Zabawa z psem to podstawa budowania więzi między opiekunem a jego zwierzęciem. Jak wszystko związane z treningiem psa może być wykonywane niepoprawnie i prowadzić do różnych problemów.
Z poniższego filmu dowiesz się jak poprawnie bawić się z psem za pomocą szarpaka.
Spis treści
Dla kogo ta zabawa?
Jeśli Twój pies ma problem z agresją i gryzieniem to lepiej nie bawić się z nim w ten sposób. Tak samo gdy jest zbyt pobudzony, wpada w nadmierną ekscytację, a Tobie trudno jest go potem uspokoić. W drugim przypadku zabawa z szarpakiem może być pomocna przy rozwiązywaniu tych problemów, jednak jeśli nie masz doświadczenia lepiej zaniechać zabawy niż utrwalać negatywne zachowania.
Jak zaczynać zabawę?
Zanim zaczniesz zabawę szarpakiem pies musi umieć kilka podstawowych komend typu siad czy leżeć.
Na filmiku trener a właściwie pies popełnia błąd. Pies wie co się za chwilę wydarzy, obchodzi trenera i gdy tylko szarpak pojawia się w zasięgu wzroku, pies chwyta za zabawkę i odbiega z nią. Gdzie tu błąd? Pies musi wiedzieć, że zabawka jest Twoja i nie może traktować jej niczym łupu. Pies powinien łapać i puszczać szarpak na komendę.
Tak więc poproś psa by usiadł czy położył się i pokaż mu zabawkę. Następnie wydaj komendę np. „łap” i zachęć do zabawy.
Zabawa
Na filmie pies jest dobrze zaznajomiony z szarpakiem i wie jak się nim bawić. Jeśli Twój pies nie bawił się wcześniej szarpakiem to na początku nie będzie to wyglądać tak, jak na poniższym filmie. Większość psów jednak szybko łapie o co chodzi i zaczyna wkręcać się w nią coraz mocniej. Żeby ta zabawa była dla was jak najlepsza, warto wprowadzić kilka reguł, o których będzie poniżej.
Puść!
Pies na komendę powinien także puszczać zabawkę. Jak go tego nauczyć? Gdy chcesz przerwać zabawę wydaj komendę „puść” i przyciągnij szarpak do kolana lub pomiędzy kolana tak jak na filmie i znieruchomiej. To może chwile potrwać ale gdy przysuniesz szarpak do kolana, a pies nie będzie ciągnął go do siebie lub na boki, to w końcu go puści. Wtedy nagrodź psa głośnym i radosnym „taak!” i daj smaczka. Pies musi wiedzieć, że puszczenie szarpaka nie oznacza jego przegranej. W przeciwnym razie z każdym razem będzie coraz to zacieklej trzymał się szarpaka, no bo przecież zabawa jest przednia, a jak ma wykonać twoją komendę tylko po to, by ją przerwać to jest to dla niego absolutnie nie opłacalne.
Możesz też po komendzie „puść” wyciągnąć drugi szarpak i pokazać go psu. Gdy puści pierwszy zaczynasz zabawę drugim. To także skuteczny sposób na naukę puszczania.
Inną metodą jest pchnięcie szarpaka w kierunku psa. Pies otwiera odruchowo pysk i puszcza zabawkę. Taka metoda pokazana jest na filmie.
Gdy już pies puszcza szarpak na komendę to możesz powoli rezygnować ze smaczków na rzecz wznowienia zabawy. Możesz także dawać psu różne komendy gdy to Ty trzymasz szarpak, za wykonanie których w nagrodę będzie zabawa w przeciąganie.
Daj wygrać
Jeśli Twój pies nie ma skłonności do dominacji to pozwalaj mu od czasu do czasu wygrywać. W trakcie zabawy puść szarpak i pozwól psu posiadać go przez chwilę. Po kilkunastu sekundach przywołaj psa i kontynuuj zabawę. Nie każ psu puszczać zabawki tylko od razu zacznij od szarpania się z nim. Dzięki temu pies będzie wiedział, że powrót z zabawką do Ciebie to świetna zabawa.
Nie pozwalaj by pies rozgryzał zabawkę gdy dajesz mu z nią odejść.
Koniec zabawy
To opiekun kończy zabawę, nie pies. Zawsze kończ zabawę gdy pies jest nią jeszcze zainteresowany i pozostawiaj pewien niedosyt. Jeśli chcesz uczyć psa wytrwałości i mocnego chwytu to kończ zabawę (choćby na parę minut), gdy tylko pies sam z siebie bez komendy wypuści szarpak z pyska. Dzieje się tak gdy psa coś rozproszy lub będzie chciał poprawić chwyt.
Dobrze jest także, kończyć zabawę chowając szarpak przed psem, tak by pies nie widział co się dzieje z zabawką np. za plecami. Zabawka znika w „magiczny” sposób.
