Wakacje to czas urlopów i wyjazdów. Nie każdy może zabrać ze sobą psa, dlatego bardzo często właściciele szukają opieki nad psem wśród znajomych. Jest to całkiem dobre rozwiązanie, szczególnie, gdy pies trafia w ręce osoby, którą wcześniej znał czy też odwiedzał ją we własnym domu. Wtedy takie „wakacje” psa są dla niego mniej stresujące, a co za tym idzie przyjemniejsze.
Chwilowa opieka nad psem może sprawić wiele kłopotów. Szczególnie, gdy w psie to emocje wezmą górę, a chwilowy opiekun niechcący te emocje jeszcze podkręci. Jeśli jednak przeczytasz ten artykuł to z pewnością unikniesz wielu potencjalnych błędów i kłopotów.
Jeśli jesteś opiekunem psa, możesz ten artykuł podesłać przyszłemu opiekunowi Twojego pupila. Pomoże mu to uniknąć błędów, ale też sprawi, że będzie mu łatwiej, gdy otrzyma 10 punktową instrukcję.
Jeśli samemu opiekujesz się czyimś psem, ten wpis będzie dla Ciebie niezwykle pomocny. Nie musisz się stresować – za chwile będziesz wiedzieć co i jak, nawet jak nigdy nie posiadałaś(eś) psa.
Spis treści
Zaplanuj taką chwilową opiekę nad psem
Nie ma działania bez planowania. Przede wszystkim dobrze się zastanów czy możesz zaopiekować się psem znajomych. Czy masz do tego chociaż minimalne warunki i niezbędny czas.
Dodatkowo, jeśli masz w domu własnego psa, kota lub inne zwierzę, dowiedz się jak pies, którym masz się zająć reaguje na nie. Ewentualnie zastanów się czy i jak możesz tak zorganizować na ten czas przestrzeń, by wszystkie zwierzęta były bezpieczne i wolne od stresu.
Jeśli masz w domu psa to warto zapoznać psy ze sobą na kilku spacerach poprzedzających opiekę. Nowy pies nie może po prostu wejść do Twojego domu. Dla rezydenta może być to zbyt trudne i doprowadzić do konfliktu. Niezwykle ważne jest tu to, co nazywamy pierwszym wrażeniem/doświadczeniem. Po prostu nie może to być dla żadnej ze stron złym doświadczeniem.
Zapoznaj się z podopiecznym i bądź dla niego źródłem przyjemności
Jeśli to tylko możliwe, przed czasową opieką zapoznaj się z psem. Takie zapoznanie powinno mieć formę wspólnego spaceru (Ty + pies + właściciel psa). Aby zbudować właściwą relację, w trakcie spaceru baw się z psem jego ulubioną zabawką, ucz go sztuczek lub poproś o wykonanie tych, które już zna. Bądź przy tym niezwykle interesującą i radosną osobą. Nie wywieraj na psie presji, nie zmuszaj do czegokolwiek. Krzyki czy szarpanie są absolutnie wykluczone. Jeśli to tylko możliwe, zorganizuj więcej takich spacerów.
Dobrze by było gdyby pies, którym będziesz się opiekować mógł także poznać Twoje mieszkanie. Spędzenie kilku wieczorów we wspólnym towarzystwie w Twoim domu byłoby idealnym przygotowaniem psa do chwilowego rozstania z właścicielem.
Zadbaj o bezpieczeństwo bierne
Jeśli bierzesz pod opiekę psa koniecznie weź jego książeczkę zdrowia, ale także dowiedz się która przychodnia weterynaryjna jest tą do której chodzi pies, ew. nazwisko lekarza oraz wszelkie dane kontaktowe.
Znajdź i zapisz sobie nr telefonu i adres do lecznic całodobowych, tak aby w razie nagłego przypadku wiedzieć dokładnie co i jak robić.
Zapisz także sobie ew. choroby psa i to, na co jest uczulony. Jeśli pies bierze leki zadbaj o to by mieć dokładnie rozpisane co, w jakich dawkach i kiedy powinien przyjmować pies. Dobrze jest też wiedzieć jak podać psu np. tabletki. Na każdego psa jest jakiś sposób by przemycić mu medykamenty. Będzie je znał stały opiekun psa.
