Dlaczego pies mnie ignoruje?

Jeśli zdarza ci się obserwować psy w parku i widzisz jak niektóre z nich są wpatrzone we właściciela, reagują na każdą jego komendę a do tego patrzą w niego jak w obrazek dopraszając się kolejnych zadań, a tymczasem Twój pies idzie gdzieś obok, we własnym świecie i zdaje się być głuchy na wszelkie wołania to ten wpis może cię zainteresować.

Dobra wiadomość jest taka, że nauczenie psa skupienia na Tobie i ukształtowania w nim chęci współpracy może być bliższe niż ci się wydaje. Jedyne co musisz zrobić to być bardziej ciekawy swojego psa i zastanowić się odrobinę nad jego zachowaniem i tym co to zachowanie tak naprawdę mówi.

Oczywiście istnieje szereg czynników, które sprawiają, że posiadanie takiego „wpatrzonego” psa jest bardziej prawdopodobne. Do takich czynników należą między innymi rasa psa, linia hodowlana a co za tym idzie geny jakie odziedziczył Twój pies. Wpływ ma także miejsce i sposób w jakim pies dorastał i żyje teraz oraz Twoje podejście do niego.

Nie zapominaj także o zdrowiu czworonoga. Może zdarzyć się tak, że oczekujesz perfekcyjnego siadu w ułamku sekundy od psa, który ma niezdiagnozowane zwyrodnienia stawów i siadanie sprawia mu fizyczny ból. W kontekście zdrowia ważnym aspektem jest także co je Twój pies. Jego dieta wpływa pod wieloma względami na jego zachowanie. Pies, który dostaje karmę ze składnikiem, na który jest uczulony nie od razu musi okazać to rozwolnieniem czy problemami skórnymi. Takie uczulenie może wpływać na niego bardziej subtelnie.

Po pierwsze relacje z psem.

Temat relacji z psem jest szeroki i wałkowany na wszelkie możliwe sposoby. Jeśli chcesz by Twój pies naprawdę chciał być przy Tobie, baczył na Twoje polecenia i chciał współpracować to Twoja relacja z nim nie może opierać się o strach i chęć uniknięcia przykrych konsekwencji. Dlatego nie krzycz na psa, nie szarp go i nie bij. Nie używaj wszelkich narzędzi typu obroża elektryczna, kolczatka w sposób nie umiejętny i krzywdzący dla psa. Bądź cierpliwy lub kończ szybciej treningi. Pamiętaj Twój pies zachowuje się w danej sytuacji tak jak go tego nauczono. Jeśli zmienia się sytuacja(np. inne miejsce) to i tu należy nauczyć psa odpowiedniego zachowania. Dla psa komenda siad w domu to coś innego niż siad w lesie pełnym zapachów.

Innym podejściem w relacji z psem może być wieczne przekupstwo. Bardzo łatwo wpaść w „pułapkę”, w której pies wykona coś tylko za smaczek lub zabawkę. A gdy nie masz tego w ręku to pies automatycznie będzie miał cię w nosie. By uniknąć tego typu relacji niezwykle ważny jest zmienny schemat nagradzania oraz nagroda z zaskoczenia. Weź psa na spacer gdzieś gdzie wcześniej schowana została nagroda np. schowaj kawałek pieczonego kurczaka na gałęzi drzewa. Idź pod to drzewo z psem i powiedz siad. Gdy pies usiądzie ściągnij nagrodę teatralnym ruchem z pełna ekscytacją w głosie pochwal psa i wydaj smakołyk. Jeśli kawałek pieczonego kurczaka to coś co Twój pies naprawdę lubi to zobaczysz, że kolejnym razem, gdy będziecie tylko przechodzić pod tym drzewem, spojrzy na gałąź i Ciebie i zapyta wzorkiem czy aby nie możecie poćwiczyć.

Najlepszym podejściem do psa będzie zrównoważone, skupione trochę bardziej na psie niż na Twoich oczekiwaniach. Tak jak w codziennym życiu ludzi tak i tu warto obniżyć oczekiwania w stosunku co i jak ma robić druga strona, jednocześnie starając się samemu być lepszym opiekunem(bardziej cierpliwym, uczącym się, etc.) Nie oznacza to schodzenie do zera ze swoimi oczekiwaniami wobec psa. Ok pies zrobił siad w ogrodzie, ale przy innych psach już nie. Nie musisz cofać się do ogrodu by mieć posłusznego psa. Kilka sesji treningowych w większej odległości od innych psów i okaże się, że pies potrafi siad choćby obok trwała wspaniała zabawa. Takie podejście nie zniechęci ani Ciebie ani Twojego psa. Dodatkowo tylko wzmocnisz go w przekonaniu, że on potrafi zrobić coś co zostanie wynagrodzone smaczkiem i Twoim zadowoleniem.

Do tego bądź ciekaw jak nauczyć czegoś psa i jak pomagać mu w tym by osiągnął Twój cel. You Tube jest pełny filmów i porad. Bądź krytyczny w wyborze metod i tego co widzisz na filmie ale musisz wiedzieć, że jest tam naprawdę mnóstwo trenerów z ogromną wiedzą i chętnie się tą wiedzą dzielą. Pomagaj psu wszelkimi sposobami osiągnąć cel. Twoje zniechęcenie pies wyłapie w sekundę i uwierz będzie podobnie zniechęcony co i Ty.

Zastanów się co ma wartość dla Twojego psa

Jeśli chcesz stać się ważną osobą w życiu psa, tak by z radością z Tobą przebywał i pracował to musisz być dla niego kimś( i poniekąd czymś) wartościowym. Nie osiągniesz tego nieustannym szarpaniem czy krzykiem. Nie osiągniesz też tego podsuwając psu pod nos smaczki lub proponując zabawę gdy Twój pies dużo bardziej woli węszyć w trawie. Tym bardziej nie osiągniesz tego nie zwracając uwagi na psa, który jedyne czego potrzebuje to piłki czy szarpaka.

Zastanów się co lubi Twój pies. To nie musi być oczywista lista typu smaczki, piłka i gonitwa. Może to być naprawdę wszystko, wbieganie do wody, jazda autem, skoczenie na opiekuna czy choćby leżenie na kanapie. Spisz to, posegreguj od najbardziej do najmniej lubianych i wydawaj te psie przyjemności w zależności od tego jak pies się Ciebie słucha jak wykonuje polecenia. Obniżaj kryteria, jeśli to konieczne, tak by pies miał szanse wykonać polecenie i być nagrodzonym.

Nie zapominaj o zabawie

Zabawa to coś co psy uwielbiają od kiedy są szczenięciem praktycznie do samego końca swojego życia. Dlatego baw się ze swoim psem! A jak już się bawisz rób to z pełnym zaangażowaniem. Jeśli Twój pies nie potrafi się bawić to spróbuj go tego nauczyć, obserwuj psa i zobacz kiedy i co sprawia, że się ożywia. Zabawa jak każda inna nagroda powinna być losowa. Jeśli pies za każdym razem będzie wiedział co go czeka to nawet jeśli będzie to coś co lubi to w końcu straci to dla niego wartość. Tą wartość stracisz także w oczach psa i Ty.

To oczywiście nie wszystkie cechy dobrego i ciekawego opiekuna. Jednak stanowią one podstawę i punkt wyjściowy do udanego życia z psem i treningów z nim. Jeśli chcesz coś dodać do tej listy to wpisz się w komentarze poniżej. W ten sposób możemy razem stworzyć pełną checklistę super opiekuna psa 🙂

Dodaj komentarz