Jeśli planujesz zakup lub adopcję szczeniaka to poza zapewnieniem mu podstawowych potrzeb takich jak jedzenie czy miejsce do spania, musisz także umożliwić mu możliwość rozwoju oraz poświęcić czas na naukę i zabawę. Tylko dzięki takiemu podejściu Twoje przyszłe życie z psem będzie radosne i pozbawione problemów.
Spis treści
Psie przedszkole czy warto?
Bezwzględnie! Nie ważne czy Twój pies jest odważnym, rezolutnym młodzieńcem, czy raczej wycofanym lub lękliwym szczeniaczkiem. Wyszukaj w swojej okolicy ośrodek, który organizuje psie przedszkola, sprawdź opinie ale zanim wybierzesz przedszkole przeczytaj poniższy tekst. Dzięki niemu dowiesz się:
- Czego uczy psie przedszkole
- Co zabrać ze sobą na zajęcia
- Czego unikać w czasie zajęć
- Na co uważać w trakcie nauki
Psie przedszkole to miejsce gdzie zabawa przeplata się z nauką. Możliwość interakcji z innym szczeniakiem będzie największym motywatorem dla Twojego psa. By móc się bawić Twoje szczenię będzie w stanie zrobić naprawdę wiele rzeczy. Chętnie usiądzie, położy się czy wykona inną sztuczkę. Na początku może być mu trudno się skupić, ale gdy tylko przekażesz mu podstawową zasadę psiego przedszkola:
Jak przygotować się do psiego przedszkola?
Bez względu na to czy zajęcia odbywają się na świeżym powietrzu czy w zamkniętym pomieszczeniu zabierz ze sobą obrożę(szelki), smycz, smaczki. Jeśli zajęcia są pod dachem warto wziąć kapcie lub nie chodzone na dworze buty. Szczególnie gdy zajęcia organizowane są dla szczeniąt nie w pełni zaszczepionych. Takie zajęcia nie są zbyt popularne w Polsce, ale niektórzy zapewniają je także takim szczeniakom.
Warto wziąć także ze sobą wodę i miskę jeśli organizator nie zapewnia wody. Pamiętaj także o wodzie lub czymś do picia dla siebie.
Na co uważać w psim przedszkolu?
Pamiętaj, że psie przedszkole to zajęcia grupowe. W przypadku gdy w zajęciach biorą udział więcej niż 3-4 szczenięta to nie możesz liczyć, że trener ogarnie całą grupę jednocześnie. Dlatego na początku gdy omawiana jest teoria rób notatki i zadawaj pytania. W trakcie ćwiczeń stosuj się bezwzględnie do poleceń trenera.
W trakcie zajęć nie tylko pilnuj swojego psa ale także uważaj by inne szczenię nie psuło twojego treningu. Gdy masz lękliwego pieska a inny zbyt nachalnie bawi się z nim nie bój się przerywać zabawy. Udziel wsparcia swojemu psu. Nie patrz i nie czekaj czy Twój pies „sobie poradzi”. Szczenię poradzi sobie znacznie lepiej gdy tego radzenia sobie będzie się uczył w kontrolowany sposób.
Małe psy są szybkie i jest ich wszędzie pełno. Prowadzący powinien panować nad sytuacją ale często w większej grupie jest to po prostu niemożliwe. Na jakość zajęć poza programem psiego przedszkola i trenerem wpływ mają przede wszystkim jego uczestnicy. Jeśli współćwiczący nie reagują na Twoje prośby by np. zabierali swoje nachalne szczenię lub wprowadzają nerwową atmosferę poproś trenera o interwencję.
W zajęciach psiego przedszkola powinny brać udział jedynie zdrowe zwierzęta. Wszelkie podejrzenia co do stanu zdrowia, któregoś ze szczeniaków zgłaszaj prowadzącym.
Zapisuj postępy psa. Jeśli zauważasz poprawę super. Jeśli jakieś złe zachowanie nie ustępuję lub co gorsza nasila się zgłoś to trenerowi. Może okazać się, że niechcący nagradzasz złe zachowanie lub nie dajesz jasnego sygnału, że pies robi coś złego.
