Używanie zębów przez psy szczególnie młode osobniki to jedna z podstawowych form komunikacji psa z innymi psami jak i otoczeniem. Młode psy często podgryzają się w zabawie, łapią za jakieś przedmioty i przeciągają się. Minie jeszcze sporo czasu zanim nauczą się komunikacji ze sobą za pomocą sygnałów uspakajających czy oddalających. Dlatego jeśli Twoje szczenię cię podgryza weź głęboki oddech i postaraj się wykorzystać postawę psa do tego by w przyszłości wyrósł na odważnego, pozbawionego nadmiaru lęku psa. Psa, który będzie miał ogromną więź z opiekunem.
Szczeniaki gryzą już od pierwszych tygodni życia, przestają gdy kończą rok. Najmocniej i najchętniej używają zębów pomiędzy 14 a 18 tygodniem życia. Tak jak już pisałem jest to forma komunikacji psa, jeśli dobrze wykorzystasz ten czas możesz uniknąć wielu problemów w przyszłości
Spis treści
Czego nie robić gdy szczenię gryzie?
Nie krzycz! Nie próbuj oddawać psu, pokazywać, jak to boli. Zupełnie bez sensu jest w ramach rewanżu wciskanie psu własnej łapy do jego pyska i zaciskania go by pies poczuł „jak to jest”.
Nie ważne czy chcesz by Twój pies w przyszłości potrafił gryź i chwytać np. w obronie sportowej czy totalnie Ci na tym nie zależy.
Nie uciekaj przed podgryzającym szczeniakiem i nie krzycz. Najbardziej dotyczy to dzieci. Taka reakcja dla psa oznacza fantastyczną zabawę. Jeśli masz dzieci zwróć im na to szczególną uwagę. Jeśli pies zaczyna podgryzać to także nie próbuj zabierać szybko dłoni czy nogi. Pies to łowca jeśli coś mu ucieka to gonitwa, dopadanie i gryzienie jest wodą na młyn psich instynktów. Gdy pies dopada coś co mu ucieka to następuje samo nagrodzenie się. Kolejne próby gonitwy tylko będą psa zachęcać do takich zachowań.
Co robić gdy pies chwyta za rękę lub łydkę?
Nie przeciągaj się z psem. Nie próbuj wyciągnąć psu z pyska ręki czy nogawki. Złap psa drugą ręką, lub przytrzymaj dłońmi gdy złapał za nogawkę. Złap i zablokuj jego ruchy i poczekaj aż puści. Ciągnięcie do tyłu, szarpanie na boki tylko nakręca psa i zachęca do mocniejszego uścisku.
Możesz spróbować wydać z siebie dźwięk syknięcia, tak jak robimy to gdy coś nas zaboli. Jeśli pies zareaguje i puści postaraj się nic nie robić. Nie chwal, nie głaszcz, nic nie mów odczekaj. Jeśli pies po chwili znowu chwyci postaraj się go przytrzymać i unieruchomić. Nie bij! Nie krzycz, nie rugaj!
Nie dawaj możliwości gryzienia.
Szczenię najczęściej gryzie to co jest na wysokości jego oczu. Jeśli usiądziesz na podłodze by pobawić się to szanse, że psiak zacznie gryź dłonie czy rękawy rośnie. Jeśli tylko zacznie, przerywaj zabawę czy pieszczoty. Szczeniaki są szczególnie wyczulone na to co daje im korzyść a co nie. Jeśli za każdym razem zakończysz zabawę gdy pies chwyci Twoje ciało to pies szybko rozważy co powoduje koniec zabawy i czy aby na pewno tego chciał. Do tego dojdzie Twoja postawa, która wymusi na psie większy respekt. Gdy wstaniesz Twoje oczy będą znacznie wyżej niż dotychczas. Zmieni się kąt pod jakim pies będzie musiał na Ciebie patrzeć co zwiększy dystans między wami i wymusi zmianę zachowania. Naprawdę nie trzeba krzyczeć by pokazać młodemu psu, czyi potencjał sił jest większy.
