10 problemów z psem – jak ich uniknąć

W tym wpisie przedstawiam 10 najczęstszych problemów jakie sprawiają psy swoim opiekunom. Warto zapoznać się z nimi zanim kupisz psa lub gdy jesteś na samym początku przygody z nowym pupilem. Dzięki tej liście dowiesz się jak postępować, aby uniknąć problemów z psem. Jeśli Twój pies już sprawia któryś z poniższych problemów, czytając dalej dowiesz się gdzie może leżeć przyczyna tych problemów. To już dużo gdy chce się rozwiązać dany problem. Warto wiedzieć skąd on wynika.

Przy niektórych z problemów podałem link do wpisów opisujących techniki ich rozwiązywania.

Lęk separacyjny

Twój pies potrzebuje towarzystwa. To oczywiste. Jednak Twój pupil musi także potrafić zostawać sam w domu. Drugi pies nie jest tu rozwiązaniem.

Dlatego nie uzależniaj psa od siebie. Ucz psa pozostawania samemu od pierwszych chwil gdy jest z Tobą. Trenuj komendę „na miejsce” i „zostań”. Pozostawiaj psa samego na chwilę i stopniowo wydłużaj ten czas.

O treningu spokojnego zostawania w domu przeczytasz w artykule: Lęk separacyjny u psa

Nieprzychodzenie na komendę

Jeśli Twój pies nie przychodzi na komendę może to być spowodowane albo niewiedzą psa o co Ci tak naprawdę chodzi lub tym, że otoczenie jest dużo bardziej atrakcyjne od Ciebie. Dlatego ucz psa przywołania. Imię psa + komenda „do mnie”= nagroda (smaczek, zabawa czy super głaskanie). Najpierw w domu potem w coraz to większych rozproszeniach.

Nie karz psa za przyjście do Ciebie. Zapewnij go, że jego podejście nie oznacza końca spaceru, zabawy z innym psem czy węszenia.

Więcej o przywołaniu przeczytasz tu: Przywołanie psa – krok po kroku

Rzucanie się do innych psów, biegaczy czy rowerzystów

To jeden z częstszych problemów i najczęściej wynika on z braku lub źle przeprowadzonej socjalizacji. Dlatego jeśli masz niezaszczepione szczenię to choćby w torbie pod pachą wychodź z nim na zewnątrz i pokazuj mu świat. Jednocześnie zadbaj o to, by nic psa nie wystraszyło. Masz tylko parę tygodni na socjalizację szczeniaka. Gdy przegapisz ten newralgiczny okres czeka cię żmudna praca, często latami. Warto zapisać psa na psie przedszkole. Co daje tego typu szkolenie przeczytasz tutaj: Psie przedszkole – Jak się przygotować, na co uważać, czego uczy?

Czasem tego typu problemy wynikają z instynktów psa (pogoń), czasem z chęci przegonienia intruza lub lęku przed nim. Dlatego warto uczyć psa posłuszeństwa – zwykłe siad potrafi rozwiązać milion problemów z psem. Jeśli Twój pies lubi coś przegonić poczytaj o odwrażliwianiu i przeciwwarunkowaniu tutaj: Pies rzuca się na rowery, co robić

Pogryzienie dziecka

Nawet najlepiej wyszkolony pies pozostaje psem. Dlatego w relacjach pies-dziecko kieruj się zasadą braku zaufania i pewności co do reakcji psa. Kontroluj te interakcje i szanuj sygnały jakie daje pies otoczeniu. Pies nie gryzie dziecka bo jest dzieckiem. Na taką reakcje składa się naprawdę wiele zachowań jakie przedstawiają dzieci i dorośli w kontakcie z psem.

Więcej o tym jak powinna wyglądać zabawa i interakcja psa z dzieckiem przeczytasz we wpisie: Dziecko i pies

Zbytnia ekscytacja

To także częsty powód z jakimi przychodzą opiekunowie do trenerów i behawiorystów. Najczęściej wynika on z nieuczenia psa odpoczywania i nieświadomego uczenia psa coraz to większych emocji.

Podekscytowany pies to często szczęśliwy pies, który by czuć tę radość za każdym razem coraz bardziej i bardziej, musi się nakręcać.

Dlatego ucz psa odpoczywania. Zapomnij o tym, że „pies musi się wybiegać”. Przerywaj zabawę gdy zauważysz, że emocje biorą górę nad zachowaniem psa. Nie rzucaj w nieskończoność piłeczki. Ucz uspokajania się: baw się i nagle wydaj komendę „koniec”. Poczekaj aż pies usiądzie i naprawdę się uspokoi (położy się, ujdzie z niego powietrze na głębokim wydechu).

