Dziecko i pies

Zakup czy adopcja psa musi być decyzją dokładnie przemyślaną. To oczywiście fraza powtarzana jak mantra wszędzie. I niby każdy takie przemyślenie deklaruje jednak z jakiegoś powodu co roku setki psów są porzucane, oddawane do schroniska czy odstępowane innemu opiekunowi. Jednym z najczęstszych powodów jaki jest podawany jako uzasadnienie takiej decyzji jest dziecko. Uczulenie dziecka na sierść, pogryzienie dziecka lub obawa przed takowym.

Dlatego jeśli masz dziecko lub spodziewasz się go przeczytaj poniższy tekst. Dowiesz się z niego:

  • jak budować relację na linii pies – dziecko
  • co może twoje dziecko robić z psem
  • czego kategorycznie nie mały człowiek robić z psem
  • jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka

Gdy dziecko zostanie podrapane czy ugryzione przez kota to najczęściej młody człowiek słyszy: „A nie mówiłam zostaw kotka. Kotki tak mają…” nie wiedzieć czemu w stosunku do psów ta zasada nie działa. Warknięcie, pokazanie zębów, podrapanie czy nawet lekkie ugryzienie oznaczają dla psa ogromne kłopoty. Ciężko jest zwykłemu posiadaczowi psa obiektywnie rozstrzygnąć czy naprawdę zawinił pies czy może jednak został do tego sprowokowany. Dlatego zawsze na pierwszym miejscu stawiaj na bezpieczeństwo dziecka i staraj się je zapewnić.

Jakie psy są najłagodniejsze?

Nie ma bezpiecznej rasy psów. Przyjaznych dzieciom itp. Tak samo jak nie ma ras psów niebezpiecznych. Ten drugi mit już został obalony. Część krajów już wycofuje się z tworzenia takich list i specjalnego traktowania tych psów i ich właścicieli. To temat na osobny wpis.

Często słyszy się, że golden retriever to super pies do domu gdzie są dzieci. W Kanadzie i USA jest to najczęściej gryząca rasa psów! Powód jest jeden jest ich po prostu najwięcej. Dodatkowo ugryzienie przez goldena jest niezwykle bolesne. Żadne za to badania nie wykazały słynne pit bulle czy rottweilery miały specjalne predyspozycje do rzucania się na ludzi. Rasa nie ma tu znaczenia.

Czy psu można zaufać?

Wielu kwestiach tak. np. Wiesz i ufasz swojemu psu gdy zostawiasz go w domu, że go nie zdemoluje. Tak samo gdy masz dobrze wyćwiczony aport i rzucasz psu gdzieś daleko piłeczkę.

W przypadku kontaktu psa z dzieckiem takiego zaufania nie możesz mieć w zasadzie nigdy. Moim ulubionym porównaniem takich interakcji, które przedstawiam klientom jest instalacja elektryczna. Nawet jeśli masz zaufanego elektryka, po wszystkich kursach i szkoleniach. Nawet jeśli samemu wiesz, że wszystko jest zrobione ok. To z jakiegoś powodu nie pozwalasz dziecku bawić się przy korkach czy gniazdku. Ostrzegasz je przed niebezpieczeństwem i upewniasz się, że zasady są przestrzegane. Często nawet dodatkowo zabezpieczasz gniazdka czy skrzynki.

Podobnie jest z psem. Nawet jeśli masz wyszkolonego psa, bardzo spokojnego, nawet jeśli on „kocha dzieci”, wyrosło już przy nim inne dziecko to zawsze, ale to zawsze, kieruj się zasadą ograniczonego zaufania. Czym młodsze dziecko tym bardziej uważaj co robi.

Podchodzenie do psa?

Często na spacerach można spotkać się z dziećmi, które chcą wejść w interakcje z obcym psem. Na szczęście rodzice świadomi zagrożenia powstrzymują zapędy dziecka. No dobrze ale czy na prawdę dziecko nie może podejść do obcego psa? Czy musimy zaszczepić w nim lęk przed zwierzęciem, które żyje wśród ludzi od 15 tysięcy lat? Jeśli nie chcesz budować uprzedzeń do psów zastosuj trzy proste kroki:

Naucz dziecko by pytało Ciebie o zgodę

To w zasadzie dobre ćwiczenie wychowawcze dla Twojego dziecka. Dziecko wie kto dowodzi, wie, że warto zapytać i może liczyć na spełnienie prośby. Jeśli dziecko zapyta najpierw Ciebie to masz szanse ocenić psa. Jeśli jest spokojne, nie ma w pysku zabawki, nie szczeka, nie ciągnie jak oszalałe a właściciel wygląda na ogarniającego zwierzaka to możesz przejść do następnego kroku.

