Zasady domowe dla psa

Jeśli posiadasz psa lub przymierzasz się do jego zakupu lub adopcji warto wiedzieć o psie klika podstawowych rzeczy. By pies i jego właściciel byli szczęśliwi i cieszyli się swoim wspólnym życiem nie wystarczy tylko dawać psu jeść, wyprowadzić go na spacer i dać spać. Musisz wiedzieć, że psu poza wymienionymi rzeczami zależy także na przewodniku, którego pies może obdarzyć zaufaniem, który udzieli wsparcia i którego pies rozumie.


Jeśli masz już psa, który nie sprawia kłopotów to w zasadzie nie musisz czytać tego artykułu. Możesz podesłać jedynie link do znajomych, którzy mierzą się z jakimiś kłopotami wychowawczymi w codziennym życiu z psem. Jeśli natomiast masz jakiś problem lub chcesz zmniejszyć prawdopodobieństwo jego wystąpienia w przyszłości to warto przeczytać i stosować tych kilka zasad w codziennym byciu z naszymi pupilami.

Po co wprowadzać zasady domowe dla psa?

Pies, który wie co mu wolno, kiedy mu coś wolno i dlaczego mu coś wolno to pies grzeczniejszy i szczęśliwszy. Dzięki zasadom domowym pies nie pozbędzie się wszystkich niepożądanych przez człowieka zachowań. Może się tak zdarzyć, że dzięki wprowadzonym regułom przy okazji znikną pewne zachowania. Nastaw się jednak, że ustalenie tych zasad to podstawa współpracy na linii przewodnik – pies.

Pupil, któremu człowiek nie wyznaczy pewnych granic będzie tych granic szukał na własną rękę i w końcu sam ustali te granice. Przejęcie kontroli przez psa rzadko jest akceptowalne przez właścicieli. Najczęściej w takim momencie opiekun przyparty do muru rozważa albo oddanie psa albo wezwanie pomocy trenera. Często też będzie zastanawiać się czemu jego pies okazał się takim niewdzięcznikiem. Przecież miał wszystko, wszędzie i zawsze.

Wprowadzając reguły pies szybko zrozumie, kto jest tutaj szefem. Kto daje jedzenie, smakołyki, głaski i miziaie. Zwierzak zacznie także zwracać uwagę na osobę opiekuna oraz starać się robić i postępować tak by ten dał mu to na czym psu zależy. Z perspektywy człowieka pies zacznie być po prostu bardziej usłuchany. Pies także stanie się spokojniejszy bo będzie wiedział, że jest ktoś z autorytetem, kto zapewnia mu to czego ten potrzebuje. To wszystko możesz osiągnąć bez krzyku, szarpania czy bicia psa(Tego ostatniego i tak Ci niewolno robić).

Czym są zasady domowe?

Zasady domowe to nie jest spis rzeczy, których psu wolno lub nie wolno robić. W sumie możesz psu pozwolić robić wszystko co jest dla Ciebie i Twojego otoczenia akceptowalne. Siedzenie z Tobą na kanapie, żebranie przy stole, spanie w jednym łóżku, nawet skakanie na przywitanie. To wszystko są rzeczy, które robią najgrzeczniejsze psy na całym świecie. By zrozumieć idee zasad domowych należy postawić pytanie: Kiedy pies może to robić? Na jakich zasadach może to robić? Oraz najważniejsze Za co psu będzie dozwolone to robić.

Jak wprowadzić zasady domowe?

Natychmiast, na jasnych i najlepiej niezmiennych warunkach. Na początku warto by pies potrafił jakąś prostą komendę typu siad i by potrafił iść na swoje miejsce oraz pozostawać w nim do czasu aż go przywołasz. Postaraj się przy wprowadzaniu tych zasad być konsekwentny i by do zasad stosowali się wszyscy domownicy. Pamiętaj, że nie krzywdzisz nimi psa. Wszystko czego pies potrzebuje będzie mu dane tylko na innych zasadach niż dotychczas. Na początku pies może wydawać się zdezorientowany i zasmucony. Co sprytniejsze, zaczną kombinować i starać się stawiać na swoim. Ty spokojnie obserwuj psa ale sprawiaj wrażenie, że nie zwracasz absolutnie uwagi na swojego ukochanego zwierzaka.

