Jak powstrzymać ucieczki psa

Pies to takie zwierzę, które aby być spokojnym i zrównoważonym towarzyszem potrzebuje określonej ilości ruchu i zajęć umysłowych. Jeśli te potrzeby nie zostaną zaspokojone to pies może albo popaść w apatie, będzie wtedy wycofany, nieobecny mało chętny do zabaw czy kontaktu z człowiekiem. Może także zacząć sprawiać problemy objawiające się różnymi zachowaniami. Od bycia wiecznie pobudzonym i nakręconym, poprzez zachowania agresywne lub właśnie ucieczki.

Jeśli Twój pies postanowił właśnie ucieczkami zaspakajać swoje potrzeby to jest to w sumie dla Ciebie jedyna dobra wiadomość. Oznacza to także, że masz psa, który potrafi zająć się sobą, bardzo prawdopodobne, że jest zrównoważony psychicznie i inteligentny. Ucieczki, choć mogą wynikać z tego samego, są dużo łatwiejsze do opanowania niż opisywane wyżej agresja czy apatia.

Jeśli zastosujesz kilka poniższych rad problem ucieczek może zostać rozwiązany. Na pewno nie osiągniesz tego szybko, ale jak to bywa w pracy z psem, na pewno się to Wam opłaci.

Zabezpiecz dobrze teren i kup długą smycz.

Jeśli Twój pies ucieka z posesji to przede wszystkim tak zabezpiecz teren by pies nie mógł uciekać. Jeśli zaczniesz pracować z psem nad problemem ucieczek a ten i tak będzie mógł zwiać to każda udana próba będzie dla niego niezwykle motywująca. Jeśli pies kombinuje ileś tam razu jak zwiać aż w końcu mu się uda to tak jak by wygrał szóstkę w lotka. Dlatego zanim zaczniesz uczyć psa upewnij się, że ucieczka jest niemożliwa.

Jeśli pies ucieka ci na spacerze zaopatrz się w długą smycz, najlepiej linkę lub lonżę jak dla koni o długości ok. 10metrów. Niezbędne jest także zachipowanie psa i obroża z adresówką, na której zamieścisz numer telefonu do siebie.

Wydawać się może, że uniemożliwienie psu ucieczek rozwiązuje problem ucieczek. To by było zbyt proste. Jeśli poprzestaniesz na zabezpieczeniu typu płot, smycz to otwierasz furtkę dla problemów typu apatia, samookaleczenia, zachowania kompulsywne czy agresja.

Pamiętaj, że Twój pies już pokazał ci swoimi ucieczkami, że ma swoje potrzeby, które jako odpowiedzialny opiekun musisz zaspakajać.

Zanim przejdziemy dalej do tego jak ukrócić ucieczki psa musisz wiedzieć, że gdy pies ma do wyboru zostać na terenie posesji (iść przy nodze na spacerze) a pobiec do suki z sąsiedztwa, która ma cieczkę to z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa ucieknie.

Pies ucieka do suki z cieczką co robić?

W takim przypadku pozostaje ci czujność i zabezpieczenie psa przed ucieczką. Zachowania instynktowne biorą górę nad tymi wyuczonymi. Dlatego w takich dniach po prostu zmień miejsce spacerów, towarzysz psu na posesji.

Suka z cieczką ucieka co robić?

Podobnie jak z psem, który ucieka do suki. Po prostu zrób wszystko by sunia nie mogła zwiać. Nic innego tu nie wymyślisz, niczego nie nauczysz.

Gdy już mamy omówiony temat ucieczek o podłożu instynktownym możemy skupić się na problemie ucieczek psów gdy te po prostu chcą zaspakajać inne swoje potrzeby.

Pies ucieka z posesji. Jak go tego oduczyć?

W sumie nie istotne jak dużą masz posesję. Dla psa będzie to po po prostu ogrodzony teren, na którym nie dzieje się nic ciekawego. Czasem przejdzie kot czy inne zwierzę, czasem ktoś przejdzie wzdłuż płotu od zewnątrz. To stanowczo za mało.