O uspokajaniu psa poczytasz tutaj: Jak uspokoić psa?

Ciągnięcie na smyczy

Pies ciągnie na smyczy z kilku powodów – boi się otoczenia, swojego opiekuna itp. Najczęściej jednak ciągnie bo… został tego nauczony. Tak, najczęściej to człowiek niechcący nauczył psa, że napięcie smyczy oznacza posuwanie się do przodu. Dlatego gdy zobaczysz, że Twój pies chce podejść do czegoś, np. krzaka i go powąchać to ok, ale nie na napiętej smyczy. Jeśli myślisz, że zatrzymanie się i czekanie aż pies zluzuje smycz oduczy go ciągnięcia to jesteś w błędzie:) To strasznie nieefektywna metoda nauki. Dlatego przeczytaj jak i gdzie trenować luźną smycz tutaj: Luźna smycz czyli jedna z metod uczenia chodzenia na krótkiej smyczy

Zniszczenia ogrodu

Kopanie dołów w ogrodzie, wyrywanie krzaków, gonitwy wzdłuż płotu etc. to najczęściej efekt nudy i frustracji.

Ogród nie może być jedynym miejscem gdzie bytuje pies czy jedynym miejscem gdzie wychodzi na spacer. Wychodź z psem na spacer także poza ogród. Jeśli Twój pies lubi kopać pomyśl czy nie możesz wyznaczyć mu miejsca gdzie może to robić bez negatywnych konsekwencji.

Jeśli Twój pies przebywa na ogrodzie bo nie potrafił zachować się w domu, to zastanów się czy nie warto go jednak nauczyć przebywania w domu (większa kontrola). Ogród niech będzie dla niego miejscem w którym spędza tylko część czasu.

Lęk przed ludźmi

Socjalizacja opisywana powyżej tyczy się także ludzi. Zaproś znajomych, gdy w domu pojawi się pies. Niech każdy pogłaszcze psa, weźmie go na ręce lub chwilę się z nim pobawi.

Nadmierne szczekanie

Szczekanie to komunikowanie się psów. Nadmierne wokalizy są problemem opiekunów i ich sąsiadów. Dlatego ważne jest by nie wzmacniać przypadkowego szczekania psa. Nie dawać psu poczucia, że wystarczy szczeknąć aby dostać coś (jedzenie, zabawę, głaskanie) lub coś przegonić. Warto uczyć psa szczekania na komendę jak i przerywania go. Komenda „cisza” potrafi zdziałać cuda. Pies szczeknął, ostrzegł cię, zrealizował się i dostał nagrodę za to, że przestał.

Załatwianie się w domu

Problem utrzymania czystości jest często problemem, który wynikać może z wielu przyczyn. Młody pies bardzo szybko przyzwyczaja się do podłoża na jakie się załatwia. Skoro mógł załatwiać się na maty to czemu nagle ma załatwiać się na beton czy trawę.

Dlatego by uniknąć załatwiania się w domu: Nie stosuj mat. Ze szczenięciem wychodź co 2h na spacer lub po każdej aktywności (sen, zabawa, jedzenie). Nagradzaj sowicie za załatwienie się na zewnątrz, a załatwienie się w domu ignoruj. Nie krzycz na psa. Nie maczaj nosa w odchodach. To może dać odwrotny skutek od zamierzonego.

O czystości przeczytasz tutaj: Jak nauczyć szczeniaka załatwiania się na dworze

7 komentarzy do “10 problemów z psem – jak ich uniknąć”

  1. Mój duńsko-szwedzki pies wiejski ma 15 miesięcy, to w/w jego nie dotyczy, od początku go szkołę,raczej uczę, nie ma problemu, zresztą te psy są bardzo inteligentne.

  2. Gdy pies się załatwi w domu nieaczaj nosa psa , nie krzycz , zig oruj to . Co za bzdura . U nas w domu zawsze był pies , różne rasy od mieszańców , po owczarka belgijskiego i dobermana ) i zawsze były nauczone w odwrotny do artykułu sposób, nigdy żaden się nie załatwił w domu , zaden nadmiernie nie szczekal , nadmiernie sie nie ekscytowal , a i wszystkie się oduczyły ciągnąć na smyczy .
    Zasada jest prosta pies ma jednego pana , panią , reszta to domownicy. Pies to zwierzę stadne potrzebuje przewodnika ” samca alfa ” jeżeli pokażesz mu ze ty jestes jego panem że jesteś samcami alfa w stadzie on będzie Cie słuchał .

  3. Kolejna strona powielająca mity. Nikt nawet nie wgryzie się w temat od tak kopiuj wklej od innych domorosłych „behawiorystów”.

Dodaj komentarz