Jak bawić się z psem?

Każdy właściciel przyganiając pod swój dach psiaka, musi sobie zdawać sprawę z jego potrzeb i starać się je wszystkie spełnić. Im lepiej się to uda, tym pies będzie szczęśliwszy, a co za tym idzie – będzie sprawiał mniej kłopotów behawioralnych.

Wiadomo, że pieska należy nakarmić, wyprowadzić na spacer i zapewnić mu bezpieczny kąt do wypoczynku. Jednakże wiele osób zapomina o tym, że psy to istoty społeczne i zabawa jest dla nich ogromnie ważnym elementem życia. Dlaczego tak się dzieje, że psy, mimo osiągniecia dorosłości płciowej, zachowują się jak szczeniaki? Jak my, ludzie, powinniśmy się z nimi prawidłowo bawić, by obie strony czerpały z tego korzyści, a nasza więź się zacieśniała?

Słowo-klucz: neotenia

Neotenia to nic innego, jak zachowanie cech charakterystycznych dla osobników młodocianych także u osobników dorosłych. Jest ona charakterystyczna nie tylko dla psów, ale także dla kotów, ptaków, czy salamander.

U psów neotenia przejawia się zarówno w wyglądzie, jak i zachowaniu. Na przestrzeni tysięcy lat proces udomawiania psa przez człowieka sprawił, że nawet starsze osobniki są zależne od człowieka. Będą szukały w nas wsparcia, traktując nas, ludzi, jako swoich opiekunów i przewodników. Dlatego też zabawa w ich wiecznie dziecięcych umysłach jest tak ważna – bez niej mogą stawać się nadpobudliwe, agresywne, czy wpadać w depresję. Warto więc codziennie przeznaczyć trochę czasu na zabawę, która może mieć zbawienny wpływ na zachowanie i zdrowie naszego psiaka.

Zabawa z innymi psami​

Jest ona ważna na każdym etapie życia psa, jednak szczególnie istotna jest w okresie szczenięcym, kiedy wszystko jest dla nich nowe. Poprzez zabawę szczeniaki uczą się umiejętności takich jak:

  • – kontrola emocji, czyli radzenia sobie z frustracją
  • – siła zgryzu, czyli na ile mogą sobie pozwolić w zabawie
  • – odczytywania sygnałów, co jest ogromnie ważne w koegzystencji z innymi osobnikami, gdyż mają one swój własny psi język
  • – namierzania i pogoni​

Zabawa pozwala psom ustalić wzajemne relacje, zbudować zaufanie i więź, czy rozładować napięcie w grupie. Tak jak my potrzebujemy innych ludzi, tak psy potrzebują mieć kumpli.

Psiaki najczęściej bawią się w „berka” albo w „zapasy”, czyli zachowują się w charakterystyczny dla swoich instynktów sposób, jednak w zabawie wszystko jest „na niby”. Polowanie nie kończy się zjedzeniem ofiary, a zabawa rozlewem krwi. Obie te zabawy wymagają od psów umiejętności odczytywania sygnałów innych osobników, ponieważ jeżeli któryś z nich nie zna zasad lub nie potrafi się do nich dostosować, łatwo o konflikt.

Warto obserwować zabawę swojego pupila z innymi psami. Jeśli zauważycie, że zabawa jest nierówna, bo jeden z nich ciągle atakuje drugiego, mimo że tamten ma już dość lub w trakcie zabawy psy nie robią sobie nawet chwili odpoczynku – najlepiej ją przerwać. Takie aktywności są dla psów bardzo nakręcające, czasem aż do momentu, gdy emocje sięgają zenitu i może dojść między nimi do walki.

Najlepiej, by psy bawiły się w parze, nie w większych grupach. Mają wtedy większą kontrolę nad sytuacją, więc zabawa jest dla nich dużo bardziej komfortowa. Bawią się tylko ze znanym sobie psim kumplem i w razie potrzeby, mają okazję wycofać się, gdyby sytuacja je przerosła. Nie ma też ryzyka, że jeden pies zostanie zdominowany przez dużą ilość psów na raz. Dodatkowo, o psich wybiegach pisaliśmy tutaj: Czy zabierać psa na psie wybiegi?

Zabawa z ludźmi

Czy wiesz, że popularna zabawa wrzucanie psu piłki/patyka wcale nie jest polecana przez trenerów? Co innego, gdy jest to częścią trenowania umiejętności aportu. Dzieje się tak, ponieważ taki rodzaj zabawy:

– nie zacieśnia więzi człowieka z psem – największa frajda, jaką jest złapanie piłki, dzieje się z dala od człowieka

– jest bardzo pobudzający, więc nakręca psa, co jest szczególnie niebezpieczne przy nadaktywnych, reaktywnych psach, które mają problem z uspokojeniem się w domu

– jest bardzo uzależniający, zwłaszcza dla psów mocno szukających pobudzenia, np. terierów

Najlepszy do zabawy z psem jest szarpak, który bardzo serdecznie Wam polecam. Zacieśnia on więź między człowiekiem a psem, ponieważ kojarzy się psu z rozszarpywaniem upolowanej zdobyczy z członkiem swojego stada. O tym, jak powinna wyglądać prawidłowa zabawa z jego użyciem mówiliśmy we wpisie tutaj: Zabawa szarpakiem.

Zabawy w domu

Możemy też zorganizować dla psiaka różnego rodzaju zabawy w domu, by zająć jego głowę i zmęczyć go mentalnie. Oprócz ćwiczenia różnego rodzaju sztuczek i komend, polecam obejrzeć filmik poniżej z kilkoma ciekawymi propozycjami:

Zabawa Indywidualna

Ten rodzaj zabawy przyniesie wiele korzyści dla każdego psa, niezależnie od rasy, czy wieku. Zaliczymy do niej wszelką manipulację przedmiotem – noszenie, podrzucanie, rozszarpywanie, gryzienie​.

Szczególnie polecane są wszelkie zabawki do wylizywania, żucia, gryzienia, węszenia. Przykłady:

  • – Kong
  • – Lick-mata
  • – Mata węchowa
  • – Gryzaki

Zabawa tego typu przedmiotami ma na celu wyciszenie psa, rozładowanie stresu, czy trening mentalny​, który opóźnia u psiaków procesy starzenia mózgu. Dzieje się tak dlatego, że psiak zaczyna używać swojego najważniejszego narzędzia, jakim jest jego nos. Dostępnych jest wiele badań oraz nagrań udowadniających, jak momentalnie obniża się poziom stresu u psiaków w momencie, gdy zaczynają węszyć, gryźć, czy węszyć. Dodatkowo, jest to świetny sposób na podanie psu posiłku w sposób angażujący psią głowę.

Polecam także wszelkie zabawy węchowe, które szerzej omówiliśmy we wpisie tutaj: Nosework, czyli zabawy węchowe dla Twojego psa.

Jak widzicie, jest wiele sposobów na to, by nasz psiak bawił się w bezpieczny sposób zarówno w towarzystwie ludzi, innych psów, czy samodzielnie. Warto naszym pupilom zapewniać różnorodne rozrywki każdego dnia, by były spełnione i szczęśliwe.

Dodaj komentarz