Zapytaj opiekuna psa

Tu także możesz poćwiczyć z dzieckiem pewność siebie i nie wstydzenie się. Dziecko może samo zapytać się właściciela czy może podejść bliżej do psa, czy może je pogłaskać a gdy jest starsze rzucić patyk. Opiekun psa ma wtedy czas na zastanowienie się, czy jego pies jest na tyle spokojny, że nie ma problemu z pogłaskaniem. Albo przeciwnie wyjaśni, że już tyle razy był głaskany, że ma dość lub nie lubi dzieci i po prostu można podejść bliżej ale nie za blisko. Powodów może być naprawdę wiele. Gdy już wiesz, że możesz podejść z dzieckiem do psa możesz przejść do trzeciego kroku.

Zapytaj psa!

Nie masz się co śmiać. Jeśli dziecko pozna imię psa i zwróci się bezpośrednio do niego zobaczysz jak zareaguje pies i razem z opiekunem zadecydujecie co dalej. Pies gdy usłyszy ton głosu może od razu ruszyć do dając znać całym sobą, że tego chce. Może też pochylić głowę i wychylić się trochę do przodu to znak, żeby nie podchodzić. Jeśli nie widzisz entuzjazmu w psie to lepiej nie podchodź. Wytłumacz dziecku, że pies nie chce być dotykany. To świetna lekcja dla młodego człowieka, wie że nie zawsze może osiągnąć swój cel. Możesz także przełożyć to na interakcje wśród ludzi gdzie też nie zawsze chcemy by ktoś wchodził z nami w interakcje i tak jak pies mamy także my do tego prawo

Przytulanie psa przez dziecko

Aby interakcja z psem była bezpieczna ważne jest by cieszyła nie tylko Twoje dziecko ale była też przyjemna dla psa. Naukowo stwierdzono, że psy stresują się gdy są przytrzymywane, obejmowane i odbierana jest im możliwość swobodnego ruchu. Dlatego naucz swoje dziecko by nie obejmowało psa i nie przytulało się do niego. Nawet jeśli Twój pies toleruje takie obejmowanie i nie przejawia agresji to w przyszłości może się to bardzo łatwo zmienić np. gdy pies będzie chory czy obolały. Zamiast tego naucz dziecko głaskać psa.

Jak głaskać psa?

Jak tylko Twoje dziecko będzie chciało głaskać psa musi także dowiedzieć się od Ciebie jak to robić? Głaskanie psa polega na spokojnym kontakcie jednej dłoni człowieka i wolnym, spokojnym przesuwaniu jej z włosem, po ciele psa. Nie pozwalaj na poklepywanie, ciągnięcie za uszy czy łapy. Poza tym ważne jest by dziecko wiedziało, że taka interakcja z psem nie może trwać zbyt długo w zasadzie po kilku ruchach należy przerwać. Po kilku sekundach głaskania zrób przerwę i zobacz co na to odpowie pies. Jeśli chce więcej to na pewno da ci o tym znać jeśli odejdzie to ok nie przywołuj nie przymuszaj.

Gdy dziecko(już trochę starsze) chce pogłaskać własnego psa to także powinno zapytać psa czy ma na to ochotę. Warto nauczyć je by stanęło w pewnej odległości poklepało się po udzie lub wesoło klasnęło dłońmi i przywołało psa. Pies może wtedy odmówić interakcji lub poprosić o nią podchodząc. W przypadku mniejszych dzieci to rodzic powinien w towarzystwie dziecka przywołać psa i tym samym zapytać o zgodę. Takie przywołanie nie jest testem na posłuszeństwo jeśli pies nie chce niech nie podchodzi. Pies może nie mieć po prostu ochoty w danym momencie na kontakt. Warto spróbować po pewnym czasie przywołać psa do dziecka

Gdzie głaskać psa?

Unikaj głaskania po głowie, okolicach oczu, nosa i warg na głowie psa. Nie pozwól dziecku na łapanie za łapy psa, ogon czy okolic genitaliów. Możesz psa lekko podrapać za uchem czy pod pyskiem i na klatce piersiowej. Najlepiej głaskać psa długimi ruchami po boku jego ciała. Unikaj głaskania grzbietu gdyż może on boleć szczególnie starsze psy i reakcja w momencie poczucia bólu może być zbyt gwałtowna dla dziecka.

