Tobą.

Jaką linkę treningową wybrać?

Jeśli masz już dobraną długość linki to pora na wybór materiału z jakiej będzie ona wykonana. Ma to kluczowe znaczenie dla wytrzymałości, wagi oraz jej czystości.

Lina ze sztucznych materiałów.

Taką linkę w zasadzie możesz zrobić sam. Linkę około 8mm możesz kupić w sklepach budowlanych podobnie jak karabińczyk. Niski koszt takiej linki to w zasadzie jej jedyny atut. Niestety taka linka będzie swoje ważyła. Dodatkowo zbiera się na niej wszelkie błoto, które w zasadzie możesz jedynie wykruszyć po wyschnięciu. Takie linki może w ograniczony sposób ale pochłaniają także wodę co w deszczowe dni sprawia, że smycz zaczyna ważyć znacznie więcej niż normalnie. Dużą wadą takich linek jest palenie dłoni. Jeśli masz psa, który lubi „wystartować” to niezbędne jest używanie z taką linką także rękawiczek chroniących przed oparzeniami. Warto na takiej lince zrobić węzły co 1metr. Pomogą one zatrzymać psa dłońmi lub poprzez przydepnięcie przez Ciebie linki.

Lonża dla konia jako długa smycz

Długa, 10 metrowa lonża ze sklepu jeździeckiego sprawdzi się jako długa smycz. Nie pali dłoni tak bardzo jak linki, do tego jest miękka i miła w dotyku. Jest także wytrzymała. Ma ona jednak także wady. Przede wszystkim wchłania ogromne ilości wody co sprawia, że staje się ona bardzo ciężka. Lubi się do niej także przyczepić piach i błoto.

Linki z tworzyw sztucznych

Na rynku od paru lat można dostać długie linki treningowe wykonane ze sztucznych materiałów. Linka treningowa BioThane® czy HEXA (Możesz je kupić np. w tym sklepie https://malier.pl/linki-treningowe-dla-psa-20m/). Charakteryzują się pełną wodoodpornością. Dzięki temu nie nabierają wody i nie zwiększają znacząco swojej wagi. Utrzymanie takiej linki w czystości jest niezwykle proste. Wystarczy ją przemyć pod bieżącą wodą używając delikatnego detergentu. Linki z tych materiałów są także wytrzymałe.

Dodaj komentarz