Psy, które są brane do domu z ogrodem bardzo często sprawiaj szereg problemów behawioralnych, z których ucieczki są chyba najmniej dokuczliwe. Właściciele psów żyją w przekonaniu, że gdy puszczą psa na ogród by ten się tam załatwił, pobiegał trochę i poleżał to mają z głowy spacery. Nic bardziej mylnego!

Musisz wiedzieć, że nie oduczysz psa ucieczek. Szczególnie gdy ten ma już udane próby gigantów. Jedyne co musisz zrobić to zapewnić psu to po co on ucieka czyli ruch i potrzebe eksploracji.

Zapewnij psu dobry spacer.

Aby zmniejszyć ryzyko ucieczek psa zaopatrz się w długą linkę lub lonżę i rusz na spacer. Co oznacza pojęcie dobry spacer dla psa? To nie musi być wielogodzinny wypad, w czasie, którego pies biega do upadłego. Dużo ważniejsza dla psa od wysiłku fizycznego jest możliwość eksploracji terenu. Pies po prostu musi wiedzieć, kto szedł w okolicy, jakie ślady po sobie zostawił, co leży w okolicznych krzakach czy rowie. Najczęściej te wszystkie informacje będzie zbierał za pomocą nosa. Dlatego spacer nie może oznaczać wyjścia na przysłowiowe siku i kupę i powrót do domu. Oczywiście nie oznacza to także, że pies ma Cię bez jakichkolwiek zasad przeprowadzić po wszystkich trawnikach, krzakach czy śmietnikach. Nie! Spacer nie oznacza wolnej amerykanki ale też nie może oznaczać marszu przy nodze bez możliwości wąchania. Nie możesz tłumaczyć się pośpiechem pies musi mieć możliwość zatrzymania się i dokładnego obwąchania tego co go zainteresuje. Ty także musisz się zatrzymać i cierpliwie poczekać. Dobrze jest podejść czasem to psa, który coś wącha i odezwać się do niego z zainteresowaniem „dobry pies, co tu masz” lub zacząć się przyglądać z bliska temu co robi pies. Może to wydać Ci się dziwne, ale naprawdę to buduje więź pomiędzy psem a człowiekiem.

Praca z psem a ucieczki

Jeśli Twój pies ucieka czy to puszczony luzem na spacerze czy z posesji to warto sprawić także by kontakt i przebywanie z Tobą były dla psa dużo ciekawsze niż ganianie po okolicznych krzakach. Dlatego też zacznij w czasie spacerów pracować z psem. Weź w kieszeń smaczki lub jego dzienną porcję suchej karmy i rusz na spacer, na którym będziesz trenować zarówno proste komendy typu siad, leż, zostań ale także coś bardziej skomplikowanego typu przeskoki, szukanie czegoś na nadkolach zaparkowanego samochodu, szukaniu smaczków na wyższym murku czy patrzenia w oczy. Taka wspólna zabawa sprawi, że pies chętniej będzie pozostawać z Tobą. Pamiętaj, że możliwość ucieczki jest dla psa dużą nagrodą więc by wygrać w tej grze nagroda jaką zaproponujesz musi być większa.

Zabawa z psem

Spacer z psem to także zabawa. Naucz swojego psa i siebie zabawy szarpakiem i noś go zawsze, ze sobą na spacer. Chwila przeciągania się z psem to duża frajda dla psa, buduje wieź z opiekunem, pozwala się wyładować i zaspokaja część naturalnych potrzeb psa. Nigdy nie rezygnuj z zabawy.

Przychodzenie na komendę

To jedna z podstawowych umiejętności psa. Naukę jej zacznij w domu wypowiedz imię psa gdy ten przyjdzie na samo zawołanie nagródź smakołykiem. Jeśli nie chce przyjść podejdź bliżej, wypowiedz imię psa i od razu pokaż, że masz coś w ręku. Potem zwiększaj dystans. Gdy pies podchodzi w Twoim kierunku możesz dołożyć jeszcze nazwę komendy czyli „do mnie”. Aby jeszcze bardziej zachęcić psa do przychodzenia stań do niego przodem i gdy powiesz do mnie zacznij delikatnie odchodzić do tyłu drobnymi kroczkami. Dla psa taki ruch człowieka nie jest powszechny i zacznie szybciej dobiegać do Ciebie.