Przez jaki czas utrzymywać zasady domowe?

W zasadzie dobrze wprowadzone zasady pozostaną z Tobą i psem na zawsze. Może się jednak zdarzyć, że mimowolnie nastąpi poluzowanie zasad. Jeśli nie wpłynie to negatywnie na zachowanie psa to możesz powoli odchodzić od części z nich. Najwyżej zaczniesz program naprawczy od nowa:)

Co robić by pies się słuchał?

Warto wiedzieć, że pies w zasadzie wszystko co robi, robi po to by osiągnąć jakąś korzyść. Może być to smaczek, może być to chęć odpoczynku nawet Twoje zadowolenie to dla psa korzyść bo ta kojarzy mu się z czymś miłym. Dlatego pierwsza zasada domowa mówi:

Wszystko co pies ma, co dostaje i co mu wolno pochodzi od Ciebie i ty tym dysponujesz. Innymi słowy wszystko jest zasobem dosłownie wszystko. Jedzenie, zabawka, zabawa, głaskanie, leżenie na kanapie, żebranie przy stole, Twoja uwaga, czy przestrzeń np. kuchnia czy inne pomieszczenie, wszystko co tylko możesz sobie wymyślić. Najważniejsze przy tym jest to, że to ty decydujesz kiedy pies to otrzyma.

Nic za darmo

Druga zasada mówi, że aby coś otrzymać pies musi najpierw dać coś od siebie. Najłatwiej zrozumieć tą zasadę na kilku prostych zasadach. Sypiesz psiakowi jedzenie do miski. Jeśli dotychczas pies podbiegał i od razu jadł to teraz każesz mu wykonać prostą komendę, odczekać chwilę i dopiero wtedy pozwalasz jeść. Odmierz porcję jedzenia psa do saszetki zacznij trening z psem. Gdy pies robi coś na czym Ci zależy np. siad od razu słyszy pochwałę i dostaje smaczka. Możesz psu dawać trudne jak i zupełnie proste zadania. Możesz także na początku ostentacyjnie pokazać psu co masz w saszetce tak by wiedział o co toczy się gra i kto rozdaje karty. Taką regułę możesz wyprowadzić poza dom i zabrać jedzenie na spacer. Tam też komenda, pochwała smaczek. Zasada nic za darmo nie musi pozostać z wami na zawsze. No bo ile można wydawać psu jedzenie z ręki:)

Opiekun decyduje kiedy coś daje.

Na You Tube jest mnóstwo jest filmów, na których pies dzwoni dzwonkiem by dostać jedzenie lub wyjść na spacer. W sumie fajna i medialna sztuczka jednak jeśli na takie dzwonienie opiekun zrywa się i napełnia michę psa to już nie ma tu sztuczki tylko mamy psa, który wydaje komendę opiekunowi pod tytułem „miska” i raczej pies nie doda do tej komendy słowa proszę, prędzej będzie to słowo „natychmiast”.

Ważne by nie sprowadzać tej zasady tylko do jedzenia. Jeśli np. siedzisz na kanapie a pies przychodzi i podstawia się do głaskania lub wskakuje na kanapę jak do siebie to mimo pękającego serca odsyłasz psa na miejsce. Czekasz 10-15 minut i to TY wołasz psa bo masz ochotę go pogłaskać.

