Praca smyczą z psem

W tym wpisie przyjrzymy się podstawowemu narzędziu w pracy z psem jakim jest smycz.

Po co smycz?

Smycz w codziennym użyciu ma kilka podstawowych zastosowań. Przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo Twojemu psu. Dzięki niej możesz powstrzymać psa przed wtargnięciem na ulicę, podejściem do innego psa lub np. zjedzeniem czegoś co nie musi być odpowiednie dla Twojego pupila. Powodów dla których należy zawsze mieć psa na smyczy jest naprawdę sporo.

Smycz to także narzędzie komunikacji człowieka ze zwierzęciem. Dobrze ułożony pies reaguje na delikatne ruchy smyczą. Od razu wie czy jego postępowanie jest aprobowane przez właściciela czy nie. Dzięki umiejętnemu użyciu smyczy można psem „sterować” naprowadzać go czy wskazywać kierunek marszu. Nauczenie psa siadać czy warować na komendę słowną gdy ten zna je z pracy smyczą będzie proste i szybkie. Koncepcja pracy smyczą, opisana poniżej, pozwoli Ci także łatwo nauczyć psa chodzenia na smyczy.

Na pewno smycz nie służy do karania psa! Bicie psa jest niedopuszczalne i niszczące dla wzajemnych relacji! Tak samo smycz nie służy do dyscyplinowania dzieci 🙂

Jaka smycz?

Temat doboru smyczy to temat rzeka. W zasadzie co właściciel to opinia. Ważne by smycz była odpowiednio dobrana do wielkości Twojego psa, jego ciężaru i siły jaką może Twój pies użyć gdy ją napnie. Smycz nie może być za ciężka w stosunku do wagi psa.

Lekka płaska smycz z uchem.

Na początku doradzał bym zwykłą, płaską smycz, bez przepinek umożliwiających skracanie czy wydłużanie smyczy. Taka smycz jest lekka i sama swym ciężarem nie będzie wywierała presji na psa. Nie będzie też wydawała dźwięków. Jeśli masz małego psa lub szczenię to nie zacznij treningi właśnie o takich smyczy.

Smycz łańcuszkowa

Tak smycz to głównie smycz ozdobna na której niektóre psy świetnie się prezentują. Taką smyczą możesz posłużyć się także gdy oduczasz psa gryzienia smyczy.

Smycze cięższe z przepinkami

Są to obecnie bardzo popularne smycze. Na swej długości mają wszyte metalowe oczka. Smycz z obu stron kończy się karabińczykiem dzięki czemu w łatwy sposób można zmniejszyć lub zwiększyć jej długość. Takie smycze możesz stosować w codziennych spacerach. Należy jednak uważać na te metalowe kółka. Może zdarzyć się, że w momencie gdy pies pociągnie w takie kółko wpada palec łamiąc się lub wybijając ze stawu.

Długie linki/smycze

Długie smycze 5-10 metrów to świetne narzędzia do treningu ale także do codziennych spacerów. Taką smyczą może być długa płaska taśma zakończona karabińczykiem i uchem, na drugim końcu, zwykła okrągła linka czy lonża którą kupisz w sklepie jeździeckim. Tą ostatnią polecam szczególnie gdyż zrobiona z bawełnianego paska powoduje, że nie pali skóry dłoni w momencie gdy pies pociągnie. Niestety lonże sprawdzą się, ze względu na swoją wagę, przy psach większych. Bawełniane lonże nasiąkają także wodą i stają się jeszcze cięższe, co także jest ich minusem.

Długą smyczą możesz posłużyć się gdy uczysz psa chodzenia na luźnej smyczy, tropienia czy aportowania. Długa linka to także świetnie narzędzie gdy posiadasz psa lękowego, który jeszcze niezbyt dobrze czuje się blisko człowieka. Większy dystans pozwala psu w pełni zrelaksować się na spacerze, może spowodować, że pies nie będzie ciągnął tylko będzie spokojnie maszerował przed opiekunem. Z czasem ten dystans będzie można zmniejszyć tak by pies szedł ładnie przy nodze.

Smycz automatyczna (flexi)

Mowa o smyczy, która nawija się na lub rozwija z plastikowego bębna, który trzymamy w dłoni. Są to smycze, które budzą najwięcej dyskusji. Można spotkać ich zagorzałych fanów jak i przeciwników, którzy bez końca będą powtarzać jej słabe strony.

Smycz automatyczna powinna mieć formę płaskiej taśmy, najlepiej jaskrawym kolorze. Cienkie linki łatwo się plączą w czasie spaceru i są niewidoczne dla np. rowerzystów gdy idziemy z psem po chodniku.