Na zajęciach z psiego przedszkola zwróć uwagę, a w razie potrzeby poproś o stworzenie strefy bezpieczeństwa. Jest to wygrodzony kawałek placu lub pomieszczenia, gdzie Twój pies może odejść, odpocząć a żaden inny pies nie podejdzie. Taka strefa często też służy do odprowadzenia psa, który ma problem ze skupieniem się wśród innych psów. Może on wtedy wraz ze swoim opiekunem potrenować w pewnej odległości za płotkiem.
Zwracaj uwagę na inne psy i szanuj pracę ich i ich opiekunów. Jeśli Twój szczeniak to bystrzacha i robi wszystko szybko to super! Ale jeśli sąsiadowi idzie trochę wolniej to nie zwalniaj swojego psa do zabawy. Nie pozwól by Twój pies przeszkadzał innemu. Jeśli to Ty potrzebujesz trochę więcej czasu nie bój się prosić innych opiekunów psów by dali Ci i Twojemu psu dokończyć ćwiczenie.
Kiedy zrezygnować z zajęć w psim przedszkolu?
Rozejrzyj się za innymi zajęciami w Twojej okolicy gdy Twoje psie przedszkole:
- nie zawierają części teoretycznej
- polega na luźnym puszczeniu psów i obserwacji co się dzieje
- nie ma w planie ćwiczeń dla psów
- współćwiczący nie stosują się do poleceń trenera, wprowadzają zbyt duże zamieszanie a trener nie panuje nad takimi uczestnikami
- prowadzący nie rozwiewa Twoich wątpliwości jasnymi i przekonującymi odpowiedziami
- prowadzący nie udziela ci wskazówek lub nie chwali pracy Twojej i Twojego psa
- na zajęciach nie ma strefy bezpieczeństwa
- jeśli widzisz, że w kolejnych zajęciach Twój pies zachowuje się coraz gorzej
- atmosfera zajęć jest zbyt nerwowa i wprowadza lęk do życia psa
Czego uczy psie przedszkole?
Wbrew pozorom psie przedszkole to nie miejsce gdzie uczy się podstawowych komend typu siad czy waruj. Jeśli Twój pies jest zupełnie zielony a Ty nie bardzo wiesz jak nauczyć takich komend to prowadzący zajęcia na pewno pokaże ci jak to zrobić. (Możesz także przeczytać nasz poradnik Nauka siadania, leżenia, wstawania i zostawania. Sposób nr 2. ) Czego zatem uczy psie przedszkole?
Zdrowa zabawa szczeniąt
Zdrowa zabawa to przede wszystkim wyrównana zabawa. Jeśli jeden pies goni i dopada drugiego to w zdrowej zabawie sytuacja odwróci się i goniący „powie” dobra teraz ja uciekam. Dobra zabawa może zawierać w sobie powarkiwanie i szczekanie. Czasem może przybierać pozory naprawdę groźnej. W takich przypadkach zwróć szczególną uwagę na bawiące się psy. Jeśli uznasz, że jedno ze szczeniąt jest tłamszone przerywaj zabawę.
Jeśli psy bawią się prawidłowo warto dać im o tym znać. Głośna pochwała i smaczek dadzą psu jasno znać, że wszystko jest ok.
Podstawy komunikacji psów
Komunikacja psów to bardzo szeroki temat. Często zachowanie i mowa ciała psa są nie jednoznaczne. Dlatego słuchaj prowadzącego i pytaj go jak najczęściej czy to co widzisz oznacza to co sądzisz. Szczególnie zwracaj uwagę gdy masz wrażenie, że Twój pies podchodzi do drugiego psa, który wyraźnie nie życzy sobie kontaktu lub prosi o trochę przestrzeni. Konsultuj się z prowadzącym i w razie konieczności odciągnij swojego psa i przerwij na chwilę zabawę.
Poprawne uczenie i warunkowanie psa
Ten temat także powinien znaleźć się w części teoretycznej a potem praktycznej. Jako zwykły człowiek i opiekun psa masz do czynienia non stop z nauką i warunkowaniem. Często nawet nie wiesz, że jesteś poddawany treningowi. Dlatego nie musisz wiedzieć jak uczyć psa ale ta wiedza należy Ci się bezwzględnie! Musisz wiedzieć kiedy naprowadzać psa smaczkiem, kiedy, jak i jak szybko nagradzać psa. Na zajęciach powinieneś dowiedzieć się co to jest zmienny schemat nagradzania i co to jest Jack Pot.
