Na poniższym filmie zobaczysz jedną z metod uczenia chodzenia psa na smyczy. Pojęcie chodzenia na luźnej smyczy nie jest tożsame z chodzeniem przy nodze. Tego uczy się inaczej. Zobacz jak luźnej smyczy uczy Larry Krohn, jeden z lepszych amerykańskich trenerów psów.
Ta metoda uczenia psa nie jest jedyną słuszną. W zależności od predyspozycji psa możesz się nią posłużyć by Twój pies chodził elegancko na smyczy, a dla Ciebie spacer był czystą przyjemnością.
Oglądając ten film zwróć uwagę na elementy, które nie zawsze muszą być oczywiste.
Spis treści
Spokojne czekanie na wyjście z budynku
Pies spokojnie czeka na wyjście z budynku. Nie wybiega, nie przepycha się. Pies nie może także siedzieć i czekać na wyjście tak, jak by był w blokach startowych. Twój pupil musi być po prostu zrelaksowany i spokojnie czekać na wyjście. Spacer i trening zaczyna się jeszcze w domu, przed założeniem obroży.
Miejsce treningu
Jest to zwykły betonowy podjazd przed budynkiem. Szukaj na swoje treningi podobnych miejsc. Plac bez zapachów czy innych rozpraszaczy to idealne miejsce. Czym nudniej dla psa tym lepiej. Na bardziej wymagające miejsca jeszcze przyjdzie czas.
Marker nagrody i komenda zwalniająca
Marker nagrody to nic innego jak sygnał dla psa, który jest zapowiedzią nagrody. Można to być dźwięk klikera lub cmoknięcie. Jest to złożony temat, któremu poświecimy osobny post.
Komenda zwalniająca to taka, po której pies nie musi się już na Tobie skupiać, może zająć się sobą i tym co umie najlepiej, czyli byciu psem. Jest to niezwykle ważna komenda, którą wielu ludzi po prostu pomija.
Presja
Zauważ, że Larry, który jest wielkim chłopem w żadnym momencie nie szarpie się z psem. Krótka bo około 2m smycz służy jedynie do delikatnego zaznaczania i kierowania psem. Zauważ także, że pies jest na zaciskowej obroży. Taką obroże musisz stosować bardzo odpowiedzialnie. Jeśli nie masz doświadczenia lub łatwo tracisz cierpliwość używaj tylko i wyłącznie płaskiej obroży. Na filmie obroża zaciskowa jest założona luźno, a nie wysoko za uszami więc działa jak zwykła płaska obroża.
Na filmie zobaczysz, że delikatne pociągniecie za obroże powoduje ruch psa. Gdy tylko pies rusza w kierunku jaki określa smycz następuje marker nagrody (radośnie wypowiedziane YES) po czym z sakiewki dawana jest nagroda. Pamiętaj – delikatna presja smyczą!
Marsz i zmiana jego kierunku
Zwróć uwagę na całkiem dziarskie tempo marszu i szybki zwrot o 180°. Na filmie mamy już całkiem dobrze ułożonego psa, który kontroluje gdzie jest opiekun. Na początku treningu pies będzie dalej szedł przed siebie, gdy Ty już zawrócisz. Pamiętaj by nie szarpać psa gdy ten się zagapi i pójdzie dalej prosto. Po kilku takich nawrotkach pies będzie coraz bardziej się pilnował.
Gdy już osiągniesz pewien poziom nauczenia psa możesz robić zwroty o 90° tak by pies jeszcze bardziej zwracał na Ciebie uwagę.
Chodzenie przy lewej
Nie ma większego znaczenia po której stronie chodzi pies. Jest to Twój wybór. W filmie zobaczysz ciekawe ćwiczenie polegające na uczeniu psa ruchu do przodu tylko za lewą nogą.
Zwróć uwagę, że ruch prawą i lewą nogą jest stanowczy. Dodatkowo by pomóc psu zrozumieć o co chodzi w ćwiczeniu wykrok jest przerysowany i dobrze zaznaczony (tupniecie i większy niż normalny ruch nogi przy chodzeniu). Zauważ, że pies nie jest szarpany. Możesz też zauważyć, że bardzo często jest nagradzany zarówno słowem, jak i smaczkiem.
Jest to dosyć trudne na początku dla psa by zrozumiał, o co nam chodzi. Tak więc nie poddawaj się zbyt szybko.
Obrót z uniesionym kolanem
Wygląda to trochę dziwnie ale jest to niezwykle skuteczne ćwiczenie. Zauważ, że pies idzie blisko nogi Larrego. Przy obrocie pies jest lekko powstrzymywany smyczą do tyłu. Pies po kilku takich wpadnięciach na łydkę zacznie się lepiej kontrolować i zważać na swojego przewodnika.
Jeśli masz małego psa unoś tylko stopę na wyprostowanej nodze.
Konflikt
To słowo wielokrotnie powtarza się w filmach Larrego. Trener podkreśla, że bardzo ważne w trenowaniu psa jest unikanie konfliktu.
Taki konflikt powstaje w momencie gdy tracisz cierpliwość i kontrole nad sobą. Ciągniesz psa czy krzyczysz. Zamiast efektywnego treningu pojawia się chęć ucieczki u psa, uspokojenia Cię czy unikania zamiast skupienia i chęci sprostania Twoim oczekiwaniom przez psa.
