Targetowanie dłoni to jedno z pierwszych ćwiczeń jakie powinno wykonywać się z psem. Nauczenie psa tej prostej sztuczki nie jest trudne, nie jest też stresujące. Możesz je wykonać dosłownie wszędzie i zawsze. Nawet nie musisz mieć przygotowanych nagród by pies chciał z Tobą popracować. W tym tekście dowiesz się jak nauczyć psa targetowania i po co się to robi. Uwierz, że to ćwiczenie ma same zalety, nauczenie psa dotykania dłoni nie zajmie dużo czasu. Gdy pies już zrozumie o co nam chodzi to nauka kolejnych komend czy sztuczek przyjdzie o wiele łatwiej
Spis treści
Czym jest target dłoni?
Target dłoni to proste ćwiczenie polegające na tym, że pies dotyka nosem otwartej dłoni przewodnika. Nic więcej pies nie musi robić. Takie zachowanie pies prezentuje zarówno gdy jest blisko przewodnika i wystarczy, że poruszy tylko głową, jak i wtedy gdy jest dalej i musi podbiec do opiekuna i jego wyciągniętej otwartej dłoni
Po co uczyć psa dotykania nosem naszej dłoni?
Taka niewielka sztuczka to jeden z podstawowych sposobów komunikacji z psem. Jeśli jesteś właścicielem psa od niedawna pokaże Twojemu psu, że kontakt fizyczny z Tobą jest czymś co może być przyjemne i przynosić nagrody w postaci smaczka czy zabawy. Otwiera ona także możliwość przywołania psa do siebie, wskazania mu gdzie ma podbiec czy zmianę pozycji(np. chodzenie między nogami, przejście z prawej do lewej nogi). Dzięki targetowaniu możesz nauczyć psa by zamknął szufladę lub gdy masz większego psa by zgasił lub zapalił światło.
Jak nauczyć psa targetowania dłoni?
Najprościej nauczyć psa tej sztuczki gdy Twój pies wie co to kliker jeśli nie masz klikera, możesz posłużyć się cmoknięciem lub słowem „TAK”/”OK” ważne by wypowiadane słowo było mówione za każdym razem tak samo.
W momencie nauki psa jakiejkolwiek komendy czy sztuczki ważne jest by odpowiedni dobrać miejsce treningu. Tu mała polecajka: Przeczytaj tekst: Gdzie trenować z psem.
Do treningu będziesz potrzebować malutkich kawałków jakiś smaczków lub ziaren suchej karmy, jeśli Twój pies je suchą karmę. Gdy już masz smaczki, otwórz dłoń i włóż kawałeczek między środkowy a serdeczny palec. Możesz pokazać psu, że kawałek jedzenia wkładasz między palce. Następnie wystaw dłoń gdy pies jest blisko. Jak tylko pies zbliży swój nos do Twojej dłoni kliknij lub powiedz tak i rozchyl palce by smaczek wypadł do psiego pyska. Teraz zrób jeden krok by oddalić się od psa i powtórz to ćwiczenie.
Gdy już będziesz mieć opanowany pierwszy etap możesz dodać komendę słowną np. „dotknij” i powtarzasz ćwiczenie z pierwszego etapu. Nie ćwicz za długo 3-5 powtórzeń i przerwa.
Kolejnym etapem jest zwiększenie odległości od psa , wystawienie dłoni i wydanie komendy dotknij. Jeśli pies zaczyna targetować Twoją dłoń bez komendy to nie koryguj go. Dla psa sam fakt, że wystawiasz otwartą dłoń jest komendą, którą pies powinien chętnie wykonywać. Na tym etapie treningu nie ma co mącić mu w głowie by zwracał uwagę na to czy mówisz „dotknij” czy też nie.
W ostatnim etapie poza różną odległością Twojej dłoni od psa zacznij wprowadzać różne smaczki, w tym jakieś naprawdę super smaki jak i zacznij targetować pustą dłoń. Taki totolotek psich nagród sprawi, że pies chętniej i szybciej wykonuje polecenia.
