Znaczenie zabaw w życiu psa — jak wpływają na zdrowie i rozwój czworonoga?

Zabawy węchowe, interaktywne, tory przeszkód a może zabawa w chowanego? Wspólne spędzanie czasu z psem odgrywa bardzo ważną rolę w życiu czworonoga. Poznaj najlepsze zabawy z psem.

Psie zabawy kluczem do długiego życia czworonoga 

Jeśli zależy ci na tym, żeby twój czworonożny przyjaciel żył długi czas, w szczęściu, zdrowiu i dobrym samopoczuciu, zadbaj o wspólne spędzanie czasu z kudłaczem. Zabawy z psem stanowią jedną z ulubionych przez pupila aktywności oraz form przebywania z właścicielem. Podczas psich zabaw zwierzak uczy się komunikować z otoczeniem, nabywa rozmaitych umiejętności, takich jak chwytanie, łapanie, szukanie, węszenie, skakanie, aportowanie czy szarpanie. Większość psów uwielbia taką fizyczną, jak i umysłową stymulację. Dodatkowo podczas zabawy z psem między nim a opiekunem rodzi się i utrwala więź. Takim zaangażowanym skupieniem się na czworonogu możemy pokonać różne psie przyzwyczajenia, które dla właścicieli są niewygodne i uprzykrzające codzienne funkcjonowanie, takie jak częste ucieczki, skakanie na gości itp. Poprzez wspólne zabawy możesz zaznajomić swojego zwierzaka z różnymi przydatnymi komendami oraz sztuczkami. Taki trening może polegać np. na tym, jak nauczyć psa posłuszeństwa, wracania na zawołanie, czekania w siadzie na dalsze instrukcje itd. 

Okazuje się, że wcale nie musisz posiadać dużej powierzchni, by dobrze bawić się z psem. Możesz urządzić psu plac zabaw w domu, zabawy świetnie sprawdzą się też na świeżym powietrzu. 

Odpowiednie zajęcie dla każdego psa 

Czy to w warunkach domowych, czy zewnętrznych, nasza zabawa z psem powinna być dostosowana do jego aktualnych możliwości, wieku, stanu zdrowia itp. (inaczej bowiem bawimy się ze szczeniakiem, inaczej kiedy ma miejsce dojrzewanie psa czy kiedy jest już psim seniorem?). Nie od początku wiadomo, jaką aktywność fizyczną pies będzie darzył największą miłością. Dlatego zazwyczaj sprawdzamy, proponując zwierzęciu różne formy ruchu, aż znajdziemy takie zabawy, które psu podobają się najmocniej. Nasi czworonożni pupile, zupełnie jak ludzie, mogą mieć odmienne upodobania. Zatem jeden pies będzie cieszył się na zabawy węchowe, drugi na szukanie schowanej przez opiekuna ulubionej zabawki, inny — z toru przeszkód. Kolejny zwierz będzie potrzebował się porządnie wybiegać. Bieganie z psem może stać się przyczynkiem do rozbudzenia w sobie ochoty do systematycznych przebieżek dla utrzymania zdrowia i formy. Pamiętajmy, iż zabawa odgrywa ogromną rolę w stymulowaniu zdolności umysłowych pupila. Dlatego przeplatajmy igraszki ruchowe z intelektualnymi. 

W zabawie z psem w domu oraz na powietrzu ważne jest także, aby to właściciel inicjował je, kontrolował oraz je kończył. Nie oznacza to, że za każdym razem pan lub pani mają się okazać zwycięzcami. Warto, by choć raz na jakiś czas wspólna rozrywka została zwieńczona sukcesem psa. 

Jak się bawić z psem w domu? 

W codziennym życiu zazwyczaj możemy bawić się z psem w domu, ponieważ to tam zwykle spędzamy najwięcej czasu. Na szczęście istnieje sporo możliwości, by ciekawie zabawić pupila w czterech ścianach. Psy uwielbiają otrzymywać przysmaki. Wykorzystajmy to, uprzednio chowając je w różnych zakątkach w mieszkaniu. Możemy też własnoręcznie wykonać mały tor przeszkód, w którym umieścimy smakołyki albo użyć do tego gotowej maty węchowej, czy ukryć smaczki w innych zabawkach. Na podobnej zasadzie możesz przygotować dla psa poszukiwanie zaginionej maskotki, szarpaka czy gryzaka. Wystarczy, że schowasz jego ulubioną zabawkę i zachęcisz go do znalezienia jej. Chować można też przekąski, umieszczając je pod 4-5 plastikowymi kubeczkami (smakołyk jest pod jednym lub dwoma kubeczkami, reszta kubeczków jest pusta), na oczach czworonoga zamieszajmy nimi i po chwili poprośmy, by zwierzak znalazł właściwe kubeczki. Ciekawość i uwagę psa można również skierować na samodzielnie złożone pudło, do którego chowa się psie gadżety, zmielone papiery i gazety, piłeczki, albo smakołyki. 

