Naturalny gryzak dla psa – 6 powodów dla których warto go podawać

Gryzienie, rozgryzanie czy żucie to naturalne potrzeby naszych psów. Możliwość prezentowania takich zachowań wpływa na ich rozwój, zarówno fizyczny jak i emocjonalny. Nie pozostaje także obojętne na ogólny dobrostan naszych czworonogów. Dlatego warto wprowadzić do jadłospisu naszego psa naturalne gryzaki.

Wybór na rynku jest ogromny – od naturalnych fragmentów ciał różnych zwierząt po przetworzone gryzaki w różnych kształtach i kolorach.

W tym wpisie poza powodami, dla których warto dawać psom gryzaki, znajdziecie też wskazówki jak w zależności od przeznaczenia, wybrać te najlepsze.

Według mojej opinii warto podawać psu jedynie naturalne, nieprzetworzone gryzaki, które w przypadku połknięcia nie poranią go od wewnątrz i pies będzie w stanie je strawić. Odradzam wszelkie kije, drewniane kołki czy wysoko przetworzone prasowane ścięgna itp.

Wiek szczenięcy

Jest to okres szczególnie ważny w życiu psa. Błędy popełnione w pierwszych tygodniach życia psa mogą ciągnąć się za nim przez całe życie i mieć ogromny wpływ na to, jak zachowuje się pies, jak jest postrzegany i jakie stawiane będą mu ograniczenia.

W pierwszych tygodniach psa w nowym domu świetnie sprawdzą się dosyć miękkie gryzaki naturalne dla psa typu uszy, cieńsze skóry. Doskonałe będą też żwacze lub jelita wołowe. Najlepiej gdy kupisz kilka różnych gryzaków i sprawdzisz ile czasu zajmie psu rozpracowanie konkretnego i czy nie jest on najzwyczajniej za duży dla psa.

Tutaj ważna uwaga. Nigdy nie dawaj psu gryzaka aby odwrócić uwagę psa od gryzienia rąk. Dlaczego jest to takie ważne, przeczytasz w artykule Szczenię podgryza ręce. Co robić a czego nie.

Podawanie psu gryzaków w wieku szczenięcym jest też bardzo ważne z punktu widzenia budowy i rozwoju uzębienia psa. Pamiętaj jednak by nie pozostawiać szczenięcia z gryzakiem bez nadzoru. Obserwuj czy pies nie ma tendencji do połykania zbyt dużych kawałków. Sprawdzaj też czy gryzak nie jest zbyt twardy i czy nie rani dziąseł psa. Jeśli tak jest, to zamień psu gryzak na bardziej miękki. Nie zabieraj psu ot tak ulubionego przedmiotu. Pies może nauczyć się w ten sposób bronić zasobów.

Uspokojenie

Pies w swoim codziennym życiu powinien być wolny od bólu i lęku. Jednak często jest inaczej. W pracy nad emocjami psa warto, zanim sięgnie się po farmakologię, podać psu gryzak. Warto obserwować psa tak by nie wszedł na zbyt wysokie wartości stresu i już zawczasu podać mu taki smakołyk, który pomoże mu zejść z emocji. Tutaj dobre mogą okazać się twarde kawałki skór np. wieprzowa skóra z głowy.

Problemy behawioralne

Jeśli borykasz się np. z lękiem separacyjnym lub wprowadzasz klatkę kennelową to podawanie w tym czasie takich „czasoumilaczy” może znacznie przyspieszyć proces nauki pozostawania samemu.

Nagradzanie

Gryzaki mogą być dla Twojego psa po prostu nagrodą. Taka nagroda, która szybko się nie kończy a dodatkową przyjemnością jest sama czynność rozgryzania będzie miała ogromną wartość dla naszego kudłatego przyjaciela. Świetnie sprawdzi się też jako nagroda odroczona.

Psy pracujące

Jeśli chcesz trenować ze swoim psem sporty obronne, to podawanie mu twardych gryzaków będzie wpływać bezpośrednio na siłę jego zgryzu. Takie twarde gryzaki to np. kopyta wołowe, rogi i poroża zwierząt. W przypadku profesjonalnego treningu samo gryzienie twardych przedmiotów to trochę mało ale będzie to z pewnością dobry element treningu, który można przerabiać w codziennym życiu psa bez aranżowania specjalnych treningów.

Wartości odżywcze

Poza wpływam na emocje psa i jego zgryz naturalne, nieprzetworzone gryzaki dostarczają także wiele mikroelementów i innych wartości odżywczych. Jeśli kupisz gryzaki w profesjonalnym sklepie dostaniesz pełną informację o składzie gryzaka.

Gryzak dla psa – bezpieczeństwo

Na koniec kwestie bezpieczeństwa. Tutaj mamy dwa aspekty. Pierwszy to aspekt zdrowotny. Pamiętaj aby nie podawać psu gryzaków bez ograniczeń. Bardzo często gryzaki (szczególnie suszone) są bardzo kaloryczne.

Po drugie sierść czy fragmenty piór mogą prowadzić do problemów jelitowych i rozwolnienia. Dlatego najlepiej podawaj w jednym czasie jeden rodzaj gryzaków (z jednego gatunku zwierzęcia), tak aby łatwo wykluczyć źródło ew. dolegliwości.

Na początku podawania danego rodzaju gryzaka obserwuj czy Twój pies nie ma tendencji do połykania dużych kawałków. Jeśli tak, to konieczne będzie uczenia psa spokojnego rozgryzanie przekąski. Unikniesz w ten sposób możliwości zadławienia się.

Bronienie zasobów może pojawić się, gdy z różnych powodów będzie trzeba zabrać psu gryzak. Dlatego ucz psa, że odebranie mu gryzaka oznacza tylko chwilową przerwę lub wymianę na coś innego. Dlatego miej zawsze schowane coś na podmianę, najlepiej śmierdzącego, czego pies wcześniej nie jadł ale co jest miękkie i z czym pies sobie w miarę szybko sobie poradzi.

Jeśli pies ma problem z otoczeniem gdy dostaje gryzak, podawaj mu takie, które pies da radę rozpracować w kilka, kilkanaście minut, a w tym czasie Ty zapewnij mu spokój.

Dodaj komentarz