Gratuluję! Twój pies, dzięki Tobie nauczył się targetowania.
Jak wykorzystać targetowanie dłoni?
Targetowanie przez psa możesz wykorzystać na wiele sposobów. Od nauki chodzenia przy nodze po sztuczki typu zamknij szufladę. Poniżej kilka przykładów.
Przychodzenie do przewodnika
Dobrze wprowadzone targetowanie to dodatkowa zachęta dla psa by przybiegł do nas gdy go wołamy. Pies nawet nie będzie się zastanawiał czy masz coś w dłoni czy nie. Będzie miał zakodowane (warunkowanie), że otwarta dłoń + dotknięcie nosem = coś przyjemnego. Samo targetowanie nie uczy przywołania ale jest niezwykle pomocne przy nauce.
Nauka chodzenia przy nodze
Jeśli Twój pies jest na tyle duży, że może dotknąć nosem twojej dłoni gdy idziesz (nawet wtedy gdy mocno się pochylasz) to możesz uczyć psa podążania za Twoją dłonią. Także tutaj umiejętność targetowania tworzy solidny fundament do nauki tej ważnej komendy.
Nauka slalomu i chodzenia między nogami
Gdy Twój pies potrafi podążać za dłonią to możesz zachęcić go dzięki temu do robienia slalomu między Twoimi nogami lub ustawienia się między nimi gdy idziecie na wprost.
Nauka sztuczek
Gdy do otwartej dłoni dodasz jeszcze np. żółtą samoprzylepną kartkę to możesz nauczyć psa dotykania nosem samej kartki. Zobacz filmik poniżej. Gdy taką kartkę przyczepisz do szuflady czy włącznika światła możesz nauczyć psa domykania szuflady czy zapalania/gaszenia światła. Trochę nauki i podłożenie komendy słownej sprawi, że Twój pies chętnie stanie się Twoim pomocnikiem.
Kiedy zacząć naukę targetowania?
Jak najszybciej. Nauka tergetowania jest naprawdę „miękka” i nie musi się wiązać ze stresem dla psa. Dlatego nawet gdy masz psa lęlkiwego, ze schroniska czy małego szczeniaka to możesz praktycznie z marszu pokazać mu, że dotknięcie dłoni ma sens.
Ile czasu powinna trwać nauka targetowania?
Nauka targetowania jest prosta jednak nie wszystkie psy łapią od razu o co chodzi. Dlatego sesja treningowa powinna trwać kilka minut a jeśli pies już potrafi targetować powinna składać się z kilku powtórzeń.
Czy targetowanie dłoni jest potrzebne?
Odpowiedź jest prosta. TAK! Dobrze nauczony targetowania pies dużo szybciej będzie uczył się kolejnych komend czy sztuczek. Dotykanie otwartej dłoni będzie pierwszym stopniem, po którym pies będzie się wspinał w procesie nauki kolejnych rzeczy.
Czy pies może gryź dłoń przy targetowaniu?
Nie nie powinien. Jeśli to robi wróć do nauki targetowania od pierwszego etapu czyli smaczkiem między palcami. Ugryzienie to schowanie dłoni i smaczka. Dotkniecie = smaczek w pysku. Możesz uczyć psa teatralnie, pokazując mu dokładnie jak wkładasz smaczek między palcami, jak głośno mówisz „ał” i ostentacyjnie chowasz smaczek do kieszeni. To wszytsko pomoże psu zrozumieć, że tylko dotknięcie nosem ma sens.
- Szelki dla psów – jakie są rodzaje i jak dobrać - 15 października, 2024
- Dlaczego obroża na kleszcze nie działa? - 6 października, 2024
- Dlaczego Twój pies człapie zamiast chodzić? Zwyrodnieniowa mielopatia u psów - 2 października, 2024