Bardzo ważna jest także wiedza o tym (najlepiej spisana w formie listy), czego boi się pies. Czy np. ma lęk separacyjny, boi się innych zwierząt etc. Taka lista może być niezwykle pomocna na spacerach, ale także i w domu. Przy takiej liście warto dopisać czego pies nie lubi, ale także co pies lubi. Ta druga lista może być naprawdę długa i obejmować zarówno jedzenie jak i zachowania, zarówno te problematyczne jak np. gonitwy za ptakami czy zachowania typu leżenie na kanapie, zabawa piłką etc.
Niezbędne umiejętności psa przed chwilową opieką
Najważniejsza umiejętność, która wcale nie jest znana wielu psom, to umiejętność załatwiania się będąc na smyczy. Nie ważne czy długiej czy krótkiej pies nie powinien mieć oporów w tej materii.
Przy chwilowej, kilkudniowej opiece niezwykle pomocne jest, gdy pies potrafi przebywać w klatce kennelowej. Nie jest to zbyt powszechna umiejętność, ale dobrze wprowadzona klatka potrafi być miejscem, gdzie pies, w pełni spokojny, spędza czas w nowym miejscu. Takie uczenie kennela trwa długo i nie może być robione zbyt pośpiesznie, na ostatnią chwilę.
To, co jest niezbędne przy opisywanej tu opiece, to także znajomość podstawowych komend typu siad czy leżeć. Czym więcej tym lepiej. Opieka nad psem, który jest „wolnym atomem” nie zwracającym uwagi na nikogo i na nic jest niebezpieczna dla psa i niezwykle stresująca dla nowego opiekuna.
Bardzo fajnie jest także, gdy pies ma swoje zabawki typu Kong i wie jak się nimi obsługiwać. Pisałem o nich w artykule Kong super zabawka dla psa. Taka umiejętność wylizywania Konga jest niezwykle relaksująca dla psów. Im więcej pies będzie miał takich zabawek, tym lepiej.
Kaganiec – jeśli pies wymaga takowego to bezwzględnie, zarówno nowy opiekun jak i pies, powinien wiedzieć jak się z nim obchodzić.
Odpowiednie wprowadzenie i pozostawienie psa
Gdy już pies pojawi się w Twoim domu, dla jego bezpieczeństwa psychicznego nie izoluj go od otoczenia. Nie zamykaj go w pomieszczeniach i nie pozostawiaj samemu. Nawet jeśli pies spędza czas w klatce kennelowej ustaw ją tak, aby widział jak najwięcej co się dzieje dookoła, co jest źródłem dźwięków czy hałasów.
Jeśli pies będzie wolał schować się gdzieś – pozwól mu na to.
Warto jest także pozostawić obrożę na szyi psa, a w razie gdyby pies był mocno pobudzony i zdenerwowany także lekką smycz bez dodatkowych kółek czy karabińczyków, tak by pies mógł sobie chodzić z nią po mieszkaniu.
Posłanie. Jeśli to tylko możliwe razem z psem powinno do tymczasowego domu przyjść jego posłanie. Ustal zawczasu gdzie pies będzie spał i zadbaj by to miejsce zarówno w dzień jak i w nocy było wolne od stresu. Jeśli pies wybiera inne miejsce niż to wskazane, to jeśli to możliwe, pozwól mu spać czy leżeć gdzie indziej. Nie zmuszaj psa do przebywania w miejscu, który uznałeś za najlepsze. Pozwól mu wybrać po swojemu.
Jedzenie, zabawki i smaczki
Unikaj zmiany karmy czy smaczków gdy opiekujesz się chwilowo psem. Pies powinien trafić do Twojego domu z własnym jedzeniem i miskami. Ważne jest także by podawać psu jedzenie w ten sam sposób i o tych samych porach co w domu.
W zwalczeniu stresu u psa na pewno będą pomocne jego zabawki. W momencie wysokiego stresu, pies odmówi zabawy czy jedzenie ale gdy stres opadnie zabawa będzie niezwykle dla niego relaksująca. Wyżej wspominałem o Kongach dla psów. Tego typu zabawki powinny być w zasadzie non stop nabite i dostępne dla podopiecznego.
Zadbaj o bezpieczeństwo
Jeśli bierzesz pod opiekę psa to zawsze, ale to zawsze miej na uwadze jego bezpieczeństwo. Nawet najbardziej posłuszny pies w chwilach wysokiego stresu (a takim będzie rozłąka) może robić rzeczy nieprzewidywalne.