Zabawki. Jeśli dopuszczasz zabawę w domu to ok. Jednak nie pozwól by zabawki psa zawsze były w zasięgu jego pyska. Z wielu względów lepiej by zabawki były pochowane. To ty wyciągasz zabawkę, ty się bawisz z psem tak długo jak uznasz za słuszne i to ty decydujesz kiedy kończysz zabawę. O tym jak bawić się z psem przeczytasz w artykułach: Jak bawić się z psem? Zabawa szarpakiem.

Ty decydujesz jak długo pies coś ma.

Na początek ważna uwaga jeśli Twój pies ma tendencję do bronienia zasobów to uważaj by nie wywołać konfliktu z psem. Siłowe zabieranie psu czegokolwiek nie jest rozwiązaniem i może zakończyć się niepotrzebnym spięciem. Jeśli pies broni zasobów to nie dawaj mu ich jeśli to możliwe. O tym jak radzić sobie z bronieniem zasobów napiszemy w innym tekście. Jednak nie rezygnuj w zupełności z zasad domowych.

Wróćmy do reguł. Jeśli dajesz psu jedzenie do miski odczekaj aż pies zje, możesz wtedy zabrać miskę. Nie testuj psa na oddawanie jedzenia czy wsadzanie ręki do żarcia. To szkodliwy mit. Dobry pies wcale nie musi tolerować takiego zachowania powarkiwanie, szczerzenie kłów wcale nie będzie oznaczać, że pies jest niezrównoważony i wymaga jakiś specjalnych treningów. Jeśli pies jednak nie je to po 10 minutach zabierasz miskę i tyle. Dasz ją za jakiś czas nawet jeśli miało by to być po Twoim powrocie z pracy.

Podobnie tyczy się to głaskania czy leżenia na kanapie. To Ty decydujesz kiedy następuje koniec. Warto obserwować psa i tak aranżować sytuację by psa pozostawić w niedosycie.

Podsumowanie

Pamiętaj, że nie musisz wprowadzać powyższych zasad w życie. Jeśli Twój pies zachowuje się ok i nie sprawia kłopotów to nie musisz nic robić. Zapewne w inny może nawet nie świadomy sposób pokazujesz psu kto jest liderem w grupie. Jednak jeśli masz jakieś kłopoty z psem warto rozpocząć właśnie od tych zasad. Często wprowadzenie zasad domowych jest pierwszym, dużym krokiem w zmianie naszego psa. Warto je wdrażać i konsekwentnie się ich trzymać. Jeśli wszystko pójdzie ok o części zasad zapomnimy inne tak nam podpasują, że będziemy z nimi na zawsze.

Czym są zasady domowe dla psa?

Zasady domowe nie są zbiorem tego co wolno a co nie psu ale to co wolno psu i na jakich zasadach. Np. Jeśli nie przeszkadza ci, że pies wchodzi na kanapę to ok, pies może wchodzić na kanapę ale tylko wtedy gdy ty na niej siedzisz i ty zaprosisz psa.

Co zrobić by pies mnie uważał za swojego Pana?

Jest to złożony temat. Nie wystarczy wymagać od psa tylko i wyłącznie posłuszeństwa. Warto także dać psu jasno do zrozumienia kto dysponuje wszystkim z czym ma do czynienia pies. Zacznij psu wydzielać zabawę, głaskanie czy wspólną zabawę.

Pies mnie nie słucha co robić

Musisz rozpocząć program naprawczy. Jednym z kroków jest wprowadzenie zasad domowych. Jest to zbiór reguł z jakimi należy postępować z psem. W regułach tych ustalasz kiedy i na jakich zasadach dostarczasz psu różnych zasobów.

Jakie zasady dla psa w domu?

Tak naprawdę nie ma jakiejś określonej listy co wolno a co nie psu by pies był tzw. grzecznym psem. Jednym przeszkadza leżenie na kanapie innym spanie w nogach. Oczywiście nie możesz pozwalać na wszystko psu. Ważniejsze jest jednak na jakich zasadach pies może coś robić. Najważniejsze byś to ty decydował co pies może i kiedy zrobić.

Dodaj komentarz