Karma mokra a sucha – różnice, zalety, stosowanie

Jako właściciel psa musisz zapewnić zwierzęciu warunki do życia i prawidłowego rozwoju. Kluczową kwestią, jeśli chodzi o dobrostan zwierzęcia, jest odpowiednie żywienie psa. Karmę dla psa można dziś kupić w pierwszym lepszym supermarkecie. Mimo tak szeroko dostępnej karmy różnego rodzaju wybór wcale nie jest prosty. Każdy pies ma swoje indywidualne potrzeby, które należy wziąć pod uwagę. Dodatkowo na rynku dostępna jest karma sucha, jak i karma mokra. Na co się więc zdecydować? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Mokra karma dla psa

Czym charakteryzuje się mokra karma dla psa? Jak sama nazwa wskazuje – jest to karma, która zawiera dużo wody (około 80%). W związku z tym dzięki takiej karmie można dostarczyć zwierzęciu odpowiednią ilość wody. Oczywiście należy pamiętać o tym, że – bez względu na rodzaj karmy – pies powinien mieć stały i nieograniczony dostęp do świeżej wody. Ponadto karma mokra ma zupełnie inną konsystencję niż sucha – jest po prostu miękka. Nadaje się więc jako pierwszy pokarm dla szczeniaka odstawionego od matki, ale również dla starszego zwierzęcia, które ma problemy z gryzieniem. Warto wiedzieć również o tym, że taka karma jest mniej kaloryczna – co bywa zarówno zaletą, jak i wadą (w zależności od sytuacji oraz stanu zdrowia pupila). Pamiętajmy bowiem, że niektóre psy mają schorzenia lub tendencje do nadmiernego przybierania na wadze, a wtedy karma powinna być lekkostrawna i mniej kaloryczna.

Sucha karma dla psa

Podstawą żywienia każdego czworonoga jest także karma sucha. Dobrej jakości karma sucha to bogate źródło wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Karma sucha – ze względu na to, że pies musi ją gryźć i chrupać – ma pozytywny wpływ na stan uzębienia oraz dziąseł. Ponadto zaspokaja naturalną potrzebę zwierzęcia w zakresie gryzienia. Taką karmę łatwo przechowywać, lecz najlepiej przesypywać ją do szczelnego pojemnika, aby nie zwietrzała i nie straciła swoich wartości.

Karmy mokre – jak wybrać karmę mokrą?

Karma mokra ma pozytywny wpływ na układ pokarmowy i moczowy psa. Pomaga w odpowiednim nawodnieniu organizmu zwierzęcia. Nie ulega wątpliwości, że warto włączyć mokrą karmę do diety pupila. Jednakże nasuwa się pytanie: jak wybierać mokre karmy?

Przede wszystkim należy zwracać uwagę na skład karmy – nie powinno w nim być konserwantów, sztucznych barwników i innych szkodliwych substancji. Jeśli natomiast twój pupil jest alergikiem, to musisz zwracać uwagę na to, czy mokra karma nie ma w składzie alergenów – podobnie zresztą jak w przypadku karmy suchej. Ważne, aby w składzie była odpowiednio duża porcja mięsa – może to być mięso z kurczaka, wołowiny, wieprzowiny oraz ryb. Dopełnieniem powinny być natomiast warzywa czy owoce.

Karma mokra czy karma sucha – jak żywić psa?

Jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie psa? Karma mokra powinna być podawana na zmianę z karmą suchą w proporcjach 1:1. Za tym rozwiązaniem opowiadają się specjaliści w zakresie karmienia zwierząt. Niemniej bardzo istotne jest, aby nie przekarmiać psa. Każdy rodzaj karmy na inne atuty: karma sucha jest bardziej skoncentrowana, jeśli chodzi o składniki odżywcze, karma mokra z kolei jest miękka, a jej wilgotność jest oczywiście wyższa niż wilgotność karmy suchej. Jest to więc najważniejsza różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami karm. Każda z nich ma inne cechy i właściwości, lecz obie są bez wątpienia potrzebne, by utrzymać zwierzę w zdrowiu i dobrej kondycji. Dodatkiem do diety może być żywność uzupełniająca („smaczki”, psie przekąski, gryzaki itp.).

Dodaj komentarz