Szczekanie na dźwięk dzwonka, domofonu czy odgłos pukania do drzwi do bardzo częsty problem z jakim muszą sobie radzić właściciele psów. Szczególnie gdy mieszka się w domu wielorodzinnym a sąsiedzi nie są fanami psów. Opisana tu metoda zabiera trochę czasu i wymaga pomocy osoby trzeciej (chyba że masz dzwonek bez przewodowy). Jeśli chcesz wiedzieć jak oduczyć psa szczekania na dzwonek w minutę to przeczytaj ostatni akapit tego tekstu.
W tym artykule przedstawiamy jeden z wielu możliwych do zastosowania sposobów. Możesz go zastosować 1:1 lub zmodyfikować wedle uznania. Musisz mieć świadomość, że nauka psa to nie jest proces szybki. Stosowanie kar fizycznych, szarpania czy krzyku może dać szybko efekt ale unieszczęśliwia Ciebie i psa i daje zerową satysfakcję. Dlatego jeśli Twój pies szczeka na dzwonek to pomyśl sobie, że za dwa tygodnie Ty będziesz akurat brać łyka kawy gdy rozlegnie się dzwonek do drzwi, a Twój pies zamiast wystraszyć cię szczeknięciem spojrzy i wzrokiem zapyta „Co robimy?” . Poniższy sposób ma zastosowanie do psów ekscytujących się nie agresywnych. Jeśli Twój pies ma problem z agresją i bucha do gości to swe kroki skieruj do uznanych trenerów.
Spis treści
Dlaczego pies szczeka na dzwonek do drzwi?
Aby móc zmienić jakieś zachowanie psa trzeba przyjrzeć się i postarać zrozumieć czym dane zachowanie jest motywowane. Czy pies chce czegoś uniknąć? A może wręcz przeciwnie chce coś dostać? W tym drugim przypadku może to być dosłownie wszystko. Pies, który dostaje pozytywnej korby na dźwięk dzwonka robi tak bo najprawdopodobniej kojarzy mu się to z czymś niezwykle miłym. A to ktoś z domowników wrócił, a to kurier wniósł paczkę z zamówionymi smaczkami i 12kg workiem jedzenia, a to dostawca podaje pachnącą pizzę, z której ranty tak go cieszą. Dlatego to co musisz zrobić to sprawić by dzwonek do drzwi przestał być czymś wielkim.
Oduczenie psa szczekania na drzwi – podstawy
Aby zacząć uczyć psa akceptowalnego przez nas zachowania, w momencie gdy rozlegnie się dźwięk dzwonka, pies musi mieć opanowane kilka podstawowych komend. Przede wszystkim siad. Do tego pies musi po tej komendzie siedzieć spokojnie. Nie może siedzieć i jednocześnie cały się ekscytować na to co będzie za chwilę. Dobrze by potrafił także spokojnie witać gości, nie skacząc na nich. Jak oduczyć psa skakania na gości opisaliśmy wcześniej. Możesz także chcieć by pies na dźwięk dzwonka szedł na swoje miejsce i tam czekał. Jest to jakaś metoda, jednak może ona powodować frustracje u psa, który nie widzi co się dzieje za ścianą słysz dźwięki rozmowy a nie może podejść. Dlatego opisana tu metoda zakłada, że pies podchodzi z Tobą do drzwi i towarzyszy ci a gdy uznasz za stosowne odeślesz go na miejsce.
Pies szczeka na dzwonek – krok pierwszy
Aby zacząć naukę warto poprosić kogoś o pomoc. Najlepiej z sąsiedztwa tak by poćwiczyć parę razy po kilka minut. Nie warto psa męczyć godzinnymi sesjami. Nauka dla psa ma być przede wszystkim zrozumiała, krótka i dawać pozytywne doznania.
Zadbaj o to by pies był wyspany. Nie dawaj mu jeść i ważne by w momencie gdy rozlegnie się dzwonek pies był spokojny, nie może spać ani być w trakcie zabawy. Ot normalna aktywność.
Rozlega się dzwonek w tym momencie absolutnie nie robisz nic specjalnego. Nie patrzysz w kierunku psa, nie mówisz niczego, nie zwracasz nawet specjalnie uwagi na jego zachowanie. Idziesz w kierunku drzwi. I tu zaczyna się oduczanie psa szczekania przy drzwiach.
- Stajesz przy drzwiach odwracasz się tyłem lub bokiem do drzwi a przodem do psa. Wypowiadasz jego imię, czekasz aż na ciebie spojrzy i dajesz komendę siad.
- Gdy pies siada, odwracasz się powoli od psa w kierunku drzwi. Gdy pies tylko zrywa komendę, czyli podniesie się, podejdzie etc. odwracasz się z powrotem do niego i powtarzasz komendę. Czekasz aż usiądzie i się uspokoi.
- Otwierasz drzwi za którymi nikogo nie ma i zamykasz je. Jeśli pies wysiedział dajesz nagrodę w postaci smakołyka lub zabawki i chwile bawisz się z psem.
Te 3 punkty możesz powtórzyć 3 razy po czym dajesz psu spokój i czas na przemyślenie. To czego nauczył się Twój pies to to, że dzwonek do drzwi to nie zawsze coś ekstra. Tym razem za drzwiami nie pokazał się nikt kto zwrócił na niego uwagę czy przyniósł coś do domu. Pies zobaczył, że to na czym Ci zależy to jego siad i czekanie. Za takie zachowanie dostał nagrodę.
