Jak oduczyć psa skakania na przywitanie? Prosta metoda nr1

Na poniższym filmiku zobaczysz jedną z metod oduczenia psa skakania na przywitanie lub zabawie. Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego jak oduczanie psa danego zachowania. Jest za to uczenie psa nowego zachowania, które ty akceptujesz w miejsce tego niechcianego. Taką zasadę zastosowano tutaj.

Jest to jedna z metod oduczania psa skakania na przywitanie. Dobrze by Twój pies potrafił już siadać na komendę. Tutaj jednak nie wydajesz psu żadnych komend. Pies w swej naturze dąży do tego by zachowanie, które prezentuje było dla niego jak najbardziej opłacalne. Nagrodą za zachowanie może być uwaga opiekuna, pogłaskanie, zabawa czy smaczek. Dlatego zanim zaczniesz oduczać psa skakania przeczytaj następujące zasady:

Pies skacze na przywitanie – nic nie mów!

Jedną z nagród dla psa jest Twoja uwaga. Często nieświadomie nagradzasz psa mówiąc do niego. Dla psa naprawdę nie ma znaczenia czy mówisz „przestań”, „nie wolno”, „nie skacz” itd. Zanim pies zrozumie o co ci tak naprawdę chodzi będzie to odbierał jako nagrodę. Może ona być dla niego na tyle cenna, że będzie wstanie znieść Twój uniesiony głos czy irytację.

Wydzieranie się na psa na pewno sprawi, że pies od Ciebie odejdzie. Wraz z tym odejściem będzie odchodzić jego zaufanie do Ciebie, więź i miłość. Dlatego przeczytaj poniższe rady i obejrzyj filmik instruktarzowy

Nie wydawaj także komendy siad czy innej. Dlaczego? Ano dlatego, że szybko wytworzysz w psie rytuał. Będzie składać się na niego: skok, komenda siad i pochwała. Nie uprzedzaj także skoku psa jakimiś komendami. Możesz wejść do domy zamyślonym, możesz rozmawiać przez telefon. To pies ma pamiętać, że się nie skacze się na przywitanie, a nie ty.

Pies skacze – nie odpychaj

Dla psa odepchnięcie go rękami to świetna zabawa. W momencie gdy odpychasz psa gdy ten na Ciebie skacze to tak jak by zapraszać go do zabawy. Psy uwielbiają się bawić i często sama zabawa jest nagrodą tak więc tylko będziesz upewniać w psie przekonanie, że skakanie jest ok.

Jak oduczyć psa skakania?

Zobacz co na tym filmie robi Robert Carbal. Gdy tylko szczenię skacze na nogi trenera ten wykonuje tylko i wyłącznie ruch do przodu. Nic nie mówi, nie gestykuluje. Tylko i wyłącznie wywiera presję swoim ciałem na psa. Gdy ten ustępuje i prezentuje oczekiwane zachowanie (siad) natychmiast dostaje pochwałę i nagrodę w postaci smakołyka. Jeśli nie zależy Ci by pies usiadł możesz nagrodzić go za samo zaprzestanie skakania i np. stanie przed Tobą.

Ile zajmuje oduczenie psa skakania?

Pamiętaj, że oduczenie psa skakania nie zajmie Ci 3 czy 4 minut tak jak na filmiku. Na nim masz pokazane tylko ćwiczenie, które musisz wykonywać regularnie. Nie forsuj za bardzo psa. Gdy pies po jakimś czasie, gdy już wydaje się, że wie o co chodzi i tak skoczy to spokojnie powtórz ćwiczenie i nagródź za pożądane zachowanie. Po pewnym czasie przestaniesz pamiętać o tym, że pies kiedykolwiek na ciebie skakał. Takie ćwiczenia powinni robić wszyscy domownicy. Jeśli to poinstruuj i poproś także swoich gości o krótki trening z psem. Pies zrozumie wtedy, że opłaca się nie skakać na wszystkich.

Jak nagradzać psa?

Na początku nagradzaj psa słownie i dawaj smaczka. Wraz z postępem nauki zaczynaj wprowadzać element losowości w ilości dawanych smaczków. Raz dawaj jeden raz trzy a innym razem tylko pochwal słowem. Pies o wiele chętniej trenuje gdy nie do końca wie jaka nagroda go spotka. Jeśli pies woli pracować w zamian za zabawkę a nie jedzenie to używaj zabawek.

Dlaczego pies skacze na człowieka?

Pies po prostu w ten sposób okazuje emocje. Cieszy się na Twój widok, chce być jak najbliżej Ciebie, polizać cię po twarzy(zachowania pierwotne) i obwąchać by dowiedzieć się gdzie byłeś i co robiłeś.

Jak oduczyć psa skakania?

Nie jest to trudne. Najważniejsze to nie reagować na niewłaściwe zachowanie psa, a gdy tylko ten zaprezentuje jakieś pożądane zachowanie(np. usiądzie) należy go pochwalić i nagrodzić.

Co powiedzieć, żeby pies nie skakał?

Nic! Mówiąc do psa mimowolnie go nagradzasz. Tym bardziej nie krzycz na psa. Pies doskonale zrozumie, że robi źle gdy zaczniesz krzyczeć i go wystraszysz. Najprawdopodobniej odejdzie od Ciebie ale jednocześnie utracisz część jego zaufania i miłości.

Pies skacze na gości-co robić?

Zapoznaj się z opisaną tu metodą uczenia psa nieskakania. Przed przybyciem gości zostaw przed drzwiami dwa-trzy smaczki i poinstruuj ich jak się zachować gdyby pies skoczył na przywitanie. Możesz także potrenować z sąsiadami.

Dodaj komentarz