Naucz psa patrzenia w oczy

Umiejętność patrzenia w oczy opiekuna to jedna z podstawowych rzeczy jaką powinien umieć Twój pies. Jest to też solidny fundament do dalszej nauki jakichkolwiek komend czy sztuczek. Pies, który potrafi patrzeć w oczy łatwiej skupia się na przewodniku, chętniej podejmuje naukę, a co za tym idzie szybciej się uczy. Poniższy film pokazuje naukę szczenięcia, jednak nigdy nie jest za późno by uczyć psa tej umiejętności.

Dodatkowo patrzenie w oczy buduje ogromną więź psa z człowiekiem i człowieka z psem. Po nauczeniu tego psa Twoja relacja z czworonogiem przejdzie na zupełnie inny poziom!

Gdy w przyszłości będziesz spacerować z psem i zawołasz jego imię, a on odwróci łeb do Ciebie i zapyta rozumnym spojrzeniem „Co mam zrobić szefie?” to przypomnisz sobie tą lekcję:)

Pod filmem komentarz do ćwiczeń.

Miejsce ćwiczeń

Jak zwykle w każdym treningu psa na początku nauki danej komendy wybieramy miejsce nudne dla psa. Bez zapachów, zabawek czy czegokolwiek co mogło by psa rozproszyć. Wybierz miejsce na uboczu, gdzie masz pewność, że nie pojawią się inne psy czy ludzie. Płot lub żywopłot, który zasłania to, co dzieje się w oddali też będzie bardzo pomocny. Brak rozpraszaczy pozwala psu na szybszą naukę, a Ciebie uchroni przed frustracją, gdy pupil zacznie interesować się czymś innym.

Czy można uczyć psa w mieszkaniu? Tak, mieszkanie to także idealne miejsce na pierwszy etap nauki psa. Pamiętaj jednak, że wychodząc z psem na dwór by przećwiczyć daną komendę, powinno się obniżyć wymagania wobec psa. To co pies idealnie robi w domu, na dworze może być dla niego trudne do wykonania. Przede wszystkim samo słuchanie Ciebie może być mało atrakcyjne dla psa w porównaniu z tym, co oferuje otoczenie. Chęć powąchania czegoś czy zabawy kijem może znaczyć dużo więcej dla psa niż smaczki w Twojej kieszeni. Jeśli pies rozprasza się na podwórku, spróbuj poćwiczyć najpierw przy otwartych drzwiach mieszkania na korytarz czy na samym korytarzu. Pamiętaj, że dla psa wielką różnice robi kontekst wykonywanej komendy. Siad dla psa jest czymś innym gdy przed nim stoisz, a czym innym gdy jesteś 2-3 metry dalej. Ćwicz wszelkie komendy i sztuczki w różnych miejscach, a pies zrozumie o co Ci chodzi.

Smycz

Na filmie smycz leży na ziemi i służy jedynie asekuracji na wypadek gdyby szczenię postanowiło się oddalić. Jeśli Twój pies nie jest jeszcze wystarczająco spokojny i skupiony na Tobie to trzymaj smycz w ręku. Nie używaj jej jednak do zwracania na siebie uwagi psa. Nie szarp jej nawet najdelikatniej.

Jeśli pies jest zbyt mocno rozbrykany i nieskupiony na Tobie to odpuść to ćwiczenie i ćwicz inne metody skupienia psa na sobie.

Szybka reakcja

Jest to dosyć kluczowa umiejętność w tym ćwiczeniu. Umiejętność, którą musisz posiadać Ty, a nie pies. Za każdym razem gdy masz ręce rozłożone na boki, a pies spojrzy na Ciebie to zaznacz ten fakt (głośne i pełne entuzjazmu TAAK!) po czym szybko daj nagrodę.

Mówienie do psa

Zauważ, że trener cały czas mówi do psa, ale nie wydaje mu specjalnych komend. Samo imię czy inne zwrócenie się do niego powinno spowodować, że pies spojrzy na Ciebie. Pies na filmie siada sam z siebie. Tak mu jest po prostu łatwiej spojrzeć na przewodnika. Jeśli Twój pies stoi czy kładzie się, to ok. Nie o to przecież chodzi w tym ćwiczeniu by pies usiadł i patrzył się w nas bez ruchu.

Ton głosu jest zawsze spokojny i gdy tylko pies spojrzy w oczy mamy większy entuzjazm przewodnika, a za nim idzie nagroda.

W momencie gdy pies przechodzi z boku trenera, ten odwraca się do niego i kontynuuje naukę. Nie wymusza na psie jakiegokolwiek posłuszeństwa. Zawsze jeśli to możliwe pomagaj psu w treningu, naprowadzaj go. Nie wymagaj by pies sam z siebie dochodził o co Ci chodzi. Generowanie sytuacji, w której pies może popełnić błąd, tylko po to by go skorygować i powtórzyć ćwiczenie nie jest metodą na naukę psa.

Emocje psa

Staraj się zachować opisany powyżej sposób komunikacji ze swoim psem. Zbyt energiczne mówienie, podkręcanie psa po to by w końcu na nas spojrzał zaprowadzą Cię w ślepy zaułek. Takie pompowanie emocji w psa przy każdym ćwiczeniu finalnie może doprowadzić do tego, że Twój pies nie będzie w stanie zachowywać się spokojnie w Twoim towarzystwie.