Kończ zabawę natychmiast gdy pies przez przypadek lub celowo chwyci Ciebie, a nie zabawkę. To dosyć ważna zasada. Dzięki niej pies szybko zacznie się samokontrolować i wiedzieć, że złapanie za rękę kończy zabawę.
Jaki szarpak
Na rynku mamy wiele różnych szarpaków. Mogą być wykonane z bawełnianych lin czy tzw. materiału ringowego. Unikaj jako szarpaka kijów czy plastikowych zabawek.
Zasady
Czy z każdym psem można bawić się szarpakiem?
Jeśli Twój pies nie przejawia chęci dominacji i nie broni zasobów to możesz się z nim bawić szarpakiem. W przeciwnym wypadku skonsultuj się z behawiorystą.
Od jakiego wieku psa bawić się szarpakiem?
Jeśli Twój pies jest zdrowy, to nie ma przeszkód by zacząć od momentu gdy jest szczeniakiem i bawić się z nim tak przez całe życie. Pamiętaj by dostosowywać siłę i częstotliwość takich zabaw do wielkości i sił psa.
Czy dawać psu wygrać i zabierać szarpak?
Jeśli pies nie ma skłonności do przejmowania kontroli, to jak najbardziej. Psom wycofanym, którym brakuje pewności wręcz zaleca się takie wygrywanie.
Czy pies może niszczyć szarpak?
Nie! Jest to zabawka, która nie służy do zaspakajania takich potrzeb u psa jak rozszarpywanie. Gdy tylko pies zaczyna oddalać się z szarpakiem by go rozszarpać, kończ zabawę i wróć do trenowania oddawania zabawki.
Jak nie bawić się z psem?
Kończ zabawę szarpakiem gdy pies nakręca się a Ty czujesz, że tracisz nad wszystkim kontrolę.
Nie baw się zbyt silnie. Podkręcanie psa, ciągnięcie czy nawet odrywanie psa od ziemi jest ok, jednak ruchy jakie przy tym robisz powinny być jednostajne i dość długie. Nie szarp szybko i mocno by potrząsać łbem psa.
Czy to uczy agresji?
Prawidłowo prowadzona zabawa nie uczy agresji u psa, wręcz przeciwnie. Uczysz psa zabawy, zaangażowania i panowania nad emocjami. Dodatkowo taka zabawa poprawia Twoją relację z psem.
Jak nauczyć psa zabawy szarpakiem?
Metod jest kilka. Jeśli Twój pies boi się chwycić szarpak gdy ten jest w Twoich rękach to przywiąż go do dłuższej linki, posmaruj czymś pachnącym do jedzenia i zacznij z nim uciekać przed psem. Bądź wtedy spokojny, nie ekscytuj się zabawą. Gdy pies dopadnie zabawkę delikatnie naciągaj linkę.
Jak zrobić szarpak dla psa?
Szarpakiem może być wszystko. Byle było to bezpieczne dla psa i naturalne. Kawałek długiej liny, stary skórzany pasek, bawełniana koszulka.
Pies gryzie po rękach w zabawie
Jeśli pies łapie Cię za rękę w czasie zabawy szarpakiem to od razu kończ zabawę. Nawet jeśli wydaje się, że zrobił to przez przypadek. Daj znać delikatnie, że ci się to nie podobało (np. delikatnym, trochę teatralnym syknięciem z bólu) i zabierz zabawkę. Pies nauczy się ostrożniejszej zabawy.
Jak prawidłowo bawić się z psem?
Jak wygląda prawidłowa zabawa szarpakiem z psem opisano w tym artykule i pokazano na tym filmie. Na pewno w czasie zabawy z psem muszą panować pewne zasady:
Zabawka jest Twoja i Ty pozwalasz bawić się ze sobą.
Nie szarp zbyt silnie i zbyt dynamicznie.
Przerywaj zabawę gdy pies wchodzi w zbyt mocne podniecenie, gdy złapie Cię zębami.
Naucz psa kończenia zabawy.
Ile czasu bawić się z psem?
Zabawę kończ zawsze tak, by ze strony psa kończyła się niedosytem. Na początku pies zainteresowanie się zabawą może tracić bardzo szybko. Jednak motywowanie, dawanie wygrywać może wydłużyć ten czas. Pamiętaj jednak, że to Ty masz zakończyć zabawę a nie pies, który odwróci się by poszukać innych zajęć.
- Szelki dla psów – jakie są rodzaje i jak dobrać - 15 października, 2024
- Dlaczego obroża na kleszcze nie działa? - 6 października, 2024
- Dlaczego Twój pies człapie zamiast chodzić? Zwyrodnieniowa mielopatia u psów - 2 października, 2024