Trening węchu — zabawki dla psa na jedzenie 

Ze swoim psem warto też trenować jego zmysły, np. węch. Można przy tym korzystać z dobrej jakości specjalnych zabawek ze sklepu (takich jak kongi, zabawki interaktywne bądź maty węchowe) albo z samodzielnie wykonanych akcesoriów. Zwierzak będzie musiał wymyślić, w jaki sposób dostać się do środka, by zdobyć smaczek. Oprócz sprawnego zmysłu powonienia niezmiernie istotna jest tu także praca mózgu. 

Do takiej zapachowej atrakcji można zaprosić całą rodzinę. Zabawa polega na tym, że przysmak chowamy do zamkniętej dłoni jednej osoby, a zadaniem pupila jest znalezienie właściwej piąstki, która kryje w sobie smaczną nagrodę. 

Zabawa z psem w chowanego 

Najchętniej bawimy się z czworonogiem wówczas, gdy sami mamy z tego frajdę. Kto z nas, będąc dzieckiem, nie cieszył się na myśl o zabawie w chowanego. Możesz nadal się w to bawić, tym razem ze swoim pupilem. Do tej aktywności zwykle potrzeba więcej osób, np. innych członków rodziny: jedna z nich przytrzymuje psa, podczas gdy właściciel się ukrywa, we właściwym momencie zwierzę jest spuszczane i jego zadaniem jest odszukanie pana lub pani. Nagrodą za znalezienie opiekuna może być wspólna zabawa, czy psia przekąska. Na tej samej zasadzie możesz zorganizować psu chowanie przysmaków, zabawek bądź innych gadżetów. 

Przeciąganie liny z psem 

Szarpanie lub przeciąganie liny może stanowić kolejną świetną rozrywkę dla psa, która zaspokoi jego potrzeby w zakresie walki, próby dominacji, nauki uległości czy radzenia sobie z wygraną oraz pogodzenia się z przegraną. Idealną zabawką, którą można do tego wykorzystać, jest kawałek liny, sznura, parciany pas albo szarpak ze sklepu zoologicznego. Tę zabawę powinien rozpocząć oraz zakończyć opiekun. Ponadto szczególnie ważne jest, by pies odróżnił tę aktywność od prawdziwej walki. Należy zatem nauczyć pupila komendy, na którą ma puścić szarpaka. Przykładowo mogą to być hasła: „puść”, „dość”, „daj”, itp. 

Nauka komend 

Nauka przez zabawę to bardzo dobra metoda połączenia rozrywki i wprowadzenia w życie psa pożądanych umiejętności. Przystępując do uczenia psa komend, upewnij się, że posiadasz zapas przysmaków i nagradzaj go za każde dobrze wykonane polecenie. Zacznij od prostszych komend, takich jak: „siad”, „podaj łapę”. W miarę nabierania wprawy powoli wprowadzaj kolejne polecenia, np. „zostań”, „waruj”, „prawa”, „lewa” itd. Jeśli pies zna i poprawnie reaguje na podstawowe hasła, próbuj trudniejszych wyzwań, czyli np. zabawy w kółeczko, albo slalomu. Pokaż pupilowi smaczek, następnie kusząc go otrzymaniem przekąski, zataczaj dłonią, w której masz smakołyk, kółko wokół siebie w taki sposób, by pies szedł dookoła ciebie dokładnie po okręgu. Na koniec poczęstuj go trzymaną w ręku nagrodą. W taki sam sposób ucz czworonoga slalomu między słupkami, czy swoimi nogami. 

Zabawy na inteligencję dla psów 

Oprócz zabaw węchowych, w czasie których zwierzak przy użyciu zmysłu węchu oraz inteligencji, dociera do skarbu, jakim jest zabawka albo smakołyk, warto oferować psu zabawę w tor przeszkód. Taki tor zręcznościowy z powodzeniem wykonasz własnoręcznie. Im więcej zawiera on przeszkód, które wymuszą na zwierzęciu posłużenie się sprytem, inteligencją, ale też zręcznością, tym lepiej dla twojego psa. Atrakcyjny bieg z przeszkodami dla czworonoga powinien zawierać m.in. tunele (dopasowane do wielkości psa), tyczki do slalomu, akcesoria do przeskakiwania ich, a także ławeczkę do przechodzenia po niej. Każdorazowo po pokonaniu takiego szlaku z przeszkodami, pupilowi należy się wynagrodzenie. To motywuje psa do dalszej cięższej pracy. 

Zabawa z psem, w domu czy też na zewnątrz, to zawsze dobry pomysł na spędzenie czasu z czworonogiem. Nasi pupile kochają się bawić. Stwórzmy im warunki do wspólnej rozrywki, a skorzystamy na tym także i my.

2 komentarze do “Znaczenie zabaw w życiu psa — jak wpływają na zdrowie i rozwój czworonoga?”

  1. Pies to nie jest „czworonóg” tylko żywa istota, przyjaciel człowieka. Szkoda że wymaga to tłumaczenia niektórym jednogłowcom.

  2. „Czworonóg” oznacza liczbę jego łap, a nie stopień jego żywotności czy zażyłości z człowiekiem. Ergo – czworonóg nie wyklucza bycia żywym, ani bycia czyimś przyjacielem. Ergo – komentarz o czworonogu jest trafiony jak kulą w płot 🤷‍♀️

Dodaj komentarz