Wybór miejsca na trening jest jednym z podstawowych problemów z jakim spotykają się opiekunowie, którzy chcą czegoś nauczyć psa. Często zmagają się z tym problemem nieświadomie, irytując się brakiem wyników i wiecznie rozkojarzonym psem.
Spis treści
Wybierz nudne miejsce
Wyjście z psem na spacer, bez względu na jego wiek, to jak zaprowadzenie dziecka do dużego sklepu z zabawkami. Niby coś tam maluchowi powiesz, czasem posłucha – ale tylko czasem. Czy coś zapamięta? Na jak długo skupisz go na sobie? Odpowiedzi nie są optymistyczne. Dlatego wybierz dla psa miejsce najnudniejsze z możliwych.
Pierwszy etap nauki psa
Gdy opanujesz z psem opisywane patrzenie w oczy wybierz jakieś nudne miejsce na trening. Takim nudnym miejscem będzie mieszkanie, w którym mieszka pies ale nie jego kuchnia. Dlatego na początku uczenia psa nowej sztuczki, bez względu na stopień jego zaawansowania i wieku zaczynaj naukę w domu. Jeśli chcesz jednak uczyć psa na dworze to takim idealnym miejscem byłby ogrodzony plac, bez obcych zapachów i pojawiających się innych zwierząt czy ludzi. Oczywiście trudno by każdy z nas posiadał taki plac dlatego musimy poradzić sobie z tym, co mamy. Betonowy parking, czy mało uczęszczana uliczka wydaje się być całkiem dobrym miejscem. Trawnik, na który nie przychodzą inne psy czy koty też będzie ok. Fajnie gdyby był na nim jakiś duży kamień czy pień drzewa, w przypadku ulicy czy parkingu jakiś niski murek, na który pies mógłby sobie wskoczyć.
Wprowadzanie rozproszeń
Gdy pies już łapie o co chodzi w danym ćwiczeniu warto trochę podnieść poprzeczkę. Duży nacisk należy położyć na słowo trochę. Wyjście parę metrów dalej niż miejsce gdzie zwykle się trenowało może spowodować, że pies będzie wymagał odrobiny czasu by nas posłuchać i znów perfekcyjnie wykonywać polecenia.
Gdy masz pewność, że pies wie o co Ci chodzi i miejsce w którym ćwiczysz nie rozprasza go, przenieś się w miejsce gdzie jest więcej ludzi. Bliżej uczęszczanego chodnika czy ścieżki w parku. Później możesz poszukać miejsca gdzie pojawiają się ludzie z psami by kontynuować treningi. Miejsce w pobliżu wybiegu dla psów będzie już naprawdę trudnym wyzwaniem dla naszego pupila. Podobnie gdy bezpośrednio przy trenującym psie pojawi się inny czworonóg.
Przy zmianie miejsca treningu ważnym jest, by nie postawić psa w zbyt trudnej sytuacji i oczekiwać rezultatów jak na pustym placu. Dlatego gdy zmieniasz miejsce treningu na bardziej wymagające obniżaj także własne wymagania wobec psa (ilość błędów popełnianych przez psa, prędkość wykonywanych komend itp.). Będąc świadomym tego, unikniesz frustracji i konfliktu z psem, który jest destrukcyjny zarówno dla procesu nauki jak i relacji człowiek pies.
Co rozprasza psa?
Psa rozpraszać może dosłownie wszystko. Szczególnie gdy jest to coś nowego. Dodatkowo pies postrzega świat „bardziej” niż my. Ma od nas lepszy węch, więc czuje to czego my nie wyczuwamy. Podobnie jest ze słuchem.
Gdzie trenować z psem?
Trenować z psem możesz wszędzie gdzie jego obecność jest dozwolona. Pamiętaj by naukę nowych komend rozpoczynać w miejscu nudnym, gdzie nic się nie dzieje i nic nie rozprasza psa. Następnie wprowadzać stopniowo psa w coraz to trudniejsze miejsca.
- Dlaczego obroża na kleszcze nie działa? - 6 października, 2024
- Dlaczego Twój pies człapie zamiast chodzić? Zwyrodnieniowa mielopatia u psów - 2 października, 2024
- Technologie w Opiece nad Zwierzętami: Jak Inteligentne Urządzenia Poprawiają Zdrowie Zwierząt - 16 września, 2024