To dosyć powszechny problem zarówno wśród szczeniąt jak i dorosłych psów. Pytanie tylko czy to faktycznie problem i czy należy z nim walczyć.
Spis treści
Czemu pies szarpie smycz?
Jeśli pies chwyta za smycz to objaw rosnącej w nim frustracji, chęć rozładowania stresu bądź zaproszenie do zabawy. Mój pies łapał za smycz tylko i wyłącznie w jednej określonej sytuacji i tylko w jednym miejscu. Robił to zawsze po tym jak szedłem z nim na stację benzynową po piwko i na chwilę zostawiałem go przed drzwiami. Gdy wracałem cieszył się i po wzięciu smyczy w rękę zaczynał za nią chwytać i ciągnąć. Nigdy nie robił tego w innej sytuacji, nawet gdy przywiązywałem go pod sklepem uliczkę dalej.
Czy oduczać psa łapania za smycz?
Jeśli Twój spacer ma być przyjemnością to na pewno warto coś z tym problemem zrobić. Nie może być przecież tak, że idziesz a pies jak wolny elektron szarpie się ze smyczą, często nie patrząc na to w jakim kierunku ciągnie ani nie bacząc na to co dzieje się dookoła. Jednak warto oduczyć tego psa mając jedną rzecz na uwadze. Mianowicie często zależy nam na jakimś zachowaniu psa, którego oduczyliśmy go (często nieświadomie) w innych okolicznościach. Podobnie jest z przeciąganiem przez psa czegoś co trzymamy w dłoni.
Przeciąganie to świetna zabawa dla psa, która buduje więź z opiekunem i zabawa którą możemy zacząć gdziekolwiek. Dlatego zanim powiesz „nie!” lub „fe!” dobrze się zastanów. A najlepiej…
Ignoruj gryzienie smyczy
Zanim zaczniesz świadome oduczanie psa ciągnięcia za smycz przygotuj sobie szarpak i smaczki.
Szarpakiem może być kawał grubej, bawełnianej liny lub specjalna zabawka zrobiona z odpowiednich materiałów. Jeśli Twój pies potrafi bawić się w przeciąganie to świetnie. Jeśli nie wie o co chodzi to pora go tego nauczyć. O zabawie szarpakiem pisałem w poście zabawa z psem szarpakiem. Przeczytaj ten wpis by dokładnie wiedzieć jak taka zabawa powinna wyglądać.
Gdy Twój pies już wie do czego służy szarpak, pora wyjść na spacer. Miejsce treningu jak zwykle musi być starannie dobrane do poziomu wyszkolenia Twojego psa oraz zdolności skupienia się na Tobie i odporności na stres samego psa. Więcej o tym przeczytasz w tekście Gdzie trenować psa.
Spacer – pies gryzie smycz
Gdy idziesz ze swoim psem i ten zaczyna łapać zębami za smycz i ciągnąć ją to natychmiast zatrzymaj się. Złap mocno smycz ale nie szarp się z psem. Jeśli masz przetrenowaną zabawę szarpakiem pies po komendzie „puść” powinien puścić smycz. Wtedy głośne i radosne „TAAK” i daj psu smaczka. Jeśli używasz klikera, wcześniej możesz pożądane zachowanie oznaczyć kliknięciem.
Jeśli pies zna zabawę szarpakiem to także wie, że szarpak łapie tylko na komendę np. „łap”. W takim przypadku gdy zauważasz, że pies zaczyna interesować się smyczą powinno zadziałać „nie”, „moje”. Po czymś takim warto wyciągnąć szarpak i chwile pobawić się z psem.
Pies nie potrafi bawić się szarpakiem ale gryzie i ciągnie smycz
Gdy Twój pies, z jakiegoś powodu, nie potrafi bawić się szarpakiem to moment gdy na spacerze zaczyna łapać za smycz może być doskonały by go tego nauczyć. W takim przypadku gdy pies zaczyna łapać za smycz zatrzymaj się, złap mocno za smycz ale nie szarp jej, nie próbuj wyciągnąć jej siła z psiego pyska. Sam fakt, że przestaniesz szarpać drugim końcem smyczy spowoduje, że to zachowanie dla psa stanie się mniej atrakcyjne.
Odczekaj chwilę i gdy pies puści smycz pokaż psu szarpak i spróbuj zachęcić go do złapania za niego. Nie musi Ci się to udać za pierwszym razem.