Gdy już masz powyższe trzy punkty dobrze opanowane przejdź do następnego.
- Gdy zamykasz drzwi, za którymi nikogo nie ma nie nagradzasz psa od razu ale odchodzisz do miejsca gdzie zaczynała się nauka.
Ten dodatkowy punkt jeszcze bardziej pokazuje psu, że nic specjalnego się nie wydarzyło oraz to, że nagroda nie pojawia się od razu i warto na nią poczekać.
Kolejnym etapem będzie pojawienie się kogoś za drzwiami. Dobrze by był to ktoś znany psu, ale nie z najbliższej rodziny.
Powtarzamy punkty powyżej. Osoba nie wchodzi jednak do środka. Stoi przed drzwiami, zamienia kilka zdań drzwi się zamykają pies zostaje zwolniony i dostaje nagrodę. Ważne by osoba dzwoniąca nie zwracała uwagi na psa, nie patrzyła, nie chwaliła. Pies ma być dla niej niewidoczny.
Gdy powyższe punkty mamy opanowane na satysfakcjonującym poziomie zapraszamy osobę dzwoniącą do środka. I znowu powtarzamy grę. Dalej osoba odwiedzająca nie zwraca uwagi na psa, po kilku zdaniach wychodzi.
Ostatnim elementem nauki jest zwolnienie psa i pozwolenie podejść do gościa lub odesłanie go na miejsce. Ważne jest by gość nie prowokował psa do zabawy czy nadmiernie go głaskał. Zwykłe pochwalenie psa wystarczy. Pamiętaj, że dzwonek i wizyta kogoś nie może być jakimś świętem w życiu psa.
Oduczenie psa szczekania – najważniejsze zasady
Uczenie psa nie jest ani proste ani szybkie. Pamiętaj, że powyższym sposobem uczysz psa kilku rzeczy. Po pierwsze dzwonek do drzwi to nic wielkiego. Każde złe zachowanie psa koryguj powrotem na miejsce gdzie pies miał spokojnie siedzieć i patrzeć co się dzieje przy drzwiach. Jednocześnie z powrotem psa na miejsce, zamykasz drzwi by pies stracił z oczu to na czym mu zależy czyli kontakt z drugim człowiekiem a wizja kontaktu oddaliła się. Jeśli pies szczeka, jest nie spokojny na sam dźwięk dzwonka cierpliwie czekasz aż się uspokoi. Wyciągnij telefon popatrz w niego nie zwracając uwagi na psa. Gdy ten tylko zatrzyma się i uspokoi otwierasz drzwi. (Czasem pies głośno westchnie na sam koniec ekscytacji i nagle jest już spokojny.) Takie uspokojenie się może naprawdę trochę potrwać. Bądź cierpliwy!
Oduczenie szczekania na dzwonek w 3 minuty!
Jest też inny sposób o wiele szybszy. Jeśli nie masz czasu na szkolenie psa, które dostarczy ci satysfakcji to po prostu odłącz dzwonek od prądu… 🙂
Co zrobić gdy pies szczeka na dzwonek – triki.
Czasem powyższe rady nie działają. Można wtedy zastosować inny sposób ale można spróbować kilku trików.
- Zmień dzwonek na taki, który brzmi inaczej ale przerób powyższe szkolenie. Dzwonek w skrócie ma być komendą po której pies siada w pobliżu drzwi i patrzy spokojnie co się dzieje. Jeśli tego nie zrobisz za jakiś czas pies znowu zacznie szczekać
- Jeśli uczysz psa siadania i pozostawania na komendę możesz położyć w tym miejscu koc czy ręcznik coś co pokaże psu różnice w podłożu. Wydzieli psu przestrzeń.
- Trenuj z psem przed posiłkiem. Głodny pies o wiele lepiej reaguje na nagrodę w postaci smaczka.
- Nie trenuj zbyt długo. Jeśli widzisz zniecierpliwienie i rozkojarzenie psa przerwij sesję
- Kończ naukę sukcesem psa. Nawet jeśli pies nie wykonał tego co było zakładane na początku np. grzeczne czekanie przy drzwiach) to zmniejsz kryteria. Karz psu zrobić coś co doskonale umie i pochwal za wykonanie i nagródź.
- Technologie w Opiece nad Zwierzętami: Jak Inteligentne Urządzenia Poprawiają Zdrowie Zwierząt - 16 września, 2024
- Jak dbać o psa? Witaminy, maść, masełko… Co jeszcze? - 4 lipca, 2024
- Drób w diecie psa — co wybrać, indyk, kaczka czy kurczak? - 8 kwietnia, 2024
Brzmi to rozsądnie, dziękuję:) Zaczynamy dzisiaj naukę, pies ma tak przeraźliwy szczek gdy ktoś puka lub dzwoni, a nawet wchodzi gdy drzwi nie były zamknięte na zamek, że kiedyś dostanę zawału;) Łatwo nie będzie…
Daj znać jak poszło, jak coś będziemy radzić co dalej. Pamiętaj, że zmiana tego co pies sobie utrwalił jest procesem długim i wymagającym konsekwencji. Niech nie zaskoczy cię też, że czasem niby już przerobiony problem potrafi nawrócić.