Pies musi chcieć być przy Tobie, czuć się pewnie i bezpiecznie.
Spacer strukturalny
Na koniec pada pojęcie spaceru strukturalnego z psem. Warto by każdy spacer złożony był z kilku etapów. Na początku spaceru pozwól psu być psem. Trenowanie psa, który nie załatwił swoich potrzeb fizjologicznych, nie „poniuchał” trochę tego, co zmieniło się w jego otoczeniu od czasu ostatniego spaceru jest po prostu nie fair wobec psa. Jest też mało efektywne.
Po pierwszym etapie pora na trochę nauki. Cokolwiek to nie będzie w tym momencie, to Ty prowadzisz psa i to Ty wymagasz skupienia i wykonywania poleceń. Bez wąchania, bez sikania itp.
Trzeci etap to zabawa z psem i powrót do domu. Pamiętaj, kto nie bawi się z psem ten idzie do piekła 🙂
Małe podsumowanie
Zauważ, że doberman z filmu jest już całkiem dobrze ułożonym i skupionym na przewodniku psem. Jeśli Twój pupil jest jeszcze mocno rozbrykany i nie zważa na nic, to zacznij od treningu skupienia uwagi i panowania nad emocjami.
Pokazany tu film jest tylko jedną z metod nauki chodzenia psa na smyczy. Jeśli nie czujesz by była to „Twoja” metoda, poszukaj innej, bardziej dopasowanej do Ciebie.
Chodzenie na luźnej smyczy – nauka przy użyciu długiej smyczy
Jeśli Twój pies boi się Ciebie lub ogólnie woli trzymać się trochę dalej to dużo szybciej dobre efekty nauki osiągniesz ucząc go luźnej smyczy przy pomocy długiej linki czy lonży. Takie długie smycze powinny mieć od 5-10m. Jak to robisz opisaliśmy w artykule Luźna smycz – nauka na długiej smyczy
Jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy?
W tym artykule i zamieszczonym tu filmie zobaczysz jak osiągnąć efekt tzw. luźnej smyczy. Wystarczy kilka minut ćwiczeń, plac i gotowe.
Czy luźna smycz i noga to to samo?
Nie. Noga to komenda gdy pies idzie przy tobie bardzo blisko i skupia się wyłącznie na Tobie. Luźna smycz jest wtedy gdy pies zrelaksowany idzie w pobliżu Ciebie i nie napina smyczy. „Luźna smycz” jest mniej precyzyjną wersją „noga” i nie wymaga skupienia na przewodniku.
Gdzie uczyć chodzenia psa na smyczy?
Najpierw jakiś parking czy betonowy plac. Później zmień miejsce np. na park czy bardziej ruchliwy chodnik. Pamiętaj o stopniowym wprowadzaniu rozproszeń.
Jak powinien wyglądać spacer z psem?
Na etapie gdy uczysz psa to spacer powinien być tzw. spacerem strukturalnym. Pozwól psu na początku spaceru na załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych. Następnie przejdź do treningu wybranej komendy. Na sam koniec pobaw się z psem i wracaj do domu.
Tracę cierpliwość w treningu z psem, co robić?
Przerwij trening. Wróć do domu albo pobaw się z psem. Potem zastanów się czy pies wie czego od niego chcesz, czy potrafi wykonać daną komendę np. w domu. Czy psa nic nie rozprasza? Obniż także wymagania wobec psa gdy zmieniasz miejsce treningu.
Pamiętaj trenowanie psa to głównie trenowanie człowieka:) Gdy tracisz cierpliwość, denerwujesz się i zaczynasz przeklinać pod nosem to przerwij trening i wróć do niego za jakiś czas. Twój poziom cierpliwości będzie się podnosił tak jak poziom umiejętności psa. Pies wyczuwa emocje przewodnika i gdy wyczuje złość to najprawdopodobniej „zje go stres” bo tak będzie się starał sprostać twoim oczekiwaniom.
Przy której nodze powinien iść pies?
Przy tej, którą preferujesz:) Nie ma jakiś wytycznych. Dobrze by pies na komendę „do mnie” czy „noga” wybierał zawsze jedną ze stron potem naucz psa dodatkowo komendy „prawa” gdy pies na komendę noga ustawia się przy lewej.
Kiedy uczyć szczeniaka chodzić na smyczy?
Od pierwszego dnia gdy pies pojawi się w Twoim domu. Nie zwlekaj z nauką. Pamiętaj by nauka była krótka i przyjemna dla psa. Wykorzystaj fakt, że jesteś źródłem jedzenia i szczenię chętnie będzie za Tobą podążać.
Jak oduczyć psa ciągnięcia na spacerze?
Tak jak pokazuje to film powyżej. Pamiętaj jednak, że psa niczego nie oduczysz. Możesz jedynie nauczyć innego alternatywnego zachowania (np. chodzenia na luźnej smyczy lub podążania, za przewodnikiem). Jeśli zaczynasz naukę wybierz takie miejsce gdzie jest najmniej rozpraszaczy. Możesz taką naukę zacząć w domu.
- Szelki dla psów – jakie są rodzaje i jak dobrać - 15 października, 2024
- Dlaczego obroża na kleszcze nie działa? - 6 października, 2024
- Dlaczego Twój pies człapie zamiast chodzić? Zwyrodnieniowa mielopatia u psów - 2 października, 2024