Relacja opiekun – pies
W trakcie zajęć praktycznych trener powinien przybliżyć Ci także temat okazywania wsparcia psu oraz jak ważne jest konsekwentne wymaganie od psa określonych zachowań. By relacja z psem była jak najlepsza nie może zawierać opresyjnych zachowań opiekuna. Na zajęciach w psim przedszkolu nie ma miejsca na krzyk czy pohukiwanie na zwierzęta. Prowadzący musi zadbać o jak najbardziej przyjazną atmosferę zajęć.
Wyłapywanie i nagradzanie pożądanych zachowań.
90% czasu Twój pies zachowuje się ok. Tak samo jest w przypadku jego zachowania w czasie zajęć psiego przedszkola. Dlatego tak ważne jest by na zajęciach trener podpowiadał i wskazywał Ci pozytywne zachowania psa, nawet te bardzo subtelne, i zachęcał Cię do obserwacji psa pod danym kontem i natychmiastowego nagradzania psa. Pies szybciej uczy się gdy wskażesz mu, że to co zrobił cieszy Cię i tego oczekujesz niż gdy ciągle będziesz mu powtarzał „nie rób tak”, „FEEE”. Przykładem takich zachowań może być spojrzenie na Ciebie zamiast automatyczne ruszenie do innego psa lub fakt, że Twój pies odejdzie od drugiego szczeniaka gdy ten da mu znać, że nie chce się już bawić lub prosi o przestrzeń. Dla psa Twoje głośne i wesołe „taaak” plus smaczek pod nos jasno daje do zrozumienia „a cha! Jeśli widzę innego psa ale wcześniej spojrzę na swojego opiekuna to ten albo da mi smaczka albo pozwoli biec do kumpla”.
Przywołanie szczeniaka
Przywołanie w pierwszych etapach ćwiczysz w domu, potem dochodzi rozproszenie w postaci podwórka i otaczającego świata(Przywołanie psa – krok po kroku). Ale prawdziwy test tego jak dobrze nauczyłeś psa przywołania przejdziesz w gdy Twój pies ma do wyboru zabawę z innym psem lub Ciebie. Nie jest wstydem polec na takim teście, ale nie wykorzystać możliwości jakie daje w tym temacie psie przedszkole to naprawdę wstyd.
Przywołanie jest jedną z najważniejszych umiejętności jaką możesz wytrenować na takich zajęciach. Dlatego zwróć na nie szczególną uwagę. Dobry prowadzący wytłumaczy Ci jak osiągnąć sukces. Będzie także zarządzał wykonanie przywołanie przez uczestników. Może wymyślić specjalne ćwiczenia w podgrupach lub aranżować rozproszenia tak by podnosić poprzeczkę. Pies, który na gwizdnięcie porzuca zabawę z innymi psami i leci do opiekuna to widok, który często budzi podziw i zazdrość innych opiekunów psów.
Przywołanie z łapaniem za obrożę
Ważnym elementem nauki przywołania jest drobny gest jakim jest złapanie za obrożę. Gdy pies do Ciebie podejdzie, złap delikatnie za obroże, przytrzymaj chwilkę, puść, pochwal i daj smaczka. Takie warunkowanie dotyku obroży w przyszłości pozwoli uniknąć łapania za rękę lub gryzienia gdy chcesz np odciągnąć swojego psa w trakcie bójki z innym psem. Pies także nie będzie uciekał od Ciebie gdy postanowisz zapiąć go na smycz.
Uspakajanie psa
Schodzenie z emocji jest równie ważne. Dzięki tej umiejętności pies jest po prostu bardziej ogarnięty. Nie dostaje głupawki i nie przechodzi w stan uniemożlwiający jakikolwiek kontakt z nim. A nawet jeśli wejdzie to szybciej z tego stanu wyjdzie. Na psim przedszkolu nauka tego elementu najczęściej polega na odchodzeniu z psem trochę dalej od grupy szczeniąt i gdy tylko pies ochłonie wraca do nauki i zabawy z innymi psami.