Przywołanie awaryjne

Przywołanie awaryjne to nauczenie psa bezwarunkowego przybiegnięcia do Ciebie na dźwięk gwizdka. Jest to kluczowa umiejętność jaką musi posiadać Twój pies gdy chcesz go puścić luzem ze smyczy w parku czy na wybiegu dla psów. Nauczenie przywołania awaryjnego chroni Twojego psa przed wpadnięciem w tarapaty. Jeden gwizdek może uratować go przed np. wpadnięciem pod auto.

Jak sprawdzić czy pies już nie ucieka?

Wyjdź na spacer z psem na długiej lince. Jeśli pies jest spokojny, skupiony na Tobie, przychodzi na przywołanie możesz złapać linkę najpierw na odcinku trzeciego metra, przejść się tak kawałek i niepostrzeżenie dla psa rzucić linkę na ziemię. Gdy pies tylko zwiększy dystans od Ciebie spokojnie przywołaj go jeśli zareaguje, to natychmiast nagródź go dobrym słowem i smaczkami (niech to będzie czasem naprawdę duża ilość smaczków). Jeśli pies jednak wybiera oddalenie się to przydepnij linkę i złap w rękę. Delikatnie daj znać psu, że nadal masz nad nim kontrolę i gdy ten podejdzie do Ciebie pochwal i daj smaczki. Potem powtórz próbę. Linka, której użyjesz może być naprawdę długa nawet 20 metrowa. Dobrze by było by miała na sobie supły, które po przydepnięciu zatrzymają się na bucie. Linka nie może być też za cienka.

Inne powody dla których pies ucieka?

Pies może także uciekać od Ciebie dlatego, że chce uniknąć kontaktu z Tobą. Może to wynikać z jego historii. Zdarza się tak czasem w przypadku psów adoptowanych ze schroniska. Nie wiesz co spotykało psa wcześniej w momencie kontaktu z człowiekiem. Dlatego warto dać wtedy psu więcej czasu na poznanie Cię tak by miał pewność, że kontakt z Tobą, Twoje dłonie zawsze zwiastują coś miłego.

Co zrobić gdy pies ucieknie?

Przede wszystkim nie goń psa! Dla niego może to oznaczać albo potrzebę jeszcze szybszej ucieczki lub odbierze to jako zabawę i nie będzie wiedział, że tak na prawdę chcesz by przyszedł do Ciebie.

Gdy pies ucieknie podążaj za nim powoli, lub zatrzymaj się i spokojnie zawołaj. Możesz też spróbować kucnąć gdy pies Cię widzi lub zacznij iść w przeciwnym kierunku. Rób to jednak z rozsądnie i zachowaj spokój. Twoje nerwy, które pies wyczuje nie pomogą.

3/4 psów mają drugie imię. To imię to „MASZ” to czasem pomaga. Możesz wyciągnąć lub udać, że coś masz w dłoni i tak przywołać psa.

Gdy wołasz psa, nie rób tego ciągle. Zawołaj imię psa głośno i spokojnie i odczekaj chwilę. Daj psu czas na reakcję i nie dawaj mu znać non stop, że jesteś. Gdy tak będziesz robić pies będzie biegał po okolicy wiedząc, że ty grzecznie i spokojnie na niego czekasz tam gdzie cię ostatni raz widział.

Pies wrócił z ucieczki co robić?

Gdy pies zreflektował się i wrócił z ucieczki to zachowaj spokój. Pochwal psa, daj smaczka. Nigdy nie krzycz na psa, nie karć go. Masz się ucieszyć z powrotu, jednak wróć do nauki na długiej lince.

Pies nie wrócił z ucieczki gdzie go szukać?

Ucieczka psa nigdy nie powinna się zdarzyć, ale gdy już do niej doszło a pies nie wrócił to. Koniecznie skontaktuj się z najbliższym schroniskiem. Odwiedź lokalne grupy na Facebook-u Zwierzęta znaleziono/zgubiono i przyszykuj się na krytykę, tych „idealnych” właścicieli psów.
Wracaj też w okolice gdzie ostatni raz miałeś kontakt ze swoim psem

Dodaj komentarz