Co robić gdy szczenię zaczyna podgryzać nogawki czy dłonie?
Skoro Twój pies tak bardzo to lubi to wykorzystaj ten fakt. Zakup szarpak, włochatego mopa, czy kawałek grubej bawełnianej liny. Koniecznie przeczytaj nasz artykuł Zabawa szarpakiem. Będziesz mieć ogromne narzędzie treningowe dosłownie i w przenośni w dłoni. Zacznij uczyć psa podstawowych komend typu do mnie, leż, siad, na miejsce, tarzaj się itd. I nagradzaj zabawą szarpakiem. Pies szybko chwyci, że łapanie Twojego ciała nie daje tyle frajdy co 30 sekund przeciągania się szarpakiem. Pamiętaj, że w trakcie zabawy z psem wytwarzają się zarówno w psie jak i w Tobie hormon przywiązania oksytocyna. Pies, który ma silną więź z przewodnikiem chętniej się słucha i nie stwarza tylu problemów wychowawczych..
Dlaczego szczenię gryzie właściciela?
Gryzienie, to forma komunikacji szczeniąt. Młody pies będzie podgryzał właściciela by zwrócić na siebie uwagę czy zachęcić do zabawy. Jeśli Twój pies podgryza postaraj się to ignorować, nie dawaj psu zbyt wielu okazji do złapania cię zębami. Zachowaj spokój, nie krzycz, nie bij, nie odpychaj.
Czy jeśli szczenię gryzie to będzie agresywne?
Nie, takie zachowanie nie musi oznacza, że mamy do czynienia z młodym psim bandytą. Jeśli pies nie ma predyspozycji, czy nie będzie przyuczany do agresji to takie szczenięce zachowanie bardziej oznacza dobry nastrój, chęć do zabawy niż agresję
Jak poradzić sobie z gryzieniem szczeniaka?
Dobra wieść jest taka, że około roku takie zachowanie psa samo minie. Warunkiem jest nie uczenie psa, że podgryzanie przynosi psu korzyści. Staraj się ignorować takie zachowanie. Naucz się bawić z psem szarpakiem i wykorzystaj naturalne zachowanie psa do nagradzania go za wykonane polecenia.
Szczenię chwyta nogawki co robić?
Zatrzymaj się. Spraw by nogawki „umarły” i przestały się ruszać. Pies po kilku takich akcjach przestanie się nimi interesować. Nie odpychaj psa czy nie ciągnij go za sobą gdy trzyma nogawkę. To tylko go nakręci i nauczy lepszego chwytu.
Szczeniak gryzie po twarzy, co robić?
Szczenię naturalnie używa zębów w stosunku do wszystkiego co jest na wysokości jego oczu. Nigdy nie dawaj psu okazji do takiego zachowania. Wyczul dzieci by nie zbliżały swojej twarzy do pyska psa. Zęby szczeniąt są naprawdę ostre i mogą rozciąć skórę.
Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?
Przede wszystkim spokój, brak krzyków czy bicia. Ignorowanie zachowania i nie dawania możliwości jego prezentowania. Jeśli młody pies chwyta Cię za dłoń wyprostuj się, wstań nie głaszcz. Nie uciekaj, nie krzycz. Pies szybko połączy swoje zachowanie z tym, że nagle kończy się głaskanie czy wspólna zabawa.
Szczenię gryzie i warczy czy to normalne?
Tak, wykorzystaj ten fakt, naucz siebie i psa zabawy szarpakiem i zacznij tworzyć silną więź z psem. Za chwile, Twój szczeniak wydorośleje i nauczenie go wspólnej zabawy nie będzie takie łatwe. Szczególnie gdy oduczałeś psa chwytania zębami krzykiem czy biciem.
- Szelki dla psów – jakie są rodzaje i jak dobrać - 15 października, 2024
- Dlaczego obroża na kleszcze nie działa? - 6 października, 2024
- Dlaczego Twój pies człapie zamiast chodzić? Zwyrodnieniowa mielopatia u psów - 2 października, 2024