Smycz automatyczna często stosowana jest w pracy z psem służbowym wykonującym różne zadania np. wyszukiwanie narkotyków czy materiałów wybuchowych. W codziennym użytkowaniu są niezwykle wygodne i dają psu dużo swobody(szczególnie takie 10 metrowe). Jednak by spacer na takiej smyczy był naprawdę fajny pies musi potrafić chodzić na zwykłej smyczy.
Więcej o chodzeniu na luźnej smyczy opisałem w tym wpisie: Luźna smycz szkolenie

Jak pracować smyczą?

Przede wszystkim nie szarp, bądź delikatny!

Jeśli Twój pies ma za nic smycz, ciągnie, szarpie, stara się z niej oswobodzić to mimo wszystko nie używaj siły. Znajdź miejsce gdzie pies jest spokojny i może skupić się tylko na Tobie. Zacznij w takim miejscu trening i pomagaj sobie smaczkami. Bardzo dobrze pokazuje to załączony w tym poście film. O miejscu treningu psa możesz przeczytać we wpisie gdzie trenować z psem.

Obroża

Nie używaj kolczatek czy obroży zaciskowych. Zwykła płaska obroża wystarczy szczególnie gdy nie jesteś profesjonalistą i szybko tracisz cierpliwość.

Wyczucie czasu

Wszelka presja smyczą na psie jest tzw. wzmocnieniem negatywnym. Dlatego bardzo ważne by presja ta trwała krótko i tylko w momencie gdy oczekujesz czegoś od psa. Jeśli pies wykonuje zadanie a Ty dalej wywierasz na nim presje to pies nie będzie w stanie zrozumieć o co ci chodzi, będzie denerwował się starał się unikać Ciebie i ćwiczeń z Tobą. Będzie też coraz bardziej uodparniał się na działanie smyczy a to zaprowadzi cię do tego, że aby zakomunikować coś psu konieczne będzie użycie siły a przecież nie o to chodzi.

Dwie rady: Pierwsza. Lepiej zdejmij presje z psa przed czasem niż za późno. Druga pomagaj sobie smaczkami. Pamiętaj najpierw delikatna presja smyczą potem smaczek.

Co ćwiczyć z psem smyczą?

Podejście do Ciebie i zmiana kierunku marszu.

Zacznij od tego by pies zrozumiał o co Ci chodzi i co się dzieje gdy na karku poczuje działanie działanie smyczy. Gdy pies siedzi lub stoi pociągnij delikatnie za smycz w swoim kierunku. Smycz trzymaj w dłoni na wysokości wzroku psa i w pewnej niewielkiej odległości. Tak by pies dobrze widział i tym samym wiedział co powoduje, że w pewnym momencie czuje coś na karku. Gdy tylko pies odwróci się do Ciebie i zacznie iść w Twoim kierunku zaznacz ten fakt głośnym i pełnym ekscytacji: „tak, super” i daj psu nagrodę. Postaraj się to proste ćwiczenie wykonywać w różnych kierunkach, z różną odległością. Gdy opanujesz podejście psa możesz to samo poćwiczyć gdy oboje jesteście w ruchu. Pozwól psu by trochę oddalił się od Ciebie. Ty też zrób dwa kroki w bok i delikatnie daj psu znak smyczą by zbliżył się do Ciebie. Gdy tylko zacznie to poluźnij smycz, powiedz super i daj smaczka. Są to podstawowe ćwiczenia, które pozwolą psu na zrozumienie generalnie o co chodzi ze smyczą.

Siad, leżeć

Jeśli chcesz by Twoja komunikacja z psem weszła na wyższy poziom lub po prostu czasem chcesz dać psu czego oczekujesz bez mówienia to możesz także nauczyć go reagować na odpowiedni ruch smyczą. Jeśli Twój pies zna te komendy to nauka przyjdzie mu bardzo szybko. Na filmiku widać doskonale jak trener osiąga zamierzony rezultat. Delikatne pociągnięcie jednocześnie do tyłu i do góry powoduje, że pies instynktownie siada. Delikatna presja, smaczek i pochwała i pies w mig chwyci o co ci chodzi. Podobnie z leżeniem. Gdy pies nie potrafi nas zrozumieć przy delikatnej presji smyczą naprowadzaj go smaczkiem. Pamiętaj najpierw presja potem smaczek. Ważne by sama presja nie trwała za długo i nie była silna. Jeśli pies nie reaguje bardzo szybko to pomóż mu smaczkiem. Takie wspomaganie z punktu widzenia człowieka może wydawać się iście na łatwiznę czy oszukiwaniem. W przypadku treningu z psem pozwoli uniknąć Ci zniechęcenia psa. Zachęca psa do wysiłku i coraz szybszego wykonywania zadań.

Gdy Twój pies nie zna komend siad czy leżeć to w momencie gdy zna je z pracy smyczą to nauczenie go reakcji na nasze słowa będzie niezwykle proste. Wystarczy gdy dasz komendę siad i w momencie gdy pies nie reaguje posłużysz się smyczą, a następnie nagrodzisz reakcje smaczkiem.