Kark zwróć szczególną uwagę by dziecko nie głaskało psa po karku gdy jest na nim obroża. Nie pozwól także na nawet delikatne łapanie za obrożę czy próby „zarządzania” psem poprzez chwyt obroży. Szczególnie gdy chodzi o głaskanie obcego psa.

Czy można całować psa?

Pomijając wiele aspektów zdrowotnych to zbliżanie twarzy dziecka do pyska psa nie jest mądrym pomysłem. Jest to w sumie zaproszenie do zdenerwowania psa i wywołania w nim reakcji obronnej. Szczególnie gdy pies wcześniej był oduczany warczenia czy obszczekiwania dzieci. Mniejszego lub większego ugryzienia można w zasadzie być pewnym gdy twarz dziecka zbliży się do pyska szczeniaka. Młode psy w zasadzie wszystko co mogą, próbują ogarnąć pyskiem i zębami.

Zabawy psa z dzieckiem

Wspólna zabawa psa z dzieckiem to dobry sposób na budowanie wzajemnych relacji. Taka zabawa musi być oczywiście przyjemnością dla obydwu stron. W przypadku małych dzieci zabawa z psem będzie raczej towarzyszeniem i obserwowaniem rodzica jak bawi się z czworonogiem. Trudno by dziecko bawiło się nawet z niewielkim psem szarpakiem. Ryzyko złapania w trakcie zabawy za dłoń jest po prostu zbyt duże.

Dobrze by pies potrafił i chciał wykonać podstawową komendę typu siad wydaną przez dziecko.

Zabawa w ganianego

Ta zabawa polega na tym, że dziecko chowa w kieszeni kilka smaczków. Następnie woła psa, szybko kładzie smaczka na podłodze i odbiega parę metrów dalej by znowu położyć smaczka i odbiec w innym kierunku. Taka zabaw dziecka z psem ma wiele korzyści dla czworonoga i opiekunów. Po pierwsze dziecko, które często dla psa jest mało przyjemnym towarzystwem zaczyna ma mieć wartość i dostarczać mu pożądane pożywienie. Dodatkowo pies uczy się nie skakania na dziecko czy podgryzania ponieważ skupia się na tym gdzie kładzione jest jedzenie, a ewentualne skoczenie na dziecko czy złapanie zębami kończy zabawę i dostęp do smaczków. Podpowiedź: Jeśli pies jest szybki to warto by dziecko położyło więcej niż jeden przysmak na ziemi tak by pies chwilkę poszukał czy powęszył za drugim a dziecko miało czas na odbiegnięcie. Gdy pies jest wolniejszy od dziecka warto by mały człowiek dał szansę psu i trochę zwolnił lub nie odbiegał za daleko.

Szukaj smaczka

W tej aktywności dziecko ukrywa w zasięgu nosa psa smaczki gdy ten nie widzi. Następnie woła psa i stara się nakłonić psa do odnajdywania smaczków. Po kilku razach wesołej zabawy może okazać się, że pies na samą komendę szukaj przeszuka całe pomieszczenie w poszukiwaniu smaczka. Jest to idealny wstęp do psiego noseworku. Podobnie jak w zabawie wyżej pies zaczyna dostrzegać w młodym opiekunie wartości i lepiej skupi na nim swoją uwagę. W końcu to dziecko wie gdzie są nie odnalezione smaczki i na koniec zabawy powinno mu wskazać te miejsca.

Goń smaczka

To kolejna zabawa dzięki której zwiększa się więź między dzieckiem a psem. Dodatkowo pies uczy się posłuszeństwa w stosunku do dziecka. Gonienie smaczka polega na tym, że dziecko trzyma w ręku kilka przysmaków lub kawałków suchej karmy. Wydaje komendę np. siad a gdy pies siada mówi „dobry pies” i rzuca smaczka parę metrów od psa. Taka zabawa nie może trwać zbyt długo. Także ilość jedzenia nie może być zbyt duża by pies nie biegał coraz to bardziej najedzony.

Gra w piłkę

W tej zabawie potrzebna będzie miękka piłka. Dodatkowo musi ona być na tyle duża by pies nie miał możliwości połknięcia jej. Cała zabawa polega na tym by przywołać psa do siebie wydać psu znaną mu komendę (siad, waruj, łapa) i wykopać piłkę tak by nie trafić nią psa. Gdy pies ruszy w pogoń za piłką dziecko także może pobiec za psem. Gdy pies wróci z piłką do młodego opiekuna pada pochwała, komenda i ponowne kopnięcie piłki.