Cierpliwość

Cały film trwa dwie minuty, a pies na nim dosyć szybko łapie o co chodzi. Pamiętaj, że filmiki na YT zawsze mogą być pewną grą i kreowaniem wizerunku siebie jako doświadczanego trenera i psa jako niezwykle pojętnej istoty. Często zanim taki filmik powstanie jest on poprzedzony ćwiczeniami. Tak więc jeśli Twój pies nie bardzo chce spojrzeć na Ciebie po kilkunastu minutach, to masz do wyboru kilka rozwiązań:

  • Czekasz cierpliwie z rozłożonymi rękoma. Daj znać psu, że masz w ręku cos dobrego. Ostentacyjnie wyjmij smaczek z kieszeni i pokaż psu. Możesz też dać mu go za friko w ramach rozpoczęcia nauki.
  • Zmień lokalizację na bardziej sprzyjającą psu. Gdzieś, gdzie częściej łapiecie kontakt wzrokowy np. w mieszkaniu, blisko legowiska psa.
  • Przestań ćwiczyć ale miej smaczek zawsze przy sobie i obserwuj psa np. w domu. Gdy tylko zerknie na Ciebie powiedz TAAAK! i daj nagrodę. 2-3 razy i pies załapie o co chodzi:)

Dodatkowe korzyści

Na filmie Robert Cabral nie wymaga w zasadzie niczego od psa. Gdy pies na niego skacze zupełnie to ignoruje. Nie odpycha psa, nie podnosi głosu. Pies siada i czeka sam z siebie. Poza samą nauką patrzenia w oczy pies uczy się także:

  • Skakanie na człowieka nic nie daje. Więcej korzyści otrzymuje gdy usiądzie. Trener zaczyna do niego mówić, a w pewnym momencie daje smaczek. Pies podświadomie zrezygnuje ze skakania na Ciebie czy pozostałych domowników i nawet nie odnotuje tego, że się czegoś nauczył.
  • Spokój. Pies tym ćwiczeniem zaczyna także panować nad swoimi emocjami. Siada, wpatruje się w zaciśnięte dłonie, po chwili gdy nic się nie dzieje przenosi swój wzrok aż trafi na Twoje oczy i dostaje nagrodę. Kolejne powtórzenie tego ćwiczenia to jeszcze lepsze panowanie nad emocjami.

„Jack pott” czyli nagradzanie psa

Za każdym razem gdy pies wykona zadanie chcemy mu dać smaczek. Czy coś w tym złego? Nie! Ale aby zwiększyć zaangażowanie psa, przyspieszyć jego naukę warto zróżnicować nagrodę. Możesz dawać smaczków raz więcej raz mniej, a czasem w ogóle. Samo pogłaskanie psa i czułe słowo także działają jak nagroda. Takie hazardowe podejście w nagradzaniu psa sprawi, że pies nigdy nie będzie wiedział czego może się spodziewać w zamian za spojrzenie Ci w oczy. A to przyspieszy naukę tej, jak i kolejnych komend.

Jednak nie próbuj oceniać psa i uzależniać ilości smaczków od prędkości czy innych czynników. To akurat nie ma wpływu na wyniki w nauce Twojego czworonoga.

Czy mogę patrzeć psu w oczy?

Jeśli jest to Twój pies to tak. Psu, którego nie znasz NIE!
W momencie gdy patrzysz swojemu psu w oczy zarówno u Ciebie jak i u niego wydziela się hormon przywiązania Oksytocyna. Ten sam hormon wydzielany jest w momencie gdy rodzi się dziecko.

Obcy pies takie patrzenie w oczy może jako chęć konfrontacji. Co może w przypadku odważniejszych psów doprowadzić do ataku.

Jak nauczyć psa by patrzył na mnie

Po to został stworzony ten artykuł. Zobaczysz tutaj krok po kroku jak sprawić by pies patrzył na Ciebie gdy wypowiesz jego imię.

W jakim wieku mogę uczyć psa?

W zasadzie w każdym wieku możesz czegoś nauczyć psa. Wystarczy odrobina cierpliwości, smaczek i jasna komunikacja z psem.

Jak nagradzać psa?

Na początku nauki za każdym razem, potem wprowadzaj losowość co do wielkości nagrody jak i w ogóle dawania smaczka za wykonanie zadania. Gdy pies nie dostanie nic za zrobienie czegoś przy kolejnej próbie postara się bardziej by tylko dostać nagrodę.

Jack Pott czyli nagroda, której pies się nie spodziewa. Gdy wydasz psu jakąkolwiek komendę za którą raz na jakiś czas dostanie nie jeden smaczek ale całą garść lub coś wyjątkowego(kawałek parówki czy surowego mięsa) to będzie on dużo chętniej z Tobą pracował.

Jak kontrolować emocję u psa

Jednym z ćwiczeń pomagającym opanować emocje u psa jest nauka patrzenia w oczy. Pies nauczony przez kilka sekund skupienia się na oczach przewodnika o wiele szybciej się wycisza i lepiej wykonuje polecenia.

Dodaj komentarz