Komenda zwalniająca
Jest to chyba najczęściej pomijana komenda przez opiekunów psów. W wielkim skrócie polega na tym, że dając psu taką komendę np”ok”,”dziękuję”,”wolny pies” dajesz znać psu: „Słuchaj, nic od Ciebie już nie chcę i ty nie chciej nic ode mnie. Bądź teraz psem, połaź sobie, powęsz, odpocznij od pracy ze mną.”. Nie oznacza to „Rób co chcesz”. Niby nie zwracasz uwagi na psa ale „kątem oka” obserwujesz i w razie potrzeby zareagujesz na nieakceptowalne zachowanie.
Inne ćwiczenia na psim przedszkolu
Wymienione powyżej ćwiczenia to nie wszystko co może zaproponować Ci psie przedszkole. Dobry trener będzie żonglował ćwiczeniami i poziomem ich trudności dostosowując je do grupy. Poza podstawowymi ćwiczeniami możesz ćwiczyć:
- łapanie za obroże swojego psa ale także innych trenujących szczeniąt
- łapanie i odciąganie za biodra
- target dłoni
Zbyt nachalny lub rozbrykany szczeniak
Niektóre szkoły wypraszając z zajęć psy zbyt nachalne lub rozbrykane. Taka sytuacja jest dla mnie niezrozumiała i w zasadzie poza drobnymi wyjątkami(duża agresja lub ogromny lęk) nie do zaakceptowania.
W przypadku gdy posiadasz psa nachalnego, nie potrafiącego czytać sygnałów innych psów lub gdy Twój pies jest po prostu małym chamiakiem to w trakcie dobrze prowadzonych zajęć dowiesz się:
- jakie zachowania są nieakceptowalne
- jak nie nagradzać przypadkowo złych zachowań
- jak chwalić psa i za co
Praca z psem lękliwym lub wycofanym
Dobrze poprowadzone psie przedszkole, gdzie wszyscy uważają na to jak zachowują się ich psy może okazać się idealnym miejscem na pokonanie psich lęków i budowania pewności siebie i odwagi u młodego psa. Takiej możliwości nie masz w trakcie codziennych spacerów na świeżym powietrzu.
W trakcie zajęć z takim psem musisz szczególnie zwrócić uwagę na bezpieczeństwo Twojego psa. Strefa bezpieczeństwa oraz elementy środowiska, które zapewnią bezpieczeństwo Twojemu psu są niezbędne. Strefa to wygrodzone miejsce gdzie Twój pies może pobyć sam. Elementy zwiększające jego bezpieczeństwo to np. krzesło pod które może schować się pies, zwyżka na którą wejdzie i może pobyć trochę większym etc.
W ramach ćwiczeń możesz, siedząc na podłodze, wziąć swojego psa na kolana i pozwolić innemu psu podejść gdy tylko podejdzie i odejdzie chwalisz swojego psa i dajesz smaczka. Skojarzysz psu w ten sposób, że obecność innego psa nie oznacza nic złego wręcz przeciwnie.
Lękliwego psa możesz także puścić między ludzi siedzących na podłodze, którzy trzymają swoje szczeniaki na kolanach. Nagradzaj wtedy każde podejście Twojego psa do innego szczeniaka. Bardzo ważne jest jednak to by nic w takim momencie nie wystraszyło Twojego psa.
Nagradzaj także swojego psa za każdą ciekawość świata. Odejście od Ciebie, podejście nawet na chwilę do innego psa nagradzaj radosnym tak i smaczkiem.
Jak nauczyć psa sikać na matę?
Nie ucz psa sikania na matę. Poświęć czas na bardzo częste wychodzenie z psem na dwór i ucz od razu załatwiania swoich potrzeb na zewnątrz. Mata to tylko pozorne ułatwienie procesu nauki. Szczenię szybko nabiera preferencji co do podłoża, na które chce się załatwiać a mata w naturalnym środowisku nie występuje. Dlatego często zdarza się, że pies wraca ze spaceru i od razu załatwia się na macie.
- Szelki dla psów – jakie są rodzaje i jak dobrać - 15 października, 2024
- Dlaczego obroża na kleszcze nie działa? - 6 października, 2024
- Dlaczego Twój pies człapie zamiast chodzić? Zwyrodnieniowa mielopatia u psów - 2 października, 2024