Jeśli mimo prób pies nie chce przekierować swojej aktywności na szarpak, to gdy tylko puści smycz powiedz głośno i radośnie „taaak” i daj smaczka. Pamiętaj by smaczek pojawił się po puszczeniu nie w trakcie jako łapówka za zmianę zachowania.
To ćwiczenie możesz powtarzać za każdym razem, gdy pies chwyta za smycz ale nie za każdym razem nagradzaj go smaczkiem. Tak by pies nie wyuczył się łańcucha zdarzeń, który prowadzi do tego, że dostaje coś dobrego. Psy uczą się bardzo szybko, w szczególności niepożądanych przez ludzi zachowań. Szybko możesz wpaść w pułapkę typu pies łapie za smycz, patrzy na Ciebie i gdy tylko pojawi się smaczek to puści smycz. Może też tylko na chwile chwytać, by sprawdzić co dla niego masz w kieszeni.
Spraye i inne mazidła
Na rynku są także dostępne różne spraye czy mazidła przeciwko gryzieniu. Osobiście jednak odradzam ich stosowania. Przede wszystkim nie rozwiązują one problemu. Pies nie uczy się świadomie, że pewne zachowania są akceptowalne przez Ciebie lub nie. Swoją frustrację czy chęć rozładowania stresu przeniesie na coś innego co może mieć dla Ciebie dużo większą wartość niż smycz za 20zł.
Zapobiegaj gryzieniu smyczy
Tak jak pisałem we wstępie, pies często szarpie i gryzie smycz z powodu frustracji. Jest po prostu niezadowolony z jakiegoś powodu i stara się dać Ci znać takim swoim zachowaniem, że coś mu nie odpowiada. Co może wywoływać taką frustrację u psa?
Zacznij od sprawdzenia obroży, czy nie jest za ciasno założona. Czy nic z niej nie wystaje i czasem nie drapie psa. Czy na skórze psa w miejscu gdzie zazwyczaj ma obrożę nie ma jakichś zmian. Może go coś po prostu swędzi czy podrażnia.
Zapinanie psa na smycz. W psie sam fakt zakładania obroży i przypinania smyczy może wywoływać lęk. Pies wtedy odruchowo będzie starał się pozbyć ich ze swojego ciała. Dlatego zadbaj by w momencie gdy zakładasz psu obroże i smycz pies był zrelaksowany. Po charakterystycznym kliknięciu karabińczyka daj smaczek i pochwal psa. Niech wie, że to początek czegoś fajnego.
Sposób w jaki używasz smyczy. Zapoznaj się z wpisem jak chodzić z psem na smyczy i zobacz czy nie popełniasz podstawowych błędów. Czasem Twój pies szarpaniem za smycz będzie chciał się z niej oswobodzić. Bardzo często dzieje się tak gdy pies nie czuje się dobrze przy swoim przewodniku i próbuje za wszelką cenę zachować dystans. Warto wtedy zastosować dłuższą smycz czy linkę by potem powoli skracać dystans i dać psu czas by w spokoju nauczył się, że marsz przy Tobie to coś przyjemnego.
Sposób w jaki spacerujesz. Czy Twój spacer jest tylko Twoim spacerem? Jeśli spacer polega tylko na tym, że wychodzisz z psem i odliczasz ile razy siknął i czy zrobił kupę, a następnie nawrót do domu to jest to najszybsza droga do wygenerowania wielu problemów, z czego szarpanie smyczy i gryzienie jej będzie najmniejszym z nich. Zwykły domowy pies nie potrzebuje nabijać iluś tam kilometrów dziennie. Zapomnij o tym, że zmęczysz go fizycznie spacerem i aportowaniem piłki czy kija. Oczywiście jest to ważne, ale pies po 2 godzinach zregeneruje swoje siły, a w głowie dalej będzie nabuzowany. Dlatego o wiele ważniejsze od długości spaceru jest jego tempo – nie powinno być szybkie, o ile nie jest to trening czy szybkie siku w środku nocy 🙂
Węszenie psa
Daj psu na każdym spacerze pobyć psem. Co to znaczy? Przede wszystkim węszenie. Jeśli idziesz z psem daj psu powąchać śmietnik, murek, słupek czy trawę. To dla niego bardzo istotne! Nie ciągnij go, odczekaj chwile, ba podejdź do niego i odezwij się ” co tam masz?” lub normalnie go pochwal. To może brzmieć dziwnie ale takie Twoje zainteresowanie buduje relacje z psem. Powoduje, że pies tworzy z Tobą jedno stado, którego członkowie wzajemnie się sobą interesują. Ma to naprawdę znaczenie w tym, by pies czuł się dobrze i wyzbył się frustracji. To trochę jak w małżeństwie, gdy dwoje ludzi tylko mieszka ze sobą ale nie interesują się sobą wzajemnie, o nic nie pytają, nic sobie nie proponują. Taka sytuacja zawsze frustruje.