Skakanie na ludzi czy kanapę

Dzięki temu, że Twój pies wie na czym polega praca smyczą, że reagowanie na jej ruch wiąże się ze smaczkiem w prosty sposób możesz oduczyć psa np. skakania na ludzi, z którymi się witasz. W momencie gdy pies skacze i opiera się o człowieka DELIKATNIE dajesz mu znać smyczą, jednocześnie mówisz nie. Następnie dajesz psu znać smyczą by np. usiadł i natychmiast nagradzasz go wesołym „tak, super!” oraz głaszczesz. Pies zacznie łączyć fakty, że skok na człowieka nic mu nie daje poza tym, że nagle czuje na karku pociągniecie w bok. Podobnie jest także w momencie gdy pies próbuje się gdzieś dostać kanapa czy ściągnąć coś ze stołu.

Trenowanie psa za pomocą smyczy jest naprawdę przyjemne i łatwe. Ważne by w trakcie ćwiczeń nie używać zbyt dużej siły a sam fakt ciągnięcia smyczy był krótki i raczej sygnalizował coś niż był wywierany dłuższy czas.

Jaka smycz dla psa, który ciągnie?

Taka specjalna smycz nie istnieje. Pies nie powinien ciągnąć na smyczy. Istnieją smycze, które służą do nauki chodzenia na smyczy ale nie powinny być one stosowane non stop. Jeśli Twój pies ciągnie na smyczy przeczytaj nasz artykuł i obejrzyj film o luźnej smyczy.

Smycz automatyczna opinie

Smycz Automatyczna to naprawdę pomocne narzędzie. Jednak na takiej smyczy powinien chodzić pies, który potrafi chodzić bez ciągnięcia na zwykłej 2,5 metrowej smyczy. Smycz automatyczna z racji tego, że jest ciągle napięta nie nadaje się do trenowania z psem oraz gdy pies bywa agresywny do innych psów.

Smycz automatyczna dla dużego psa

Smycz dla dużego psa powinna być solidna najlepiej dobrej marki i powinna to być smycz taśmowa.

Jaka smycz do nauki chodzenia?

Najlepiej, na etapie nauki, sprawdzi się zwykła płaska smycz o długości 2,5 metra. Są także trenerzy referujący naukę na długich linkach.

Jak długa powinna być linka dla psa?

Tzw. długa linka powinna mieć około 10 metrów. Na swojej długości co pewien czas powinien być zrobiony na niej węzeł tak by po przyciśnięciu jej nogą zablokowała możliwość ruchu psu.

Czy zamiast linki mogę stosować lonży dla konia.

Tak. Bawełniane szerokie lonże są super. Nie palą tak w dłonie gdy pies postanowi wyrwać do przodu. Jedyny ich minus to to, że nasiąkają wodą w deszczowe dni i stają się ciężkie. Lonża sprawdzi się w przypadku średnich i większych psów,

Po co w ogóle smycz psu?

Psu do niczego. Smycz jest dla Ciebie byś mógł kontrolować i asekurować poczynania psa. Jest to po obroży podstawowe narzędzie jakiego potrzebujesz by żyć z psem.

Jak pracować smyczą?

Delikatnie. Naprawdę pies nie wymaga używania siły. Delikatne pykanie smyczą może być przez niego doskonale odebrane.

Czy smycz służy do karania?

Nie wolno Ci karać psa smyczą. Mówiąc kara mam tu namyśli bicie psa. Kiedyś smycz służyła także do karania niegrzecznych dzieci ale i to było i jest nie odpowiedzialnym postępowaniem.

Co ćwiczyć z psem smyczą?

Chodzenie na spacerach, siad czy leżeć. Jest naprawdę wiele sztuczek i komend, które możesz trenować z psem przy użyciu smyczy.

Smycz behawioralna jak używać?

Smycz behawioralna to nic jak pętla na długiej lince. Zakładana jest bezpośrednio na psa bez użycia obroży. Powinna być założona wysoko za uszami a pętla powinna być tak wyregulowana by nie dusić psa a jednocześnie nie zjeżdżać w dół szyi psa.

Smycz behawioralna powinna być używana przez doświadczonego i spokojnego opiekuna. Jest to narzędzie treningowe, nie należy jej używać zamiast zwykłej smyczy i obroży.

Smycz Cesara Millana

To nic innego jak smycz behawioralna. Patrz wyżej.

Smycz zaciskowa opinię

Istnieje wiele różnych sposobów treningu psa. Jedne dopuszczają użycie takiej smyczy inne nie. Na pewno taka smycz służy tylko do treningów z psem. Nie powinna być stosowana na co dzień. Z racji tego, że taką smyczą bardzo łatwo jest zrobić krzywdę powinna być używana przez doświadczonego i opanowanego przewodnika.

Dodaj komentarz