Dlatego zawsze wyprowadzaj psa na smyczy lub długiej lince. Nie spuszczaj psa ze smyczy nawet jeśli opiekun zapewnia Cię o tym, że pies ma idealne przywołanie. Jeśli wyprowadzasz psa na ogrodzony teren zostaw na psie także lekką smycz. Jeśli pies nie będzie chciał wrócić do Ciebie, to o wiele łatwiej złapiesz go, gdy będzie miał na sobie taką smycz. Po paru dniach znajomości ocenisz czy taka pozostawiona smycz jest konieczna.
Podobnie ma się sprawa z kagańcem. Jeśli właściciel psa uprzedził Cię o konieczności jego zakładania, to zawsze stosuj się do takiego zalecenia. Nawet jak po kilku dniach stwierdzisz, że kaganiec nie jest potrzebny. Kaganiec poza zabezpieczeniem przed pogryzieniem uniemożliwia także psu zjadanie śmieci z ziemi. Do tego pies bez kagańca potrafi zachowywać się zupełnie inaczej niż z założonym.
Zapewniaj rozrywki
Opieka nad psem to nie tylko podawanie karmy o stałej porze w odpowiedniej ilości. Dlatego, gdy już wiesz co pies lubi, staraj się mu tego dostarczyć. Oczywiście nie za darmo. Poćwicz z psem komendy, które możesz nagradzać. Jeśli masz zabawki logiczne dla psów, urządź mu sesję łamigłówek. Zwykłe przebywanie z psem, głaskanie go w czasie oglądania czegoś na kanapie to też będzie świetny czas dla psa. BAW SIĘ Z PSEM. Postaw sobie za cel to, aby pies czuł się każdego dnia, chociaż przez chwilę, wyjątkowo i był w centrum uwagi.
Kontaktuj się z opiekunem
Rozłąka z psem to stres dla obu stron. Dlatego gdy już zadbasz o dobrostan psa pomyśl o opiekunie. Idealnie jest wysyłać informację na początku i końcu dnia, a w międzyczasie podsyłać zdjęcia czy filmik z tego, co robi pies czy jak się z nim bawimy. Nie chodzi tu nawet o kontrolę ze strony właścicieli, ale ich spokój, że z ich „synkiem” wszystko jest ok i nie ma problemów.
Jeśli jednak pojawią się jakieś problemy, zdarzy się coś nieprzewidywalnego lub zauważysz, że pies nie zachowuje się normalnie nie bój się i od razu kontaktuj się z opiekunami. Do mnie zadzwoniła kiedyś zaniepokojona opiekunka, która powiedziała, że pies nie chce jeść. Zapomniałem przekazać przed wyjazdem opiekunce, że pies je tylko po komendzie zwalniającej i może mieć nasypane do miski, a i tak nie ruszy jedzenia, nawet przez godzinę, jak nie powie mu się, wskazując miskę „wolny pies”. Rozmawiając ze mną powtórzyła głośno komendę i pies od razu ruszył do miski, a opiekunka odetchnęła z ulgą 🙂
- Dlaczego obroża na kleszcze nie działa? - 6 października, 2024
- Dlaczego Twój pies człapie zamiast chodzić? Zwyrodnieniowa mielopatia u psów - 2 października, 2024
- Technologie w Opiece nad Zwierzętami: Jak Inteligentne Urządzenia Poprawiają Zdrowie Zwierząt - 16 września, 2024
Super artykuł
Nigdy nie jadę bez psa , jest tak ważny jak członek rodziny , jeśli nie znalazłbym kwater z psiakiem to nie jadę i kropka!!!! Osoby – rodziny wyjeżdżające bez pupili to dno ludzkie, życzę żeby na starość też ich ktoś zostawił w tedy zrozumieją co przeżywają zwierzęta zostawione…
No dobrze Panie Judas, a samolotem tez lecisz z pupilem np. za ocean gdzie ten leci w minusowych temperaturach jako bagaż w luku bagażowym. Znane sa historie gdzie zwierze sie „gubiło” albo nie docierało na miejsce żywe.. My zawsze zabieramy psa ale na wakacje w ameryce środkowej musieliśmy zorganizować „wakacje u dziadkow” dla naszego pieseła.