Idź do…

Inną fajną zabawą angażującą całą rodzinę jest odsyłanie. Nauka zabawy wygląda tak, że cała rodzina jest w jednym pomieszczeniu i jedna osoba wydaje komendę „Idź do ….” i pada imię domownika. Następnie wywołany domownik woła psa do siebie, mówi siad chwali psa i wydaje nagrodę (zabawka lub przysmak) i znów wydaje komendę „idź do…” i sytuacja się powtarza. W kolejnych etapach już nie będzie trzeba wołać do siebie psa, a w kolejnych domownicy mogą rozejść się po mieszkaniu czy ogrodzie. Taka zabawa to świetna nauka przywołania psa, trenowania jego umysłu no i budowaniu więzi całej rodziny z psem i sobą na wzajem.

Oczywiście nie są to wszystkie zabawy. Jeśli masz swoje wypróbowane aktywności wspomnij o nich w komentarzach.

Bezpieczna zabawa dziecka z psem

Bezpieczna zabawa to nadzorowana zabawa. Jako dorosły angażuj się w zabawy dziecka z psem. Dzieci często mają tendencję do tracenia cierpliwości i nadużywania siły. Szczególnie siłowe zmuszanie psa do wykonania polecenia może wywołać reakcję na której nikomu nie zależy.

Posłuszeństwo i zasady domowe

Bardzo dobrym zajęciem by zwiększyć więź i bezpieczeństwo relacji psa z dzieckiem. Jeśli pies nie chce wykonać poleceń dziecka konieczny może okazać się tzw. transfer autorytetu. Aby go wykonać dziecko najpierw wydaje komendę psu w towarzystwie osoby której pies się słucha gdy komenda nie zostaje wykonana o to samo prosi osoba dorosła. Gdy pies wykona polecenie jest chwalony, dostaje smaczka następnie dziecko powtarza komendę a w razie braku jej wykonania czeka ciut dłużej na zaprezentowanie jej przez psa.

Zasady domowe, to zbiór reguł które mogą ale nie muszą być wprowadzane do środowiska psa. Szczególnie gdy pies jest zrównoważony i nie ma z nim większych problemów. Jednak w przypadku dzieci warto jest je wprowadzić. Dzięki nim pies otrzyma prosty komunikat, że z dzieckiem należy się liczyć i nie może ono być ignorowane przez psa. O zasadach domowych pisaliśmy w artykule Zasady domowe dla psa.

Czego nie może robić dziecko z psem

  • Budzić psa i zaczepiać go gdy odpoczywa (w posłaniu lub poza nim)
  • Bić, ciągnąć, szarpać, poklepywać
  • Nie może podchodzić do jedzącego psa, sprawdzać czy można mu mieszać w misce etc.
  • Przytulać psa, obejmować go czy nie dawać opcji odejścia
  • Dziecko nie może ignorować sygnałów wysyłanych przez psa. Pokazanie zębów, kłapnięcie, szczekanie na dziecko powinno natychmiast zakończyć interakcje z psem
  • Męczyć psa. Chodzi tu o czas jaki dziecko spędza z psem. Pies po interakcji z dzieckiem ni może być wyczerpane psychicznie czy fizycznie.

Czy mogę zostawić dziecko z psem?

Małych dzieci nie należy zostawiać sam na sam z psem. Stosuj zawsze zasadę ograniczonego zachowania nawet jeśli Twój pies to największy miłośnik dzieci, który zawsze jest skory do zabawy i miziania.

Czy dziecko może bawić się z psem?

Jak najbardziej TAK! Jednak do pewnego momentu ta zabawa powinna być zawsze nadzorowana przez dorosłą osobę. Jest wiele zabaw, które świetnie budują relację między człowiekiem a psem i które sprawiają, żer ta dwójka staje się kumplami na całe życie.

Kiedy kończyć zabawę dziecka z psem?

Gdy tylko pies da znać, że ma dość kontaktu z dzieckiem. Jeśli odchodzi, idzie do siebie na legowisko. Bezwzględnie kończymy gdy pies pokazuje zęby, jeży się, obszczekuje małego człowieka.

Czy zabawa psa z dzieckiem jest bezpieczna?

Tak jeśli pies toleruje dzieci i zabawa jest kontrolowana. Do tego dziecko nie może męczyć psa, szarpać go czy ciągnąć smyczą czy za uszy lub ogon.

Czy dziecko może przytulać psa?

Zdecydowanie NIE! Obejmowanie i unieruchamianie psa jest dla niego bardzo stresujące. Czasem psy tolerują takie zachowanie jednak pies może zawsze zareagować w nieprzewidywalny sposób na takie przytulanie.

Dodaj komentarz