Oczywiście wszystko z umiarem i w granicach zdrowych zasad. Może się zdarzyć, że Twój pies zwęszy arcyciekawy trop i będzie uparcie ciągnął w danym kierunku. Raz na jakiś czas pozwól na takie zachowanie. Jednak większość spaceru to Ty decydujesz w którym kierunku idziesz. Jeśli nie ma potrzeby to tempo dostosuj do psa, ale czym wolniej tym lepiej.
Stres i jego rozładowanie na smyczy
Czasem bywa tak, że pies łapie za smycz i zaczyna wykonywać nerwowe ruchy, gdy tylko minie innego psa czy coś innego. Zwróć uwagę na takie zachowanie. Stres u psa może wywoływać dosłownie wszystko – człowiek w kapeluszu, zakonnica, szeleszczący worek – naprawdę można się zdziwić. W takich przypadkach zachęcam do kontaktu z profesjonalistami i popracowanie z psem nad jego lękami. Samemu jednak warto pamiętać by psa nie wprowadzać w zbyt trudne sytuacje zbyt szybko. Powoli pracując z psem, pokazując mu, że to nic strasznego można lęk przezwyciężyć.
Gdy pies chwyta za smycz by rozładować stres warto przekierować jego uwagę na szarpak. Warto także dokładnie wybadać co psa w taki stan wprowadza i albo unikać tego albo powoli z tym oswajać.
A może to tylko zabawa w szarpanie smyczy?
Może się zdarzyć i tak, że łapanie za smycz to zaproszenie do zabawy, a nie objaw frustracji. Występuje to o wiele rzadziej i jako opiekun raczej szybko to zauważysz. Wtedy nie pozostaje Ci nic innego jak wyciągnięcie szarpaka. Lepiej jednak, byś to Ty inicjował zabawę. I robił to wcześniej niż pies da Ci znać. Pamiętaj, że zabawa szarpakiem jest głęboko zakorzenione w naturze psa. Odpowiednio prowadzona zabawa nie uczy agresji, wręcz przeciwnie! Prowadzi do tego, że pies jest mniej nerwowy, uczy się panowania nad sobą. A warczenie przy przeciąganiu oznacza tylko i wyłącznie dobrą zabawę.
Pies gryzie smycz co robić?
Nie reaguj. Zabierz na spacer zabawkę i gdy pies próbuje podgryzać smycz poczekaj aż przestanie to zacznij się z nim bawić. Tak samo możesz nagradzać smaczkiem. Możesz też użyć specjalnych spreyów i dodać zapach na smycz.
Co oznacza gryzienie smyczy?
W większości przypadków jest to frustracja. Pies denerwuje się na coś. Może nie dajesz psu być psem? Nie może wąchać czy rozglądać się po okolicy. Zadbaj o dobrą zabawę.
Rzadziej jest to typowe zaproszenie do zabawy, a z racji tego, że nie ma nic innego to do zabawy służy smycz.
Metalowa smycz dla psa
Użycie łańcuszkowej smyczy jest jedną z metod oduczania gryzienia smyczy przez psa. Jednak ta metoda rozwiązuje jedynie efekt a nie przyczynę takiego zachowania. Pies za chwilę przeniesie swoją frustrację na coś co może być dla ciebie cenniejsze niż smycz. Zapewnij psu czego potrzebuje a problem sam zniknie.
Jak oduczyć psa gryzienia smyczy?
Najlepiej przez zabawę z nim. Najlepiej szarpakiem i aportem. Zapewnij psu psie rozrywki. Pozwól węszyć, pobaw się aportem, jeśli pies toleruje inne psy daj mu się z nimi bawić. Problem gryzienia smyczy wyeliminujesz wtedy o wiele trwalej i u podstaw.
- Te rośliny są trujące dla Twojego psa - 12 grudnia, 2024
- Szelki dla psów – jakie są rodzaje i jak dobrać - 15 października, 2024
- Dlaczego obroża na kleszcze nie działa? - 6 października, 2024
Thanks for your blog, nice to read. Do not stop.